O konieczności wymiany świec zapłonowych nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Producenci samochodów, silników i samych świec zapłonowych dość precyzyjnie określają przebiegi po jakich powinno się wymienić świece na nowe. W układzie zapłonowym są jednak jeszcze inne elementy, które ulegają zużyciu eksploatacyjnemu. Są nimi przewody zapłonowe.
Przewody zapłonowe pracują w bardzo trudnych warunkach. Wysoka temperatura wynikająca z warunków w komorze silnikowej oraz przepływającego wysokiego napięcia, oddziaływanie oleju i innych cieczy eksploatacyjnych, czy zasolenie występujące zimą powodują, że izolacja przewodów zapłonowych ulega stopniowej degradacji. Zużycie izolacji przewodów zapłonowych potęguje także zbyt długie używanie świec zapłonowych, czyli nie wymienianie ich na czas. W zbyt długo używanych przewodach zapłonowych istnieje ryzyko przebicia elektrycznego izolacji.
Jeśli do trudnych warunków pracy przewodów zapłonowych dodamy jeszcze zasilanie silnika autogazem, który z uwagi na specyfikę zapłonu powoduje podwyższenie napięcia w układzie zapłonowym otrzymujemy obraz warunków jakim muszą one sprostać.
Niestety w większości instrukcji samochodów nie znajdziemy informacji na temat przebiegu po jakim należy dokonać wymiany przewodów zapłonowych, dlatego o zdanie na ten temat zapytaliśmy przedstawiciela ich producenta, firmy Janmor.
Specyficznym rodzajem przewodów zapłonowych są specjalne ich wersje przeznaczone do silników autobusów miejskich zasilanych CNG. Pojazdy takie pracują w ekstremalnie trudnych warunkach. Eksploatacja w mieście w warunkach stop & go oraz przewlekły proces spalania gazu ziemnego powodują, że autobusowe jednostki napędowe są narażone na wysokie obciążenia cieplne.
Dodatkowo konstrukcja silników, w których świece zapłonowe są osadzone bardzo głęboko w głowicach powoduje, że stosowane w nich przewody zapłonowe pracują w skrajnie trudnych warunkach. Wymusza to na producentach przewodów wysokiego napięcia do silników zasilanych CNG stosowanie nieco innych materiałów. Jakie to materiały? Zapytaliśmy o to eksperta firmy Janmor.
Zazwyczaj wymiana przewodów zapłonowych odbywa się dopiero po wystąpieniu objawów ich uszkodzenia. Wtedy jednak może być już zbyt późno, ponieważ każdy zużyty element układu zapłonowego wpływa destrukcyjnie na inne jego części i może okazać się, że oprócz wymiany przewodów trzeba wymienić jeszcze inne elementy.
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl