REKLAMA
Zamknij
Następne zdjęcie
Cała galeria
1 z 4
KTM Freeride w wersji enduro / KTM poprzednie następne
12.09.2011

KTM Freeride - elektryczny jednoślad

KTM Freeride - elektryczny jednoślad  

Moda na pojazdy ekologiczne zatacza coraz szersze kręgi i obejmuje swoim zasięgiem również jednoślady. Wynika to przede wszystkim z postępu jaki w ostatnich latach dokonał się w technologii magazynowania energii elektrycznej. Prace rozwojowe znanego austriackiego producenta motocykli, firmy KTM doprowadziły do opracowania elektrycznego jednośladu, który już w 2012 r. trafi do oferty. Będzie to model Freeride dostępny w wersji enduro i supermoto. Cena pojazdu została skalkulowana na około 10 tys. euro.
REKLAMA
KTM Freeride w wersji enduroKTMKTM Freeride w wersji enduro

Motocykl ma parametry zbliżone do typowych motocykli z silnikami spalinowymi o pojemności 125 cm3. Jego masa wraz z akumulatorami wynosi tylko 90 kg. Do napędu zastosowano synchroniczny silnik prądu zmiennego z magnesami stałymi, który generuje moc 7,4 kW (10 KM) przy 6000 obr/min. Chwilowa moc silnika może osiągać wartość 22 kW (30 KM). Moment obrotowy wynosi 43 Nm i jest osiągany już przy 500 obr/min. Służąca do zasilania silnika energia elektryczna (2,5 kWh) jest magazynowana w akumulatorach litowo-jonowych o łącznym napięciu 300 V. Czas ich ładowania „do pełna” to tylko 1,5 godziny. Prędkość pojazdu wynosi 70 km/h.

Firma KTM liczy, że wprowadzenie napędu elektrycznego do tego typu motocykli pozwoli na ich zastosowanie jako uniwersalnego, również miejskiego środka transportu. Oferowane obecnie pojazdy (spalinowe) były dotychczas eliminowane z aglomeracji miejskich z uwagi na wysoki poziom emitowanego hałasu. W przypadku napędu elektrycznego problem ten nie występuje.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Piotr Złoty
źródło: motomobil.atgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.