Temperatura generowana w silnikach zasilanych paliwami gazowymi jest wyższa niż przy zasilaniu benzyną o kilkadziesiąt stopni Celsjusza. Czy to duża różnica dla silnika?
Z pewnością nie jest to różnica mogąca mieć zasadniczy wpływ na trwałość głowicy i pracujących w niej zaworów. Jednak gaz spala się wolniej, co powoduje, że temperatura oddziałuje na ścianki głowicy, gniazda zaworowe i zawory dłużej niż na benzynie, a czasami spalanie przedłuża się na suw wylotu spalin, zwiększając obciążenie cieplne zaworów wylotowych.
Dodatkowo w najbardziej popularnych na rynku gazowych układach zasilania LPG jest podawane do silnika w stanie gazowym. Gaz z mniejszą intensywnością odbiera ciepło od głowicy zaworów i gniazd niż będąca w stanie ciekłym benzyna. Wszystko to powoduje, że silnik zasilany paliwem gazowym jest bardziej obciążony cieplnie niż przy pracy na benzynie.
Jeśli do tego dodamy brak luzu zaworowego w układzie rozrządu (wskutek zaniedbań w zakresie jego kontroli i regulacji), skutkujący brakiem kontaktu zaworów z gniazdami w pozycji zamkniętej i w konsekwencji brakiem ich chłodzenia oraz, będące wynikiem zaniedbań w zakresie obsługi instalacji gazowej, zubożenie mieszanki gazowo-powietrznej, powodujące znacznie wyższe temperatury w komorach spalania i dodatkowe wydłużenie procesu spalania, zużycie zaworów i ich gniazd jest tylko kwestią czasu.
Luz w układzie rozrządu (luz zaworowy) jest niezbędny do tego by zawory dokładnie się zamykały (miały kontakt z gniazdami zaworowymi). Tylko w ten sposób możliwe jest ich skuteczne chłodzenie. Ciepło jest odbierane od grzybków zaworowych przez gniazda w głowicy, wokół których znajdują się kanały chłodzące.
Przede wszystkim poprzez odpowiednią obsługę silnika i instalacji gazowej.
Problem szybszego zużywania się zaworów i ich gniazd dotyczy zwłaszcza silników z ręcznie regulowanymi luzami (bez hydraulicznych popychaczy).
Większość z nich w trakcie eksploatacji na gazie wymaga częstszej niż na benzynie kontroli i ewentualnej korekty wartości luzów zaworowych.
W zależności od typu silnika i sposobu regulacji kontrolę tę wykonuje się co 15 - 30 tys. km.
Układy lubryfikacji dawkują specjalny środek do kanałów dolotowych. Wytwarza on na zaworach i ich gniazdach bardzo twardą powłokę ograniczającą ich zużycie. Zapewnia ona odpowiednią wytrzymałość mechaniczną w wysokich temperaturach oddziałujących na zawory znacznie dłużej niż na benzynie.
Przewlekłości spalania mieszanki gazowo-powietrznej nie da się wyeliminować ale stosując wariator kąta wyprzedzenia zapłonu, czyli urządzenie elektroniczne pozwalające na zmianę kąta wyprzedzenia zapłonu można przesunąć proces spalania w czasie tak, aby kończył się on znacznie wcześniej (tak jak na benzynie).
W silnikach benzynowych kąt wyprzedzenia zapłonu jest zoptymalizowany pod kątem spalania tego właśnie paliwa. Jest on dobierany w taki sposób by maksymalne ciśnienie w komorach spalania zawsze występowało tuż po górnym martwym położeniu (GMP) tłoka. Dzięki temu silnik uzyskuje odpowiednią moc i moment obrotowy oraz zużywa najmniej paliwa.
Jeśli przy takich samych nastawach kąta wyprzedzenia zapłonu zmienimy paliwo na LPG, które spala się dużo wolniej niż benzyna maksymalne ciśnienie spalania wypadnie znacznie dalej po GMP tłoka, powodując spadek parametrów silnika oraz wzrost zużycia paliwa. Dodatkowo spalanie może przeciągnąć się na suw wylotu, co zwiększa obciążenie cieplne zaworów wylotowych.
Zwiększając kąt wyprzedzenia zapłonu, czyli przyspieszając zapłon mieszanka gazowo-powietrzna w komorach spalania jest zapalana wcześniej. Dzięki temu maksymalne ciśnienie wypadnie tuż po GMP (tak jak na benzynie), a spalanie skończy się znacznie wcześniej nie narażając zaworów wylotowych i ich gniazd na wypalanie.
Stosując wariator zapłonu można osiągnąć skutek podobny do wynikającego z wykorzystania układu lubryfikacji. Zastosowanie wariatora będzie miało najbardziej pozytywny efekt w silnikach podatnych na wypalanie zaworów wylotowych, ponieważ można dzięki niemu wyeliminować przeciąganie się procesu spalania na suw wylotu.
Jedną z najważniejszych jest brak oddziaływania lubryfikacji lub ograniczony jej wpływ na zawory wylotowe, znacznie bardziej obciążone cieplnie niż zawory dolotowe. Dodatkowo najczęściej stosowana lubryfikacja podciśnieniowa, w której do podawania środka lubryfikującego wykorzystywane jest podciśnienie w układzie dolotowym, przestaje działać gdy silnik jest użytkowany z dużym obciążeniem.
Przy całkowicie otwartej przepustnicy podciśnienie w kolektorze jest tak małe, że środek lubryfikujący nie jest podawany w odpowiedniej ilości. A to właśnie w takich warunkach użytkowania zawory są najbardziej narażone na przegrzewanie.
Lubryfikacji podciśnieniowej nie można zastosować w silniku doładowanym, w którym w kolektorze dolotowym panuje nadciśnienie.
Wariator kąta wyprzedzenia zapłonu działa niezależne od wszystkich wymienionych czynników, a dodatkowo chroni zawory wylotowe. Ponadto wariator kąta wyprzedzenia zapłonu zmniejsza zużycie LPG i pozwala na wzrost parametrów silnika pracującego na paliwie gazowym.
Zobacz stronę producenta:
STAGwczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl