Skoro my mamy góry wzdłuż naszej południowej granicy, nic dziwnego, że ma je także kraj leżący po drugiej stronie tejże granicy (tyle że dla nich jest to granica północna). Słowacja to popularny od lat cel wypadów fanów narciarstwa, z dobrze zorganizowanymi trasami i bazą noclegową. Wyjazd tamże nie jest może tak społecznie nobilitujący jak wybranie się na stoki Alp czy w Dolomity, ale w zamian jest blisko i relatywnie niedrogo, nawet pomimo wprowadzenia na Słowacji wspólnotowej waluty – euro – która ma to do siebie, że podnosi ceny (zaokrąglanie po zmianie jest zawsze w górę). Wybraliśmy 10 najpopularniejszych kurortów, których listę podajemy poniżej. Obok nazw umieściliśmy szacunkową odległość (z Warszawy), przybliżony czas dojazdu i koszt tankowania LPG (przy założeniu, że tankujemy w Polsce po 2,37 zł/l, a samochód zużywa 10 l paliwa na 100 km). Oto one:
Jeżeli chodzi o tankowanie autogazu na miejscu – dla potrzeb lokalnych wycieczek lub na drogę powrotną – problemów być nie powinno, bo stacji jest ponad 280, a przecież Słowacja to niewielki kraj. Trzeba tylko pamiętać, żeby zwracać uwagę na autoplyn, bo taką właśnie nazwę nosi lokalnie nasze ulubione paliwo. Cena jest minimalnie wyższa niż w Polsce – wynosi 59 centów, czyli ok. 2,47 zł/l. Benzyna kosztuje tymczasem 1,34 euro/l, czyli w przeliczeniu 5,60 zł, a więc zdecydowanie warto "przepłacić" za LPG.
Warto też uzupełnić wyposażenie samochodu o wymagane słowackim prawem elementy, by nie zapłacić mandatu. Konieczne będą: kamizelki odblaskowe (w kabinie, nie w bagażniku!), komplet żarówek i bezpieczników, apteczka, koło zapasowe (koniecznie z kluczem do kół – policjanci sprawdzają, czy jest w aucie!), linka holownicza, trójkąt ostrzegawczy i gaśnica. Ponadto, od 15 listopada do 15 marca obowiązuje używanie opon zimowych na wszystkich drogach. Tam, gdzie zalega śnieg i lód, dopuszcza się użycie łańcuchów. A skoro jesteśmy przy mandatach, to powiedzmy jeszcze słowo o ograniczeniach prędkości. Obszar zabudowany nas nie zaskoczy (50 km/h), autostrady raczej też nie (130 km/h), natomiast zwracamy uwagę na drogi ekspresowe, gdzie obowiązuje limit do 90 km/h. Trzeba też będzie wykupić winietę (analogowo, na miejscu lub online, zawczasu) – 10-dniową za 10 euro lub miesięczną za 14 euro.
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl