Warsztaty, nawet pomimo dużego zaangażowania, często nie radzą sobie z takimi awariami i nie wynika to z braku wiedzy, a tym bardziej dobrych chęci, lecz z trudności wywołania warunków w jakich usterka występuje lub nieregularności jej występowania.
rozwiązania, które pozwalają na skuteczną diagnostykę tego typu usterek. Firma Texa oferuje dwie wersje rejestratorów, które korzystają z danych dostępnych poprzez złącze EOBD. Przypomnijmy, system diagnostyki podkładowej EOBD (European On Board Diagnostics) jest nastawiony głównie na nadzorowanie sterowania silnikiem, pod kątem utrzymania narzucanych normami wymagań emisyjnych. Powstał, m.in. w celu sprawnej diagnostyki pojazdów (niezależnie od marki) uniwersalnym przyrządem diagnostycznym (skanerem).
Rejestratory parametrów OBD Log i OBD Matrix, bo tak nazwano rejestratory oferowane przez firmę Texa, są urządzeniami o bardzo małych wymiarach, które montuje się bezpośrednio w złączu diagnostycznym samochodu. Są one swego rodzaju czarnymi skrzynkami, które rejestrują parametry samochodu w czasie jazdy. Instalując rejestrator w samochodzie klienta i pozostawiając go w złączu diagnostycznym przez kilka dni warsztat jest w stanie zebrać dane z tego okresu z zarejestrowanymi błędami oraz parametrami pracy silnika możliwymi do pobrania przez protokół EOBD. Rejestratory w żaden sposób nie zakłócają pracy układu EOBD, a ich zasilanie generuje minimalny pobór prądu (100 mA w czasie pracy silnika i poniżej 1 mA przy wyłączonym silniku).
OBD Log
Rejestrator OBD Log służy do monitoringu parametrów silnika. Jest wyposażony w pamięć masową, która rejestruje parametry przez wiele dni (90 godzin przy zapisywaniu 8 parametrów co 5 s). W przypadku braku błędów rejestrator nadpisuje nowe dane. Przed zainstalowaniem urządzenia w złączu EOBD można za pomocą oprogramowania OBD Log Suite przeprowadzić jego konfigurację w zależności od konkretnych wymagań i potrzeb (pominięcie tego etapu powoduje, że urządzenie pracuje w trybie domyślnym). Oprogramowanie służy także do odczytu i analizy zapisanych danych (tabelarycznie lub graficznie). Oprogramowanie przedstawia raport w podziale na wykonane trasy. Te w czasie których wystąpiły błędy są oznaczone na czerwono, aby od razu było widoczne miejsce, w którym wystąpiły błędy. Komunikacja OBD Log z komputerem odbywa się za pomocą złącza USB.
OBD Log może być instalowany w dowolnym typie pojazdu spełniającym wymagania Euro3 lub wyższe dla silników o ZI i Euro4 lub wyższe dla silników o ZS. Rejestrator ten umożliwia przeprowadzenie analizy parametrów silnika, skorelowanych z monitoringiem emisji spalin, czy kontrolę prawidłowego spalania również w silnikach zasilanych LPG.
OBD Matrix
Rejetrator OBD Matrix jest urządzeniem, które pozwala na zbieranie informacji o pracy także innych niż silnik zespołów i układów stosowanych we współczesnych samochodach (1000 różnych modeli samochodów 61 marek).
W przeciwieństwie do OBD Log, OBD Matrix wymaga konfiguracji przed instalacją w złączu diagnostycznym. Do tego służy specjalny czytnik umożliwiający komunikację z komputerem wyposażonym w oprogramowanie OBD Matrix IDC4. Konfiguracja OBD Matrix polega na określeniu marki i modelu samochodu, sterownika, którego parametry mają być rejestrowane oraz protokołu komunikacji. Po tej czynności rejestrator umieszcza się na chwilę w złączu EOBD w celu rozpoznania badanego sterownika. Ponowne umieszczenie go w czytniku pozwala na wybór parametrów, które mają być rejestrowane. Po tej czynności rejestrator jest gotowy do pracy. Umieszcza się w złączu diagnostycznym, a samochód przekazuje do normalnej eksploatacji właścicielowi.
OBD Matrix jest szczególnie przydatnym urządzeniem w tych wszystkich przypadkach, w których konieczny jest monitoring parametrów obciążonego silnika (diagnoza przepływomierza, monitoring ciśnienia paliwa, ciśnienia doładowania, ciśnienia różnicowego dla filtra cząstek stałych). Innym zastosowaniem dla OBD Matrix może być diagnostyka automatycznej skrzyni biegów, czujników ciśnienia czynnika w układzie klimatyzacji.
Oprogramowanie OBD Matrix IDC4 pozwala na zaprezentowanie zapisanych danych. Są one podzielone na poszczególne trasy i odpowiednio oznaczone w zależności od tego czy błędy wystąpiły czy nie.
Podsumowanie
Używanie rejestratorów parametrów może być bardzo przydatne dla warsztatów, także zajmujących się montażem i obsługą instalacji LPG, pozwalając na diagnozowanie usterek występujących w bardzo osobliwych warunkach, które często spędzają sen z powiek mechanikom. Dzięki takim urządzeniom można zaoszczędzić sporo czasu, który bez użycia rejestratora trzeba poświęcić na jazdy próbne, a i to nie gwarantuje sukcesu w wykryciu mechanizmu powstawania danej usterki.
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl