O wypowiedź na temat badania dopuszczającego zbiornik do dalszej eksploatacji poprosiliśmy Dariusza Bakalarskiego, kierownika Wydziału Techniki Transportowego Dozoru Technicznego (TDT), czyli urzędu sprawującego nadzór nad projektowaniem, produkcją i eksploatacją samochodowych zbiorników LPG.
gazeo.pl: Co obejmuje badanie dopuszczające zbiornik LPG do dalszego użytkowania?
Dariusz Bakalarski: Badanie okresowe zbiornika LPG obejmuje m.in.:
Czy zbiornik przeznaczony do badania musi być pusty?
Tak, przed wykonaniem badania okresowego (przedłużającego dopuszczenie zbiornika do eksploatacji), zbiornik powinien być opróżniony z LPG, co umożliwia jego demontaż z pojazdu.
Gdzie można przygotować zbiornik LPG do legalizacji?
Zaleca się, aby demontaż zbiorników LPG wykonywany był wyłącznie w zakładach zajmujących się montażem i obsługą instalacji gazowych, które są odpowiednio przygotowane do czynności związanych z bezpiecznym opróżnieniem ich wnętrza z fazy ciekłej i gazowej LPG. Można także skorzystać z usług warsztatów, które wskazane są na stronie internetowej TDT. Wykaz ten zawiera listę zakładów, które mają stosowne upoważnienia wydane przez TDT, na mocy których przygotowują one zbiorniki LPG do badań wykonywanych przez inspektorów TDT.
Czym kończy się takie badanie?
Na podstawie przeprowadzonych przez inspektora TDT badań i uzyskanych wyników, wystawia on protokół z badania i w przypadku pozytywnego jego wyniku wydaje decyzję dopuszczającą zbiornik do dalszej eksploatacji, bądź w przypadku negatywnego wyniku badania wystawia protokół z wynikiem negatywnym, co uniemożliwia dalszą eksploatację zbiornika. W przypadku pozytywnego wyniku badania kolejny okres eksploatacji może wynieść maksymalnie 10 lat, jednakże nie dłuższy niż 20 lat od daty produkcji.
Należy mieć na uwadze, że po takim badaniu kolejny okres eksploatacji może obejmować także krótszy, niż 10 lat, okres, w zależności od tego ile czasu pozostało do maksymalnego okresu eksploatacji, który wynosi 20 lat od daty produkcji lub też w zależności od wyników przeprowadzonych badań. Te zaś wynikają ze stanu technicznego zbiornika LPG.
A co po okresie 20 lat użytkowania?
Po okresie 20 lat od daty produkcji kończy się żywotność techniczna zbiornika i nie może on być dłużej dopuszczony do eksploatacji.
Dziękuję.
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl