Ministerstwo Gospodarki stanęło na wysokości zadania! Z przygotowanych zmian przepisów widać, że podczas prac nad nowymi przepisami skupiono się na tym, aby były one przejrzyste, łatwe do wprowadzenia i maksymalnie uprościły życie kierowcom i właścicielom stacji LPG. Należy podkreślić, że samoobsługa tankowania autogazu nie będzie obowiązkowa - każdy z właścicieli stacji wprowadzi ją według własnego uznania i w czasie, gdy najbardziej będzie to dla niego dogodne. Zdarzyć się może, że w ramach wspólnej sieci stacji jedne będą miały możliwość samoobsługi, a inne nie.
Miłosz Karpiński, Naczelnik Wydziału Ropy, Paliw Płynnych i Międzynarodowej Agencji Energii w Ministerstwie Gospodarki, podczas swojego wystąpienia na konferencji omówił każdą z proponowanych zmian.
Wprowadzenie samoobsługi wymaga zmiany dwóch rozporządzeń:
W rozporządzeniu ministra transportu jedyną zmianą jest rezygnacja z konieczności posiadania specjalnych uprawnień TDT do tankowania samochodowych zbiorników LPG. Tym samym, autogaz tankować będzie mógł każdy kierowca, pasażer lub pracownik stacji bez względu np. na wiek. Oznacza to, że dystrybutor obsługiwać może każdy, nawet dziecko, nie wprowadzono bowiem kryterium wieku. Postawiono na zdrowy rozsądek, a nie nadmiar uciążliwych regulacji prawnych. Pod tym kątem, autogaz zrównano z benzyną i ON. Rezygnacja z konieczności posiadania uprawnień TDT nie oznacza, że liberalizowane są także przepisy dotyczące obsługi i napełniania innych zbiorników zawierających autogaz (zbiorniki na stacjach, cysterny z LPG). W tym zakresie przepisy nie zmieniają się.
Najwięcej zmian dotyczy kluczowych przepisów regulujących warunki techniczne, które muszą być spełnione na stacjach autogazu. Nowe przepisy wprowadzają:
Podczas dyskusji poruszono także problem stosowania przejściówek do tankowania LPG. Według resortu, nie ma żadnych ograniczeń w ich stosowaniu.
Aspekty techniczne samoobsługi tankowania omówił Daniel Janusz z firmy Aurex, która zajmuje się budową, serwisowaniem i modernizacją stacji LPG w Polsce i za granicą.
W jego ocenie problemy mogą powstać w obiektach starszych, stacje nowe nie będą wymagać szczególnych nakładów na dostosowanie się do przepisów.
W opinii naszego eksperta, przygotowane rozporządzenie jest przykładem wprowadzania prostych i przyjaznych użytkownikowi przepisów.
Teksty źródłowe, takie jak projekty rozporządzeń czy dokumentacja legislacyjna, dostępne są do ściągnięcia w artykule: Samoobsługa na stacjach LPG - projekty rozporządzeń.
Nowe przepisy mogą zacząć obowiązywać już w połowie lipca 2013 r. Nie należy się jednak spodziewać rewolucji na stacjach – samoobsługę wprowadzać z pewnością będą jako pierwsze stacje sieciowe, które w praktyce są technicznie przygotowane do samoobsługi. Największą barierą będzie zapewne konieczność zakupu nowych pistoletów do tankowania. Przypomnijmy jednak, że są już sieci (np. Statoil), które wyposażyły swoje stacje w odpowiedni typ pistoletów już dwa lata temu.
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl