Znana wiernym czytelnikom Gazeo.pl firma Roush CleanTech to nie tylko autorzy rozwiązań i gotowych produktów służących konwersji samochodów na zasilanie LPG. Od jakiegoś czasu założone przez kierowcę Jacka Rousha przedsiębiorstwo zaangażowane jest w propagowanie autogazu na forum Kongresu, czyli amerykańskiego parlamentu.
Jak już nieraz pisaliśmy, płynny propan-butan zaczyna być w Stanach Zjednoczonych coraz szerzej postrzegany jako alternatywa dla paliw konwencjonalnych. Floty firmowe (taksówki, samochody dystrybucyjne) i rządowe (np. policyjne) znacznie częściej niż jeszcze kilka lat temu konwertuje się na zasilanie gazowe, widać też rozwój infrastruktury tankującej, co otwiera drogę do popularyzacji LPG wśród użytkowników indywidualnych. Proces samorzutnego wzrostu zainteresowania alternatywnym paliwem wydaje się jednak nie wszystkim wystarczać.
W związku z prowadzonymi przez Kongres pracami nad ustawami nr S.3495 i S.3815, wpierającymi gaz ziemny i elektryczność jako źródła energii dla samochodów niedalekiej i bardziej odległej przyszłości, Jack Roush postanowił - i słusznie - wyrazić swoje niezadowolenie z faktu, że proponowane akty prawne nie biorą pod uwagę czystego i łatwo dostępnego paliwa, jakim jest autogaz (zwany w USA propane ze względu na zdecydowaną przewagę propanu w składzie, lecz coraz częściej określany mianem autogas).
Legenda wyścigów dragsterów i biznesmen rozwijającej się amerykańskiej branży LPG ma wszelkie powody do podnoszenia głosu w sprawie, ponieważ na rozwój CNG i technologii napędów elektrycznych zagwarantowano w budżecie aż 5 miliardów dolarów, a zatem jest się o co bić. Jack Roush wystosował pisma do każdego z osobna członka Senackiej Komisji Energetycznej (Senate Energy Committee), w których zwraca uwagę na konieczność uwzględnienia autogazu w polityce swojego kraju. Użył przy tym argumentów regularnie podnoszonych przez amerykańskich zwolenników skroplonego gazu ropopochodnego, takich jak:
- LPG jest paliwem czystym, bezpiecznym, niedrogim i łatwo dostępnym;
- paliwo to produkuje się w USA, uniezależniając kraj od importowanej ropy naftowej (podstawowym źródłem surowca są w Stanach złoża gazu ziemnego, w których znajdują się również propan i butan);
- autogaz to obecnie trzecie najpopularniejsze paliwo samochodowe świata, tuż za benzyną i olejem napędowym (napędza dziś ponad 15 mln samochodów na kilku kontynentach).
Zdaniem Rousha, pominięcie LPG w projektach ustaw przygotowanych przez Senat przekreśla wysiłki czynione w kierunku spełnienia założeń amerykańskiej Narodowej Polityki Energetycznej (National Energy Policy) oraz szkodzi procesowi dywersyfikacji źródeł energii. Pionier branży autogazu za Atlantykiem zachęca do wspierania LPG poprzez kontakt z lokalnym posłem, senatorem lub już wspomnianą Senacką Komisją Energetyczną - czy to na własną rękę czy też przez podpisanie gotowego wzoru listu poparcia, przygotowanego przez organizację Autogas for America.
Musimy przyznać, że inicjatywa bardzo nam się podoba. Choć w Polsce rynek LPG jako paliwa silnikowego jest już w pełni rozwinięty, nieznane są nam przypadki lobbowania na jego rzecz przez osoby prywatne. Nawet wiele firm sektora autogazu biernie trwa w zastanych realiach, nie reagując w żaden sposób na ewentualne plany zmiany opodatkowania (wybierając metodę „na przeczekanie” w myśl zasady „jakoś to będzie”) oraz nie nawołując do nadania propanowi-butanowi statusu paliwa ekologicznego. Kropla jednak drąży skałę, więc może warto próbować, nawet ze świadomością, że na początku oznacza to odbicie się od muru opornych urzędników? Nie czekajmy na gotowe rozwiązania, lecz bądźmy ich świadomymi współtwórcami tak, aby kształt przyszłej legislacji sprzyjał interesom branży. Wybraliśmy posłów, więc teraz od nich wymagajmy!
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl