Od 9 stycznia do 31 grudnia 2018 r. skontrolowano 397 stacji paliw. Odstępstwa od norm jakościowych stwierdzono w 5 przypadkach, co stanowi 1,26% przebadanych próbek.
Główną przyczyną odstępstw od wymagań określonych w Rozporządzeniu Ministra Energii z dnia 14 kwietnia 2016 r. w sprawie wymagań jakościowych dla gazu skroplonego LPG była w 2018 r. zbyt duża zawartość siarki, której związek (merkaptan etylowy) stanowi substancją nawaniającą dodawaną do LPG.
Dwa przypadki dotyczyły nie spełnienia wymagań odnośnie klasy korozji na miedzi, która określa korozyjne oddziaływanie paliwa gazowego.
W tym samym okresie (9 stycznia - 31 grudnia 2018 r.) skontrolowano także jakość LPG w podmiotach zajmujących się produkcją i dystrybucją autogazu. Na 14 wykonanych kontroli nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości związanych z jakością płynnej mieszaniny propanu i butanu stosowanego do napędu samochodów.
W 2018 r. skontrolowano także 1521 stacji oferujących benzynę i olej napędowy. W czasie tych kontroli pobrano 571 próbek benzyny i 824 próbek oleju napędowego.
W przypadku benzyny stwierdzono 6 próbek, które nie spełniały wymagań jakościowych, co oznacza, że tylko 1,05% pobranych próbek było niezgodnych z wymogami.
W przypadku oleju napędowego wśród 824 pobranych próbek aż 39 odbiegało od wymagań jakościowych, co oznacza, że 6,25% kontroli wykazało niezgodności.
W tym samym okresie, od 9 stycznia do 31 grudnia 2018 r., skontrolowano także jakość benzyny i oleju napędowego w firmach zajmujących się produkcją i dystrybucją paliw.
Wśród 54 skontrolowanych firm, w których pobrano 48 próbek oleju napędowego i 9 próbek benzyny, nie zanotowano żadnych nieprawidłowości.
Z zadowoleniem stwierdzamy, że benzyna i LPG, stosowane m.in. w silnikach pojazdów, w których zastosowano alternatywny sposób zasilania z wykorzystaniem autogazu, stanowią najlepsze pod względem jakościowym paliwa silnikowe.
Najlepszym na rynku paliwem okazała się benzyna z odsetkiem nieprawidłowości wynoszącym 1,05%. W LPG w ciągu całego 2018 r. stwierdzono jedynie 1,26% przypadków odstępstw od wymagań jakościowych. Stanowi to poprawę w stosunku do wyników badań jakości paliw za 3 kwartały 2018 r. kiedy to wskaźnik ten wynosił dla LPG 1,8% (dla benzyny 1%).
... okazał się olej napędowy, którego 6,25% pobranych w czasie kontroli próbek było niezgodnych z wymaganiami jakościowymi. Jakość oleju napędowego uległa pogorszeniu w ciągu 4 kwartału 2018 r. Po 3 kwartałach 2018 r. wskaźnik nieprawidłowości dla diesla wynosił 5,5%.
Nasi (LPG i benzyna) górą!
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl