Rakieta Prime została zaprojektowana z myślą o dostarczaniu małych satelitów (100 do 220 kg) na orbitę Ziemi (200-1250 km). Firma podkreśla, że w rakiecie zastosowano największy na świecie silnik rakietowy powstały w technologii druku 3D.
Ukończony prototyp drugiego członu rakiety jest wykonany ze specjalnie opracowanego, lekkiego włókna węglowego i kompozytu aluminiowego.
Orbex Prime jest dwustopniową rakietą zaprojektowaną przez inżynierów Orbex mających doświadczenie w pracy dla takich organizacji jak NASA, ESA i Ariane, a także innych firm zajmujących się lotami kosmicznymi.
Po raz pierwszy silnik rakietowy wydrukowano w technologii 3D jako jeden element (bez łączenia). Silnik powstał we współpracy z SLM Solutions. Biorąc pod uwagę ekstremalne wahania temperatury i ciśnienia oraz warunki panujące w czasie lotu poza granice atmosfery, taki sposób wykonania daje silnikowi przewagę nad innymi silnikami rakietowymi, które mogą wykazywać niesprawności z uwagi na stosowanie różnego rodzaju połączeń.
Silnik rakiety Orbex Prime jest także pierwszym komercyjnym silnikiem rakietowym przeznaczonym do pracy na biopropanie, czystym, odnawialnym paliwie, które redukuje emisję dwutlenku węgla o 90% w porównaniu do kopalnych paliw węglowodorowych.
Biopropan (bioLPG) jest dostarczany przez firmę Calor.
Pierwszy lot rakiety Orbex Prime ma odbyć się w 2021 r. Ma ona wystartować z nowego brytyjskiego kosmodromu w Sutherland w regionie Highlands w północnej Szkocji.
Rakieta ma wynieść na orbitę eksperymentalny ładunek brytyjskiej firmy Surrey Satellite Technology (SSTL), wiodącego na świecie producenta małych satelitów.
Orbex podaje, że wśród chętnych do skorzystania z rakiety Prime jest m.in. szwajcarski Astrocast. Firma ta planuje umieścić na orbicie 64 nanosatelity obsługujące Internet Rzeczy (IoT) na całym świecie.
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl