W ramach kontroli gazu skroplonego LPG inspektorzy Inspekcji Handlowej (IH) pobrali 345 próbek. Tylko z nich nie spełniała wymagań jakościowych określonych w rozporządzeniu Ministra Energii z dnia 14 kwietnia 2016 r. w sprawie wymagań jakościowych dla gazu skroplonego (LPG) (Dz. U. z 2016 r. poz. 540), co stanowi 0,29% zbadanych próbek LPG. Dla porównania w 2020 r. było ich 0,84%, w 2019 r. - 0,76%, w 2018 r. - 1,45%, w 2017 r. - 2,38%, w 2016 r. - 2,24%, w 2015r. - 3,61%, w 2014 r. - 2,29%, 2013 r. - 2,34%.
Inspekcja Handlowa kontroluje kilka rodzajów paliw ciekłych dostępnych na rynku. Należą do nich olej napędowy, benzyna, gaz LPG oraz biopaliwa. Pierwsze kontrole, które prowadziliśmy w 2003 r. ujawniły, że wymogów jakościowych nie spełnia aż 30% pobieranych próbek. W kolejnych latach nieprawidłowości zmniejszały się, a przedsiębiorcy z większą dbałością zaczęli podchodzić do paliwa jakie sprzedają. Nie bez znaczenia był również wymiar kar, jaki mogli otrzymać za wprowadzanie do obrotu niezgodnego z prawem paliwa. Od 2016 r. poziom nieprawidłowości utrzymuje się poniżej 4%.
Kontrola jakości paliw ciekłych odbywa się dwutorowo.
Po pierwsze, Prezes UOKiK (Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów) losowo wybiera stacje i wskazuje je odpowiedniej regionalnie Inspekcji Handlowej (IH) do kontroli - wydaje się, że ten sposób typowania najlepiej odzwierciedla rzeczywisty obraz jakości paliw w Polsce.
Po drugie, IH sprawdza tych przedsiębiorców, wobec których były skargi lub informacje od organów ścigania, albo u których wcześniej wykryła nieprawidłowości. Kontrolą obejmujemy producentów paliw, hurtowników, magazynujących oraz przedsiębiorców prowadzących stacje paliw.
W trakcie kontroli stacji paliw oferujących gaz skroplony (LPG), które zostały wylosowane przez Zarządzającego stwierdzono, że 1 próbka gazu skroplonego (LPG) nie spełniała obowiązujących wymagań jakościowych (0,34% zbadanych). Dla porównania, w 2020 r. wskaźnik nieprawidłowości wyniósł 0,32%.
W trakcie pozostałych kontroli stacji paliw oferujących gaz skroplony (LPG), które zostały wybrane na podstawie informacji od kierowców, z Policji i negatywnych wyników poprzednich kontroli stwierdzono, że wszystkie zbadane próbki gazu skroplonego (LPG) spełniały wymagania jakościowe. Dla porównania, w 2020 r. wskaźnik nieprawidłowości wyniósł 5,71%.
W 2021 r. nie stwierdzono próbek gazu skroplonego (LPG) niespełniających wymagań jakościowych, podczas kontroli hurtowni. Odnosząc się do lat ubiegłych, jedynie w 2013 r. jedna próbka nie spełniała wymagań jakościowych (5,88% zbadanych) oraz w 2016 r. 2 próbki nie spełniły wymagań jakościowych (16,67% zbadanych).
Należy zauważyć, że niespełnienie wymagań jakościowych badanych próbek gazu skroplonego (LPG) odnotowano tylko w jednym województwie. Podczas kontroli stacji paliw wylosowanych przez Zarządzającego systemem, nieprawidłowości stwierdzono w województwie mazowieckim (2,56% zbadanych próbek), natomiast w przypadku kontroli stacji wybranych do kontroli na podstawie informacji nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości.
W 2021 r. w próbkach gazu skroplonego (LPG) kwestionowano tylko jeden parametr (w nawiasach podano liczbę próbek kwestionowanych w latach 2020-2013):
Kontrola jakości gazu skroplonego (LPG) w 2021 r., w porównaniu z wynikami w 2020 r. wykazała, że na stacjach wybranych na podstawie wpływających informacji nie stwierdzono żadnych próbek niespełniających wymagań jakościowych. Natomiast na stacjach wylosowanych do kontroli LPG odnotowano nieznaczne pogorszenie wyników.
W efekcie monitorowania polskiego rynku paliw ciekłych z roku na rok poprawia się ich jakość. Od kilku lat nieprawidłowości jakie wykrywamy oscylują na poziomie poniżej 4%. Pomimo systematyczności działań kontrolnych, odsetek paliw niespełniających wymagań jakościowych corocznie kształtuje się na innych poziomach. Mają na to wpływ różne czynniki, np. liczba skontrolowanych przedsiębiorców oraz pobranych próbek, a także zmieniające się wymagania jakościowe. W 2021 r. norm nie spełniało tylko niespełna 2% próbek benzyn i oleju napędowego pobranych na stacjach paliwowych. Nieprawidłowości rzadziej dotyczyły benzyny niż oleju napędowego.
Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Przypominamy konsumentom, że samodzielnie mogą sprawdzić jakość paliw na stacjach, które skontrolowaliśmy. Wystarczy zajrzeć na mapę paliw, dostępną na stronie internetowej UOKiK. Ponadto firma Neptis zintegrowała dane UOKiK z kontroli paliw ze swoją aplikacją nawigacyjną Yanosik. Można zweryfikować w niej stacje, które pozytywnie przeszły kontrolę jakości.
Celem kontroli paliw dostępnych na stacjach jest zapewnienie im najwyższej jakości, a także bezpieczeństwa użytkowania dla konsumentów i przedsiębiorców. Zachęcamy wszystkich, których interesuje ta tematyka - dziennikarzy, portale, ale również aplikacje nawigacyjne do wykorzystywania danych z naszych działań. Wyniki kontroli są ogólnodostępne i na bieżąco aktualizowane.
Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Jeżeli podczas tankowania do pełna dystrybutor na stacji paliw wskazał ilość paliwa o kilka litrów większą niż mieści się w baku twojego pojazdu, zwróć się do Głównego Urzędu Miar. Inspektorzy Urzędu Miar mogą skontrolować wskazaną stację i sprawdzić, czy licznik w dystrybutorze wskazuje prawidłową ilość tankowanego paliwa.
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl