W większości popularnych pojazdów procedura autokalibracji wystarcza do poprawnej pracy gazowego układu zasilania, jednak są samochody, w których jest to zabieg niewystarczający i wymagane jest przeprowadzenie bardziej dokładnej kalibracji pod obciążeniem. W takich przypadkach autokalibracja służy tylko do wstępnego wyregulowania i uruchomienia silnika na LPG.
Próba drogowa
Kalibrację można przeprowadzić w czasie próby drogowej, jednak utrzymanie stałego obciążenia czy stałej prędkości obrotowej, które są niezbędne do prawidłowego wyregulowania instalacji, w czasie jazdy w normalnym ruchu ulicznym jest praktycznie niemożliwe, ponieważ oprócz obserwacji parametrów układu gazowego (czas wtrysku) należy (w tych samych warunkach obciążenia) sprawdzać czasy wtrysku na benzynie. Powoduje to konieczność przełączania rodzaju zasilania i wprowadzania stosownych korekt, aby czasy wtrysku benzyny nie zmieniały się w czasie pracy silnika na gazie. Dodatkowo należy wprowadzić korekty czasów wtrysku w zależności od prędkości obrotowej. Tutaj także należy kontrolować, czy przy zasilaniu gazem nie zmieniają się czasy wtrysku benzyny. Czynności te należy przeprowadzić przynajmniej dla kilku czasów wtrysku i obrotów przy jednoczesnym kontrolwaniu obciążenia i prędkości obrotowej.
W sytuacji, gdy montażysta musi jeszcze prowadzić samochód i zwracać uwagę na sytuację drogową, okazuje się, że bezpieczne przeprowadzenie kalibracji jest niezwykle trudne lub wręcz niemożliwe (w przypadku samochodów o ponadprzeciętnych parametrach), nawet jeśli w samochodzie znajdują się dwie osoby, z których jedna zajmuje się prowadzeniem pojazdu, a druga jest skupiona na obserwacji wskazań przyrządów.
Lepiej na hamowni
Jedynym rozsądnym rozwiązaniem pozostaje zastosowanie hamowni podwoziowej, która pozwala na wymuszenie odpowiednich warunków pracy układu napędowego i utrzymywanie ich w dłuższym czasie. Montażysta może w komfortowych warunkach obserwować wskazania przyrządów pomiarowych wykorzystując różne warianty pracy hamowni (utrzymując stałe obciążenie lub prędkość obrotową silnika) w zależności od potrzeb.
Tryb pracy hamowni przy stałej prędkości obrotowej silnika jest bardzo przydatny w kalibracji gazowych układów zasilania. Dzieki niemu można przesuwając się poziomo po "cyfrowej" mapie mnożnika korygować czas wtrysku gazu tak, aby nie miał on wpływu na pracę układu benzynowego, tzn. aby nie zmieniał korekt układu OBD, a tym samym czasu wtrysku benzyny. W warunkach próby drogowej utrzymanie stałej prędkości obrotowej silnika przy wzrastającym obciążeniu jest niemożliwe. Nawet wykorzystując w tym celu wzniesienie, które niestety ma tę przypadłość, że wcześniej czy później się skończy, po wciśnięciu pedału gazu samochód przez chwilę utrzyma prędkosć obrotową, lecz po chwili zacznie przyspieszać. Montażyści, chcąc uzyskać warunki stałej prędkości obrotowej, wraz z wciskaniem pedału gazu wciskają pedał hamulca, zwiększając tym samym obciążenie silnika. Nie jest to ani wygodne, ani bezpieczne.
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl