Tradycyjnie dla naszych poradników-przewodników, zaczynamy od zestawienia najpopularniejszych kurortów wraz z odległościami z Warszawy i szacunkowymi kosztami podróży (przy założeniu, że samochód pali 10 l LPG na 100 km, a paliwo kosztuje 2,35 zł/l; koszt rzeczywisty będzie wyższy, bowiem nie da się pokonać całej drogi na gazie zatankowanym jeszcze w Polsce, a tym bardziej wrócić na nim do domu):
Ponieważ wszystkie najszybsze trasy do Szwajcarii wiodą przez Niemcy, wiadomo, że trzeba mieć przy sobie adaptery do tankowania. Powinien wystarczyć tylko ten typu belgijskiego (tzw. ACME, z nakręcanym pistoletem LPG), ale na wszelki wypadek warto wziąć także bayonet, czyli adapter typu holenderskiego. Na miejscu przyda się tylko ACME, i to nie wszędzie, bowiem na niektórych stacjach obowiązuje standard włoski, czyli znany nam na co dzień. A co do cen, w Niemczech kupimy gaz po 61 centów za litr (benzyna po 1,45 euro/l), w Szwajcarii zaś LPG kosztuje 78 centów za litr. To sporo z naszej perspektywy, ale i tak mniej, niż należy wydać na benzynę (1,37 euro/l). O ile jednak w Niemczech stacje są wszędzie i przy autostradach bez trudu kupimy autogaz, o tyle już w ojczyźnie czekolady, sera, banków i zegarków warto polować na nadarzające się okazje, bo o nadmiarze punktów dystrybucji trudno mówić – jest 58 takich.
Ograniczenia prędkości nas nie zaskoczą (50 km/h w obszarze zabudowanym, 80 poza nim, 100 na drodze ekspresowej i 120 na autostradach), natomiast przepisy regulujące wyposażenie obowiązkowe wydają się mocno liberalne. Apteczka i gaśnica są zalecane, ale już zapasowe żarówki, koło czy linka holownicza nie są w ogóle wymagane. Jedyny wymagany element to trójkąt ostrzegawczy. A co z oponami? Prawo nie nakłada na kierowców konieczności używania "zimówek", ale utrudnianie ruchu ze względu na nieprzystosowanie do warunków atmosferycznych jest karane mandatem. Turyści zagraniczni mogą używać opon z kolcami tylko wtedy, jeżeli zezwalają na to przepisy ich krajów ojczystych (czyli my nie możemy), dozwolone jest natomiast użycie łańcuchów (gdzieniegdzie wręcz wymagane). Wjeżdżając należy też pamiętać o wykupieniu winiety na drogi ekspresowe i autostrady. Niestety, dostępne są tylko całoroczne (a tak naprawdę 14-miesięczne, obowiązujące od 1 grudnia danego roku do 31 stycznia następnego roku, czyli np. od 1 grudnia 2019 do 31 stycznia 2021), w cenie niecałych 40 euro.
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl