Lata działań na rzecz dywersyfikacji w zakresie dostaw surowców energetycznych przynoszą skutki. Terminal LNG, sieć interkonektorów na granicach z sąsiadami i gazociąg Baltic Pipe pozwolą nam na uniezależnienie Polski od dostaw rosyjskiego gazu. Zmniejszane jest także uzależnienie od dostaw ropy naftowej z Rosji. Choćby poprzez podpisany ostatnio kontrakt z Saudi Aramco.
Niestety ugodowa polityka w stosunku do Rosji doprowadziła Europę na skraj wojny. Uzależnienie Starego Kontynentu od surowców energetycznych pochodzących z jednego kraju spowodowało, że to państwo otrzymało od Europy sporą dawkę środków, które przeznaczyło na zbrojenia i budowę infrastruktury energetycznej uzależniającej kraje Zachodu w jeszcze większym stopniu.
Osłabienie waluty, zwyżki cen surowców, a także "surowców" żywnościowych, czyli np. zbóż. To stało się właśnie dzisiaj.
Dla rynków paliwowych, także związanych z autogazem najważniejsza jest oczywiście cena ropy naftowej, która sięgnęła 100 dolarów i niestety istnieje poważne ryzyko, że nie są to ostatnie podwyżki cen tego surowca. Z pewnością przełoży się to na ceny paliw silnikowych.
Analitycy portalu e-petrol prognozują, że w związku z dynamiczną sytuacją na rynku ceny paliw na stacjach niestety będą wzrastać. Podwyżki będą wynikać także, jak to określili specjaliści e-petrol "z normalnej dynamiki sprzedaży hurtowej".
Dzisiaj docierają do nas informacje o ograniczeniach sprzedaży przez dużego dystrybutora hurtowego, tłumaczone sytuacją polityczną i niepokojami z niej wynikającymi.
e-petrol.pl
Średnia cena LPG na polskim rynku w ostatnim tygodniu nie zmieniła się i według notowania e-petrol z 23 lutego 2022 r. nadal wynosi 2,69 zł/l, podczas gdy cena litra benzyny wzrosła o 10 groszy i wynosi obecnie 5,41 zł.
Oznacza to, że także różnica cenowa pomiędzy benzyną i autogazem wzrosła o 10 groszy i wynosi obecnie 2,72 zł. W ten sposób LPG stosowane jako paliwo silnikowe wzmacnia swoją pozycję względem benzyny i zwiększa dystans cenowy w stosunku do niej, czyli kwotę, która zapewnia oszczędności z użytkowania auta na LPG.
Jak podkreślają wszyscy specjaliści, sytuacja na świecie jest bardzo dynamiczna i z pewnością trzeba być przygotowanym na ciężkie czasy, miejmy nadzieję, że będą one ciężkie tylko ekonomicznie. Optymalizacja budżetów domowych, ograniczenie wydatków, zwiększanie oszczędności to działania, które powinniśmy wdrażać w naszych gospodarstwach domowych.
Jedną z możliwych do uzyskania oszczędności jest obniżenie kosztów użytkowania samochodu o 50%, poprzez montaż instalacji gazowej. Wydaje się to bardzo racjonalnym działaniem w niepewnych czasach. Pozwoli ono na zmniejszenie wydatków na paliwo o połowę oraz zwiększenie zasięgu samochodu, który może zamiennie korzystać z dwóch rodzajów paliw - benzyny i LPG.
Planujesz montaż instalacji LPG w aucie? Przelicz opłacalność w Kalkulatorze gazeo.pl.
Przeliczyłeś? Opłaca się? Zamów Wycenę instalacji LPG do swojego auta.
Masz instalację? Kup materiały eksploatacyjne i części zamienne w sklepie nagaz24.pl.
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl