II edycja ogólnopolskiego konkursu Napęd Nowej Ery, organizowanego przez Orlen Gaz, skierowana była do środowisk akademickich. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w gościnnych progach płockiej filii Politechniki Warszawskiej. Spośród nadesłanych prac jury konkursu wybrało dwie zwycięskie oraz przyznało dwa wyróżnienia.
Członkowie komisji wspólnie wybrali projekty, które przyczyniają się do poszerzania wiedzy eksperckiej i rozwiązywania problemów technologicznych i jakościowych branży LPG. Uwzględniono także wpływ proponowanych rozwiązań na jej wizerunek w aspekcie bezpieczeństwa użytkowania skroplonych gazów węglowodorowych oraz poprawy społecznej opinii na temat jakości autogazu.
prof. Maciej Paczuski, przewodniczący jury II edycji konkursu Napęd Nowej Ery
Nagrodę główną w kategorii praca magisterska otrzymał mł. kpt. Piotr Kosowski ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie za pracę pt. Wpływ parametrów przemian fazowych podczas awarii butli zawierających gaz LPG na koncepcję działań ratowniczych.
Pomimo że paliwo LPG jest w Polsce bardzo rozpowszechnione - zarówno jako paliwo samochodowe, jak i do celów opałowych i innych - liczba prac badawczych z obszaru dotyczącego działań ratowniczych jest niewspółmiernie mała do skali zjawiska. Praca p. Piotra Kosowskiego zapełnia tę lukę, podejmując trudną tematykę, potrzebną całej branży. Jest kwestią bardzo ważną, aby paliwo LPG i jego użytkowanie było przez użytkowników postrzegane jako całkowicie bezpieczne, a ewentualne działania ratownicze były skuteczne. Praca ma zdecydowany aspekt nowości, a jej dokumentacja została ujęta w sposób logiczny, jasny i zwięzły.
Beata Altkorn, członek jury, Kierownik Zakładu Analiz Naftowych Instytutu Nafty i Gazu
Nagrodę główną w kategorii projekt naukowo-badawczy/wynalazek otrzymał Piotr Oleksyk z firmy Czakram za projekt pt. Zastosowanie ciekłego gazu LPG w systemach spalania mieszanek ubogich w silnikach o zapłonie iskrowym z bezpośrednim wtryskiem paliwa.
Ponad 70% zużycia LPG w Polsce przypada na gaz jako paliwo silnikowe.
Widać z tego, że segment autogazu jest motorem napędowym całej branży
gazu płynnego. Tego sukcesu nie dałoby się osiągnąć bez niezawodnych i nowoczesnych samochodowych instalacji gazowych. Od nich zależy także przyszłość całej branży gazu płynnego, dlatego praca naukowa nad
zastosowaniem ciekłego LPG w silnikach z wtryskiem bezpośrednim
pracujących na mieszance ubogiej autorstwa pana Piotra Oleksyka to
projekt, którego wartość wykracza poza aspekty naukowo-badawcze. To nade wszystko praca łącząca tematykę innowacyjności branży autogazu z możliwością praktycznego i powszechnego zastosowania omawianych w tej pracy rozwiązań w nowoczesnych silnikach samochodowych.
Wojciech Mackiewicz, członek jury, redaktor naczelny gazeo.pl
Wyróżnienia specjalne otrzymali:
Dodatkową nagrodą, nie ujętą regulaminem konkursu jest możliwość wygłoszenia prelekcji przez zwycięzców na temat swojej pracy podczas międzynarodowej konferencji LPG - Wyjątkowa Energia w marcu przyszłego roku, o czym poinformował Andrzej Olechowski, dyrektor Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.
Jury w trakcie obrad zwracało uwagę m. in. na miarodajność przeprowadzonych badań, zawartość merytoryczną, staranność opracowań oraz możliwość zastosowania wyników w praktyce. Jurorzy docenili intuicję młodych naukowców, którzy w swoich zgłoszeniach zwrócili uwagę na istotne problemy branży, takie jak standardy bezpieczeństwa użytkowania LPG, jak również na nowe trendy w rozwiązaniach technologicznych sektora autogazu.
Szeroki wachlarz problemów do rozwiązania w obszarze techniki i technologii branży LPG oraz dobra odpowiedź środowiska naukowego i kadry zaplecza technicznego na II edycję Napędu Nowej Ery wskazuje na duże potencjalne możliwości udziału tych środowisk w kreowaniu nowych rozwiązań służących pomyślnej przyszłości branży LPG – zaznaczył w uzasadnieniu werdyktu prof. Maciej Paczuski, profesor nadzwyczajny w Instytucie Chemii Politechniki Warszawskiej, filii w Płocku, przewodniczący komisji konkursowej, w skład której wchodzili także: Andrzej Olechowski, Beata Altkorn, Sławomir Karpisz - ekspert ds. technologii i jakości gazu Orlen Gaz oraz Wojciech Mackiewicz - redaktor naczelny portalu gazeo.pl.
Konkurs Napęd Nowej Ery objęty jest patronatem gazeo.pl.
Zobacz stronę producenta:
BRCwczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl