W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele m. in. Ministerstwa Gospodarki, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Politechniki Warszawskiej, PIMOT i POGP, a także reprezentanci firm paliwowych (Lotos Paliwa, Orlen Gaz), producentów instalacji LPG (AC, Ener Gaz System LPG), firm działających w branży gazu płynnego oraz koordynatora projektu, firmy LPG Innowator.
Według zapowiedzi, Klaster rozpocznie działalność już w połowie marca 2013. W ten sposób możliwe będzie złożenie odpowiednich wniosków o pierwsze dofinansowania, pozwalające na rozpoczęcie działalności Klastra. Pierwszym celem będzie opracowanie technologii poprawiającej właściwości smarne LPG.
O Polskim Klastrze Innowacji LPG pisaliśmy już na łamach gazeo.pl.
Co to jest klaster?
Klaster jest jedną z form organizowania działalności gospodarczej pomiędzy różnymi podmiotami: instytucjami naukowo-badawczymi, przedsiębiorcami (małymi i dużymi firmami) oraz instytucjami otoczenia biznesu (organizacje branżowe lub społeczne). Zadaniem klastrów jest wspólna praca nad innowacyjnymi projektami. W prace te zaangażowane są firmy działające w tej samej branży, nawet konkurujące ze sobą, lecz skupione na wspólnym projekcie służącym rozwojowi zaangażowanych w klaster firm i instytucji.
Recepta na sukces
Jako podstawowe czynniki zapewniające innowacyjność i sukces klastra wymienia się inicjatywy oddolne firm działających w klastrach, zaplecze naukowo-badawcze, współpracę, komunikację i zaufanie, zaangażowanie regionu (miasta/gminy) oraz odpowiednie metody finansowania zamówień.
Podstawa: zaufanie
Najistotniejszym elementem, dzięki któremu funkcjonować mogą klastry, jest wzajemne zaufanie. Niestety, w naszych realiach jest to pięta achillesowa idei klastrów. Według badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Gospodarki, ośmiu na dziesięciu mieszkańców bloku uważa, że sąsiad nie jest mu przychylny. Takie podejście przekłada się na biznes: dziewięciu na dziesięciu przedsiębiorców uważa, że jego konkurent jest nieuczciwy. Zmiana takiego nastawienia jest niezbędna, by projekty realizowane w ramach klastrów miały szansę na sukces.
Od pomysłu do… Klastra
Inicjatorzy zwrócili uwagę na wiele niedoskonałości branży LPG. Rozwiązywanie problemów i wdrażanie nowych rozwiązań następuje tylko na etapie danej firmy, co w mało efektywny sposób przekłada się na całą branżę. Mało tego, czasem rozwiązanie danego problemu implikuje nowy u innego przedsiębiorcy. Za przykład posłużyły pomysłodawcom Klastra doświadczenia z początku lat 90. XX w., gdy wprowadzano dodatki uszlachetniające do LPG, które powodowały problemy np. na etapie przepompowywania, dystrybucji gazu lub w obszarze instalacji LPG.
Celem pomysłodawców jest takie zintegrowanie całej branży LPG, aby rozwiązywanie problemów i wdrażanie nowych rozwiązań odbywało się kompleksowo, a nie tylko w pojedynczych obszarach (produkcji, magazynowania, transportu, dystrybucji, konsumpcji przemysłowej i motoryzacyjnej). W efekcie firmy ponosić mogą niższe koszty wdrażania innowacji oraz korzystać z doświadczeń ośrodków badawczych. Istotną sprawą są obecne rozwiązania prawne, które blokują rozwój rynku. Zmiana tego stanu rzeczy jest jednym z bardzo istotnych zadań stojących także przed Klastrem Innowacji LPG.
ABC Klastra Innowacji LPG
Klaster mieć będzie profil przemysłowy. Zakres jego działalności obejmować będzie paliwa silnikowe oraz ciepłownictwo, czyli najważniejsze segmenty konsumpcji gazu płynnego. Klaster Innowacji LPG działać ma na terenie całej Polski, jednak spółka koordynująca zlokalizowana jest w województwie podkarpackim, a to ze względu na wysokie dotacje unijne, które dotrą do wschodnich regionów Polski w ramach nowego budżetu UE. Powołana do życia spółka koordynująca działania Klastra (Innowator LPG) ma charakter non-profit, co pozwoli skupić się na działalności podstawowej Klastra i przeznaczyć na jego działalność ewentualnie wypracowane środki. Jak deklarują inicjatorzy Klastra, spółka koordynująca działalność klastra ma charakter otwarty. Oznacza to, że podmioty wchodzące w skład Klastra mają obecnie możliwość przekazania udziałów w spółce.
Główne cele Polskiego Klastra Innowacji LPG:
Jak się przyłączyć do inicjatywy?
Obecnie chęć udziału w Klastrze zadeklarowali: Politechnika Warszawska, PIMOT, Dekra Cert, Petrol, Control Service oraz Wallter i Hadex-Gaz. Pozostali uczestnicy spotkania podejmą decyzję w najbliższej przyszłości. Polski Klaster Innowacji LPG jest otwarty na nowych członków – zarówno największych graczy rynku, jak i tzw. małe i średnie przedsiębiorstwa, które stanowią liczną grupę działającą w branży gazu płynnego. Swoją rolę odgrywać mogą również warsztaty montujące instalacje autogazu. Dużą wartość stanowi ich doświadczenie praktyczne, wiedza i możliwość wspierania działań klastra np. poprzez testowanie nowych systemów LPG. W zamian, mają szansę na udział w różnorodnych szkoleniach, a także dostęp do najnowszych technologii. Zgłoszenia przyjmowane są bez ograniczeń czasowych. Więcej informacji na stronie Polskiego Klastra Innowacji LPG.
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl