Prognozuje się, że do 2030 r. globalna produkcja LPG wzrośnie z obecnych 308 mln t do 360 mln t.
Po stronie popytu również prognozuje się wzrost do 2020 r. Większą konsumpcję przewiduje się w sektorze komunalnym (LPG do gotowania) oraz petrochemicznym. Wiele firm rozwija swoje pojemności magazynowe LPG, głównie propanu, będącego surowcem w procesie odwodornienia propanu, w celu otrzymywania propylenu (popyt na ten produkt stale wzrasta).
Region Azji i Pacyfiku nadal będzie głównym konsumentem LPG. W rozwijających się państwach tego obszaru obserwuje się jednoczesny wzrost popytu na gaz płynny przy rosnącym PKB per capita. Ma to skutkować dodatkowymi 40 mln t LPG skonsumowanymi w tym rejonie świata do 2030 r. Popyt będzie wspierany przez struktury rządowe wielu państw poprzez uruchamianie programów subsydiów wspierających rozwój rynku LPG.
Z drugiej strony, do końca kolejnej dekady prognozuje się spowolnienie (osiągnięcie punktu nasycenia rynku) na dużych rynkach takich jak Indonezja, Chiny i Indie. W niektórych regionach tych państw gaz płynny będzie wypierany przez gaz ziemny.
Dynamicznie rozwijać się będzie również afrykański rynek LPG, szczególnie w regionie subsaharyjskim. Połączenie wyższego PKB, rozwoju projektów inwestycyjnych, tworzenia odpowiednich przepisów prawnych, może doprowadzić w niektórych państwach Afryki do podwojenia konsumpcji LPG w 2030 r. w porównaniu z 2017 r. (np. Angola, Ghana, Wybrzeże Kości Słoniowej, Kenia, Senegal, RPA).
W państwach rozwiniętych prognozuje się spadek dynamiki rozwoju, stagnację, a nawet zmniejszanie się popytu na gaz płynny LPG. Może mieć to związek z wprowadzaniem regulacji prawnych promujących energię ze źródeł odnawialnych oraz osiąganie wyższego poziomu efektywności energetycznej, szczególnie na terenie Europy. Na tym obszarze analitycy przewidują spadek konsumpcji do 21 mln t rocznie do 2030 r. Podobne trudności na rynku LPG mają być obserwowane w Ameryce Północnej i rozwiniętych państwach północno – wschodniej Azji.
Popyt na autogaz na poziomie światowym ma zachować cechy stabilności. Z jednej strony większa konsumpcja LPG do celów transportowych ma być obserwowana w Europie Wschodniej, Azji Centralnej i rozwijających się krajach Azji Południowo – Wschodniej, z drugiej coraz mniejszy popyt na autogaz prognozuje się w tradycyjnie autogazowych krajach, takich jak Australia, Japonia i Tajlandia.
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl