REKLAMA
LPG
07.04.2015

Legalizacja zbiorników LPG - może wymiana?

Legalizować czy wymienić na nowy? Takie pytanie zadają sobie użytkownicy, którym kończy się 10-letni okres dopuszczenia zbiornika LPG do użytkowania. Zapytaliśmy o to specjalistę z Transportowego Dozoru Technicznego (TDT).
REKLAMA

O wyjaśnienie poprosiliśmy Dariusza Bakalarskiego, kierownika Wydziału Techniki Transportowego Dozoru Technicznego (TDT), czyli urzędu sprawującego nadzór nad projektowaniem, produkcją i eksploatacją samochodowych zbiorników LPG.

gazeo.pl: Jakie widzi Pan zalety przedłużania dopuszczenia do eksploatacji zbiornika LPG w stosunku do jego wymiany na nowy?

Zbiornik LPG z VW Caddy BiFuelfot. gazeo.plZbiornik LPG stosowany w samochodzie VW Caddy BiFuel

Dariusz Bakalarski: Trudno mi się odnieść do wad i zalet wymiany zbiornika na nowy w stosunku do wykonania jego badania okresowego (więcej na ten temat w filmie Zbiornik LPG - legalizacja czy wymiana?). TDT nie monitoruje kosztów związanych z przygotowaniem zbiornika do badań, którymi zakłady obciążają użytkowników. To samo dotyczy kosztów zakupu nowych zbiorników i ich montażu, dlatego nie możemy na to pytanie udzielić odpowiedzi.

Jednak w przypadku wymiany zbiornika LPG na nowy, należy mieć na względzie to, że nowy zbiornik, który ma zostać zamontowany w istniejącej instalacji, powinien być zgodny ze "świadectwem homologacji sposobu montażu instalacji przystosowującej dany typ pojazdu do zasilania gazem” udzielonym przez ministra właściwego ds. transportu.

Oznacza to także, że nie każdy nowy zbiornik, który chcielibyśmy zamontować w naszym aucie z istniejącą instalacją LPG będzie dla niej odpowiedni. Jak już wspomniałem każdy nowy zbiornik, który chcemy zamontować do pojazdu z istniejącą instalacją LPG, oprócz kwestii technicznych (montażowych) powinien być także zgodny z homologacją wydaną dla całej instalacji.

Czy zbiornik LPG można wymienić na używany?

Ponowny (wtórny) montaż zbiorników, które były uprzednio eksploatowane w innym pojeździe i zostały z niego zdemontowane jest niedopuszczalny. Wynika to wprost z przepisów wydanych na podstawie ustawy prawo o ruchu drogowym.

Dziękuję za wyjaśnienia.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Piotr Złoty
źródło: Transportowy Dozór Technicznygazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.