Degradacji podlegają membrany reduktorów, uszczelnienia, węże gumowe czy różnego rodzaju elementy wykonane z tworzyw sztucznych, w tym także obudowy filtrów fazy gazowej. Bardzo często filtry z wymiennym wkładem są wykonywane właśnie z tworzyw sztucznych. W niektórych filtrach po pewnym czasie (kilka wymian wkładów filtracyjnych) tworzywo ulega destrukcji. We wnętrzu pojawiają się charakterystyczne pęcherze.
Oddziaływanie LPG na elementy wykonane z tworzyw sztucznych i gumy przyczynia się do ich stopniowej degradacji. Przykładem mogą być pęcherze pojawiające się czasami na gumowych membranach reduktorów LPG czy wykonanych z tworzyw sztucznych obudowach filtrów fazy gazowej. Są one wypełnione oleistą cieczą. Włoscy naukowcy poddali tę ciecz badaniom i okazało się, że głównymi jej składnikami są plastyfikatory (n-butylo benzenosulfonamid, polipropylenoglikol i ftalany) używane w tworzywach sztucznych (polimerowych) i elementach gumowych. Potwierdza to, że składniki zawarte w LPG (szczególnie w fazie ciekłej) reagują z tworzywami sztucznymi.
Pracownicy mediolańskiej uczelni wykonali także szereg testów, których wyniki potwierdziły, że LPG wpływa na kondycję tworzyw sztucznych i gumy. Badaniom poddano np. węże LPG. Zmierzono w nich zawartość plastyfikatorów przed i po okresie eksploatacji. Ich zawartość zmniejszała się nawet o 6% (w przypadku użycia mieszaniny n-butanu i propylenu).
Niektóre firmy zajmujące się regeneracją i czyszczeniem wtryskiwaczy gazowych zalecają przed ich ponownym zamontowaniem, oprócz wymiany filtra fazy gazowej, także wymianę węży doprowadzających gaz do wtryskiwaczy, eliminując w ten sposób potencjalne źródło zanieczyszczeń jakimi są plastyfikatory pochodzące ze starych przewodów gumowych
Badaniom poddano także elementy wykonane z vitonu, specjalnego tworzywa używanego do wykonywania wielu elementów w gazowych układach zasilania. Wykazał on największą odporność na działanie LPG. Wykonane z vitonu membrany wtryskiwaczy LPG straciły po okresie eksploatacji poniżej 0,1% plastyfikatorów.
Należy sądzić, że wypłukiwanie plastyfikatorów z tworzyw sztucznych następuje także w czasie skomplikowanego procesu logistycznego jakiemu poddawane jest LPG zanim trafi do zbiorników naszych samochodów. Wielokrotny przeładunek i kontakt z różnymi elementami wykonanymi z tworzyw sztucznych i gumy powoduje, że w gazie płynnym mogą znajdować się plastyfikatory, które odkładając się później (w postaci oleistych frakcji) we wnętrzu instalacji gazowej mogą zakłócać działanie niektórych elementów, szczególnie tych najbardziej precyzyjnych (wtryskiwacze).
Aby maksymalnie wyeliminować oddziaływanie plastyfikatorów właśnie na wtryskiwacze stosuje się filtry fazy gazowej, które skutecznie zatrzymują te zanieczyszczenia, oczywiście pod warunkiem terminowej wymiany.
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl