Dużą część ekspozycji pojazdów na GasShow stanowiły właśnie samochody zasilane gazem ziemnym (Iveco, Mercedes, Volkswagen). Wewnątrz hali, w strefie CNG, można było zapoznać się z ofertą kompresorów dedykowanych dla stacji sprężania gazu ziemnego i przydomowych sprężarek służących do powolnego (nocnego) tankowania. Pierwszego dnia odbyła się także konferencja tematyczna poświęcona zastosowaniu gazu ziemnego do zasilania pojazdów oraz infrastrukturze, która jest do tego niezbędna. W strefie CNG prezentowały się także różnego rodzaju organizacje mające za cel propagowanie gazu ziemnego jako paliwa silnikowego.
Poza strefą CNG, w drugiej części hali, swoje stoisko miała firma Vitkovice Milmet, która zajmuje się produkcją zbiorników bezszwowych do gazów technicznych oraz sprężonego gazu ziemnego. W przeciwieństwie do butli do gazów technicznych (gdzie masa nie jest aż tak istotna), butle do przechowywania CNG są wykonywane w dużo niższych tolerancjach grubości ścianki. Dzięki temu ich masa jest niższa, co w zastosowaniach motoryzacyjnych jest niezwykle istotne. Nowością w Milmecie jest otwarcie nowej linii produkcyjnej w Sosnowcu, co oficjalnie nastąpi już w kwietniu. Pozwoli to na rozszerzenie gamy oferowanych zbiorników oraz jeszcze większe zacieśnienie tolerancji grubości ścianek, co w dłuższej perspektywie ma zaowocować zmniejszeniem masy zbiorników nawet o 20%.
Jak się okazuje, również w branży pokrewnej, czyli LNG, coś się dzieje. Przykładem jest firma CryoStar, która w ramach współpracy z PGNiG będzie budować w Polsce specjalne bazy przeładunkowe dla LNG. Jest to przedsięwzięcie związane z powstającym w Świnoujściu terminalem LNG, w którym ciekły gaz, dostarczany gazowcami, będzie regazyfikowany i „wpuszczany” do sieci gazowej. Okazuje się, że nie jest to jedyny sposób dystrybucji tego paliwa. Plany przewidują, że w promieniu do 100 km od terminala powstaną obiekty służące do dystrybucji LNG w dalsze rejony kraju. Będą one zaopatrywane w skroplony gaz ziemny z wykorzystaniem specjalistycznych cystern drogowych do przewozu LNG. Dystrybucja z baz przeładunkowych także będzie odbywać się z wykorzystaniem transportu drogowego. Według przedstawicieli branży, taki sposób transportu jest w pewnych przypadkach tańszy niż przesył gazociągami, a czasami wręcz jedynie możliwy, jeśli w danym rejonie nie ma sieci gazowej.
W tym roku, podobnie jak w zeszłym, targi GasShow połączono z ekspozycją wyposażenia warsztatowego, co wydaje się ciekawą propozycją biorąc pod uwagę to, że wśród zwiedzających sporą grupę stanowią przedstawiciele zakładów zajmujących się montażem i obsługą systemów zasilania gazowego.
W zakresie wyposażenia warsztatowego zaprezentowano kilka ciekawych produktów, w tym także specjalistycznych, dedykowanych dla branży instalatorów gazowych systemów zasilania. W tym kontekście z pewnością na uwagę zasługuje urządzenie produkowane przez firmę „AUTOGAZ” DOMAŃSKI. Zestaw kontrolno-diagnostyczny wtryskiwaczy samochodowych instalacji gazowych typ ZK-WR 11 pozwala na sprawdzanie wydajności wtryskiwaczy gazowych. Odpowiednia i równa dla wszystkich sekcji (poszczególnych cylindrów) wydajność wtryskiwaczy jest bardzo istotna dla prawidłowego działania silnika zasilanego LPG. Proponowany zestaw pozwala na ocenę wydajności wtryskiwaczy gazowych przy różnych prędkościach obrotowych i z różnymi czasami otwarcia.
Firma MAHA Polska, dostawca różnorodnego wyposażenia warsztatowego, zaprezentowała na stoisku hamownię FPS 2700 dedykowaną dla warsztatów montażu i obsługi instalacji LPG. Urządzenie pokazano w wersji do montażu na podłodze, co do minimum ogranicza roboty budowlane wymagane przy jej montażu.
Integra, będąca producentem specjalistycznego oprogramowania warsztatowego, pokazała na stoisku możliwości programu Integra Car 7. Jest to rozbudowany system informatyczny, pozwalający na kompleksową obsługę firmy zajmującej się usługami motoryzacyjnymi, łącznie z kontrolowaniem czasu pracy mechaników, ich rozliczaniem w systemie prowizyjnym i różnego rodzaju raportowaniem. Program współpracuje również z innymi systemami, bazami danych czy katalogami części różnych dystrybutorów. Bardzo ciekawą funkcją jest możliwość otwierania zleceń naprawczych w oparciu o skanowanie kodów z dowodów rejestracyjnych oraz wysyłanie wiadomości SMS informujących o stopniu zaawansowania czy zakończeniu naprawy. System jest bardzo elastyczny i można go dostosować do potrzeb i specyfiki działalności konkretnej firmy.
Nieobecna od kilku lat na targach firma Rybacki cały czas zajmuje się produkcją wykonanych z tworzywa sztucznego mieszalników, używanych w systemach zasilania gazowego I i II generacji. Pomimo postępu, jaki dokonał się w dziedzinie gazowych systemów zasilania (najbardziej popularne na naszym rynku są instalacje IV generacji), mieszalniki cały czas stanowią najważniejszą gałąź produkcji firmy i znajdują zastosowanie głównie w samochodach za wschodnią granicą. Na targach firma zaprezentowała ciekawe urządzenie do kalibracji wtryskiwaczy typu Valtek. Pomiar skoku tłoczków jest wygodniejszy niż w innych dostępnych na rynku podobnych urządzeniach.
Po ekspozycji wyposażenia widać, jak bardzo zmieniły się potrzeby warsztatów montujących i obsługujących systemy LPG. Wynika to ze zmiany pokoleniowej w instalacjach gazowych, wymagających dużej wiedzy o systemie i możliwosci pełnej jego diagnostyki, a także ze wzrastającej świadomości instalatorów. Z kolei bogata ekspozycja w strefie CNG pokazuje, że branża gazu ziemnego jest silna, zwarta i przygotowana na bardziej dynamiczny rozwój rynku, który prędzej czy później nastąpi.
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl