gazeo.plRozgrzewanie wtryskiwaczy przez rozruszanie wymaga odpowiedniego zaprojektowania i zaprogramowania sterownika elektronicznegoJest to być szczególnie odczuwalne jeśli w tankowanym paliwie gazowym znajduje się dużo zanieczyszczeń. Mamy wtedy do czynienia ze zjawiskiem, które warsztaty określają jako...
... klejenie wtryskiwaczy gazowych (LPG)
Pomimo stałego postępu w dziedzinie filtracji oraz stosowaniu coraz bardziej zaawansowanych materiałów filtracyjnych nie jest możliwe osiągnięcie stuprocentowego stopnia separacji zanieczyszczeń.
Z tego powodu w miarę upływu czasu, nawet pomimo regularnej wymiany filtrów w instalacji zaczynają się pojawiać zanieczyszczenia w tym także frakcje oleiste. Ich obecność w listwie wtryskiwaczy może mieć istotny wpływ na jej pracę, szczególnie w okresie zimowym, kiedy zanieczyszczenia te zaczynają gęstnieć z uwagi na niskie temperatury otoczenia. Precyzyjne elementy wtryskiwaczy ulegają "sklejeniu", uniemożliwiając im prawidłową pracę (głównie na zimnym silniku).
Rozgrzewanie wtryskiwaczy LPG - rozruszanie
Aby zminimalizować efekt obecności zanieczyszczeń w listwach wtryskiwaczy niektóre sterowniki instalacji sekwencyjnego wtrysku gazu wyposaża się w funkcję "rozgrzewania" wtryskiwaczy. Polega ona na ich uruchamianiu "na sucho" w fazie rozgrzewania silnika pracującego na benzynie. Powoduje to, że wtryskiwacze po osiągnięciu przez silnik temperatury przełączenia na zasilanie gazowe są już "rozruszane" mechanicznie, nie "kleją się" i pracują prawidłowo.
gazeo.plPodgrzewacz wtryskiwaczy gazowych PGM firmy KME pracuje niezależnie od sterownika LPG
W fazie rozgrzewania wtryskiwacze pracują w nieco innym trybie niż w czasie zasilania silnika gazem. Są one otwierane kolejno co kilka cykli pracy silnika. Taki sposób ich działania minimalizuje wpływ na pracę silnika odparowanego gazu, który pomimo zamkniętych elektrozaworów znajduje się w wężach pomiędzy reduktorem-parownikiem a listwą wtryskiwaczy. Czasami zdarza się, że skorzystanie z tej pożytecznej funkcji nie jest możliwe, ponieważ resztki paliwa gazowego przedostające się do układu dolotowego i dalej do silnika powodują zakłócenia w pracy jednostki napędowej, poprzez nadmierne wzbogacenie mieszanki.
Rozgrzewanie wtryskiwaczy LPG
W silnikach w których nie można skorzystać z możliwości oferowanych przez sterownik można zastosować inną metodę rozgrzewania wtryskiwaczy LPG.
Polega ona na bezpośrednim podgrzewaniu listwy wtryskiwaczy za pomocą specjalnych dodatkowych urządzeń zasilanych elektrycznie lub korzystających z ciepła układu chłodzenia silnika. Wskutek podwyższenia temperatury znajdujące się w listwie wtryskiwaczy zanieczyszczenia stają się bardziej płynne, co ułatwia jej pracę. Najczęściej stosowane są urządzenia podgrzewające zasilane elektrycznie. Mają one postać płaskownika z zatopionymi we wnętrzu elementami grzejnymi. Jest on przykręcany do listwy wtryskiwaczy.
gazeo.plTerminowa wymiana filtrów fazy gazowej w dużym stopniu zabezpiecza wtryskiwacze przed zanieczyszczeniemElektryczne listwy grzejne, dzięki wbudowanym układom elektronicznym działają samoczynnie, niezależnie od funkcjonowania systemu zasilania gazowego. Układ podgrzewający włącza się po przekręceniu kluczyka w pozycję zapłon, jeśli temperatura listwy spadnie poniżej 10ºC i wyłącza po osiągnięciu zadanej temperatury, zwykle około 50ºC. Taki zakres pracy urządzenia powoduje, że działa on właściwie tylko wtedy kiedy jest taka potrzeba, czyli w okresie zimowym, latem układ podgrzewania wtryskiwaczy praktycznie się nie włącza.
Przeglądy instalacji LPG
Rozgrzewanie wtryskiwaczy to ograniczanie skutków obecności zanieczyszczeń w układzie gazowym. Aby zminimalizować ich przedostawanie się do instalacji należy pamiętać o terminowej i regularnej wymianie wkładów filtrów. Z pewnością przyczyni się to do wydłużenia okresu prawidłowego działania wtryskiwaczy.