Zapytaliśmy o to przedstawiciela Transportowego Dozoru Technicznego (TDT), Dariusza Bakalarskiego, kierownika Wydziału Techniki TDT, czyli urzędu sprawującego nadzór nad projektowaniem, produkcją i eksploatacją samochodowych zbiorników LPG.
gazeo.pl: Co zrobić w sytuacji, kiedy zginął paszport zbiornika?
Dariusz Bakalarski: Zbiorniki LPG zamontowane w pojazdach samochodowych mogą być eksploatowane wyłącznie na podstawie dokumentów wystawionych przez inspektora TDT. Dokumentami tymi są protokół z badania zbiornika LPG i decyzja administracyjna dopuszczająca zbiornik do eksploatacji. W przypadku zagubienia użytkownik pojazdu może wystąpić do TDT o wydanie duplikatu. Informację, w jaki sposób można uzyskać w.w. dokumenty można uzyskać na stronie internetowej Transportowego Dozoru Technicznego.
Podkreślenia wymaga, że w.w. dokumenty (duplikat protokołu z badania oraz decyzja administracyjna), mogą być wystawione wyłącznie przez TDT i tylko takie dokumenty mają moc prawną i są uznawane przez diagnostów na stacjach kontroli pojazdów. Należy przestrzec użytkowników samochodów z LPG, że na rynku pojawiają się różne firmy oferujące wystawianie takich dokumentów (rzekomo dokumentów TDT), co jest niezgodne z prawem. Często użytkownicy pojazdów są wprowadzani w błąd, gdyż dokumenty wystawiane przez te firmy w żaden sposób nie zastępują w.w. dokumentów wystawianych przez TDT.
Dziękuję za odpowiedź.
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl