Jest ono identyczne pod względem zastosowania i wydajności jak konwencjonalny gaz płynny, a jego emisja CO2 jest obecnie niższa nawet o 80% wobec tradycyjnego LPG. W dłuższej perspektywie, w zależności od rozwoju nowych procesów produkcyjnych, bio LPG może stać się paliwem neutralnym pod względem emisji CO2.
Bio LPG jest efektywnym kosztowo rozwiązaniem dekarbonizacji w segmentach takich jak m.in. transport, przemysł, wytwarzanie ciepła i gotowanie na obszarach wiejskich. Wprowadzony na rynek w 2018 r., jest dostępny na rynku europejskim w niewielkich, ale rosnących ilościach.
Bio LPG jako produkt uboczny produkcji hydrorafinowanego oleju napędowego z olejów roślinnych (HVO) lub jego odmiany – hydrorafinowanych estrów i kwasów tłuszczowych (HEFA), które są wykorzystywane jako zrównoważone paliwo lotnicze.
Europejskie zdolności produkcyjne w dziedzinie HVO/HEFA nie wystarczą, aby wypełnić zobowiązania branży do 2050 r. w zakresie woluminu bio LPG.
Dostępnych jest kilka innych obiecujących technologii produkcji bio LPG. Nie są jednak obecnie dostępne na warunkach komercyjnych. Ich rozwój od etapu badań i rozwoju do skali demonstracyjnej wymaga jeszcze czasu i środków. Aby dalej rozwijać technologie produkcji bio LPG, potrzebny jest przewidywalny atrakcyjny klimat inwestycyjny.
Obawy branży LPG pogłębia ogólny brak świadomości wśród producentów i decydentów na temat roli, jaką bio LPG może odegrać w transformacji sektora energetycznego.
Ambicją UE jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Europejska branża LPG jest zaangażowana we wspieranie tego ambitnego celu.
Nasza branża wierzy, że LPG i bio LPG, jako czyste, uniwersalne i efektywne paliwa gazowe, są doskonałym, dostępnym narzędziem osiągnięcia celów klimatycznych EU, zwłaszcza na obszarach wiejskich i w transporcie drogowym.
Jesteśmy gotowi do kontynuowania dialogu z decydentami europejskimi i krajowymi, producentami zrównoważonych paliw płynnych i biogazu oraz innymi interesariuszami w całej Europie, aby opracować niezbędne i stabilne ramy polityczne dla nowych inwestycji w zakładach produkcyjnych w celu zwiększenia ilości bio LPG.
Niniejszy raport przedstawia potencjalną ścieżkę, jaką może podążać europejski rynek LPG, aby stać się w 100% odnawialnym do 2050 r.
Aby osiągnąć ten cel, konieczne będzie podjęcie kilku kluczowych inicjatyw politycznych i działań branżowych:
LPG i Bio LPG są obecnie jednymi w niewielu opłacalnych rozwiązań dostępnych na rynku, umożliwiających dekarbonizację i obniżenie emisji zanieczyszczeń pochodzących z ogrzewania pozasieciowego w domach, lokalnych przedsiębiorstwach i przemyśle, transporcie, a także pieców i grillów.
Jest to paliwo gazowe, które przyczynia się do czystszego powietrza w europejskich wsiach i w miastach. Przy odpowiednim otoczeniu regulacyjnym, umożliwiającym producentom zabezpieczenie niezbędnego surowca i utrzymanie stabilnego modelu biznesowego, cały europejski rynek LPG może stać się w 100% odnawialny do 2050 r. Nasza branża będzie prężnie działać, aby zrealizować ten ambitny cel.
Bardzo elastyczne i ważne źródło energii stosowane w domu, w przemyśle, w transporcie drogowym i rolnictwie.
Obecnie LPG zaspokaja potrzeby grzewcze ponad 20 mln obywateli UE i 700 tys. przedsiębiorstw, głównie na obszarach, gdzie nie ma dostępu do sieci gazowniczej. Autogaz (LPG jako paliwo transportowe) zasila obecnie flotę ponad 8 mln pojazdów oraz sieć 32 tys. stacji w Europie.
Jedną z dróg, jaką przemysł może obrać w celu dalszej redukcji emisji jest wzrost podaży biogazu.
W 2018 r. szacowano, że zużycie markowego bio LPG, czyli produktu dostępnego na rynku wyraźnie oznaczonego jako taki, kształtowało się na poziomie ok. 100 tys. t rocznie*.
Pozostała część produkowanego bio LPG, kolejne 100 tys. ton rocznie, jest dziś wykorzystywana wewnętrznie jako paliwo procesowe. Czasami bio LPG jest również wprowadzany na rynek bez wyraźnego oznaczenia.
Niemniej jednak, dostępne ilości wciąż rosną. Obecnie w Europie produkcją bio LPG zajmują się następujące podmioty:
Konwersja biogazu na bio LPG jest potencjalnie atrakcyjna dla producentów biogazu, którzy nie mogą oddawać go do sieci gazowniczej.
Mniej niż 1% biogazu produkowanego w Europie trafia do sieci gazowej. Większość biogazu jest obecnie produkowana w odległych lokalizacjach, które także w przyszłości raczej nie będą mogły oddawać biometanu do sieci gazowniczej. Można zatem przypuszczać, że znaczne ilości biogazu pozostaną poza siecią gazowniczą.
Konwersja na bio LPG i dystrybucja z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury LPG byłaby w wielu przypadkach najbardziej atrakcyjna ekonomicznie, gdyby proces przekształcania biogazu w bio LPG został skomercjalizowany. Proces ten jest obecnie rozwijany przez kilku dostawców technologii.
W większości wypadków bio LPG jest produktem ubocznym wielu technologii.
Niektóre z nich są nadal na wczesnym etapie wdrożenia w Europie. Dlatego też Liquid Gas Europe przygląda się potencjalnej ścieżce rozwoju europejskiego rynku LPG, by osiągnąć 100% odnawialności do 2050 r.
Liquid Gas Europe dostrzega znaczącą rolę europejskiej branży LPG w realizacji ambicji UE dotyczących Zielonego Ładu i osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.
Nasz przewodnik pomoże europejskim i krajowym decydentom zrozumieć potencjał bio LPG w zakresie dekarbonizacji ogrzewania domów, lokalnych przedsiębiorstw i przemysłu poza siecią gazowniczą, a także transportu drogowego i morskiego.
Stopniowe, płynne przejście na bio LPG może nastąpić z wykorzystaniem istniejących urządzeń, bez dodatkowych kosztów modyfikacji.
Bio LPG1 to powszechnie stosowany termin określający wszelkie cząsteczki propanu i butanu2 produkowane ze źródeł biologicznych lub odnawialnej energii elektrycznej i CO2 (1 Na niektórych rynkach europejskich bio LPG jest bardziej znany jako biopropan. 2 Bio LPG może również zawierać cząsteczki izobutanu, propenu i butenu).
Aby czerpać korzyści, LPG i bio LPG muszą zostać zidentyfikowane i uznane w ramach polityk sektorowych i regulacji prawnych. Producenci muszą być w stanie zabezpieczyć niezbędne surowce i utrzymać stabilny model biznesowy wspierany przez sprzyjające, jasne i przewidywalne ramy prawne UE.
Bio LPG jest bezpośrednim odnawialnym zamiennikiem konwencjonalnego LPG ("drop-in" - biopaliwa o składzie chemicznym identycznym z obecnymi, konwencjonalnymi paliwami").
Dlatego może być stosowany w czystej postaci lub jako domieszka w tych samych, co LPG zastosowaniach – od pojazdów po kotły. Oznacza to, że gdy będzie on dostępny w wystarczającej ilości, wszyscy użytkownicy urządzeń zasilanych LPG będą mogli płynnie przejść na bio LPG.
Rosnąca dostępność bio LPG oznacza, że dzisiejsze inwestycje w łańcuch dostaw LPG i urządzenia są perspektywiczne, ponieważ mogą wykorzystywać bio LPG bez żadnych dodatkowych kosztów modernizacji.
Przejście na bio LPG oszczędza gospodarstwom domowym i firmom budżetu i kłopotów związanych z wymianą urządzeń lub pojazdów napędzanych obecnie konwencjonalnym LPG.
Na obszarach wiejskich bio LPG odgrywa większą rolę jako paliwo gazowe do ogrzewania w połączeniu z odnawialnymi systemami grzewczymi, kogeneracją, ogniwami paliwowymi i systemami hybrydowymi (pompa ciepła z kotłem LPG na chłodne dni). Hybrydowe systemy grzewcze są motorem napędowym przystępnego cenowo odnawialnego ogrzewania mieszkań oraz poprawy ogólnej efektywności energetycznej w Europie. Ponadto, pojazdy o napędzie hybrydowym wykorzystujące LPG oferują większe korzyści dla środowiska niż hybrydowe systemy benzynowe.
Bio LPG jest rozwiązaniem odnawialnym, które może zapewnić redukcję emisji nawet o 80% w porównaniu do konwencjonalnego LPG. Oczekuje się jednak, że ślad węglowy spadnie, gdy procesy produkcyjne będą zmierzać w kierunku dalszego wykorzystania odpadów lub materiałów celulozowych jako surowców. Dzięki tej samej strukturze molekularnej, bio LPG jest paliwem o czystym spalaniu, które wytwarza bardzo niskie stężenia cząstek stałych i NOx.
W większości przypadków bio LPG jest wytwarzany jako produkt uboczny, mniejszy produkt wyjściowy w procesie wieloproduktowym. Poniżej opisano wszystkie możliwe drogi syntezy bio LPG (oraz stan ich rozwoju): konwencjonalne i zaawansowane procesy chemiczne, procesy biologiczne i inne. Tylko jeden proces jest już komercyjny: produkcja oleju napędowego HVO.
Na podstawie istniejących, wiarygodnych scenariuszy
i prognoz, Atlantic Consulting w analizie dla LGE (Liquid Gas Europe) stwierdza, że europejski rynek LPG może stać się w 100% odnawialny do 2050 r.
W ciągu najbliższych 30 lat europejskie zapotrzebowanie na niechemiczny LPG (przy uwzględnieniu Wielkiej Brytanii) spadnie o 25-50% w porównaniu z obecną wartością ok. 16 milionów ton. Spadek ten można wyjaśnić ogólnymi tendencjami w europejskim zapotrzebowaniu na
energię do 2050 r:
Prognoza ta nie uwzględnia możliwości wyparcia przez LPG paliw konkurencyjnych, a tym samym powiększenia udziału w rynku. Komisja Europejska przewiduje jednak, że zapotrzebowanie na olej opałowy i węgiel w ogrzewaniu budynków spadnie o blisko 70% w latach 2020-2030. Dalszą dekarbonizację potrzeb grzewczych obszarów wiejskich, komercyjnych i przemysłowych można by osiągnąć stosując LPG.
Można sobie wyobrazić, że w perspektywie krótko- i średnioterminowej LPG mógłby zastąpić olej opałowy i węgiel w domach, przedsiębiorstwach i przemyśle poza siecią energetyczną ze względu na niższy ślad węglowy i niższą emisję zanieczyszczeń powietrza. Aby jednak konsumenci byli w stanie zaakceptować i uczestniczyć w dalszej transformacji energetycznej, muszą mieć dostęp do odnawialnych źródeł energii po przystępnej cenie.
Przyszłe zapotrzebowanie, estymowane na 8-12 mln ton LPG, może być w całości zaspokojone przez bio LPG produkowane w Europie z następujących źródeł:
W perspektywie krótko- i średnioterminowej oczekuje się, że ilości bio LPG będą pochodzić głównie z biorafinacji lipidów, konwersji biogazu i zgazowania biomasy. KE przewiduje, że technologia power-to-x zacznie przenikać na rynek europejski dopiero po 2030 roku. Oznacza to, że aby zapewnić odpowiedni poziom dostaw bio LPG do 2050 r., branża LPG potrzebuje do sukcesu wszystkich dostępnych technologii produkujących zrównoważone odnawialne paliwa gazowe i ciekłe.
Już dziś skomercjalizowane przetwarzanie naturalnych lipidów będzie źródłem ok. 2,5 mln ton bio LPG w 2050 r.
Zgazowanie metodą Fischera-Tropscha i piroliza biomasy mogą dostarczyć na rynek ok. 3 mln ton bio LPG.
Konwersja wychwyconego CO2 i zielonego wodoru może być zintegrowana z europejskimi rafineriami w celu wyprodukowania ponad 3 mln ton bio LPG.
Nawet 3,5 miliona ton bio LPG może pochodzić z konwersji biogazu przy 90% wydajności. Wielkości te będą zależały od rzeczywistych poziomów produkcji biogazu.
Bio LPG musi zostać uznany w ramach europejskich regulacji i polityki sektorowej.
Szczególnie ważne jest spojrzenie całościowe. Europejscy decydenci tracą okazję do wspierania alternatywnych, niskoemisyjnych rozwiązań w zakresie odnawialnych źródeł gazu w transporcie oraz w domach, budynkach i procesach, zwłaszcza na obszarach wyłączonych z sieci gazowej. Aby zachęcić do dekarbonizacji sektora transportu samochodowego oraz nieruchomości i przemysłu, prawodawstwo musi jednoznacznie zidentyfikować bio LPG. Aby w pełni skorzystać z niższego śladu węglowego bio LPG, podstawą oceny emisji z samochodów i efektywności energetycznej powinna być metoda Well-To-Wheel (WTW).
Polityka europejska i krajowa powinna oferować konsumentom zachęty do przechodzenia na LPG w perspektywie krótkoterminowej, w przyszłości na bio LPG.
Dekarbonizacja domów, przedsiębiorstw i przemysłu, a także taboru samochodowego z wykorzystaniem LPG oraz poprzez stopniowe stopniowe wprowadzanie bio LPG jest najlepszą szansą na opłacalne osiągnięcie neutralności klimatycznej. Bez konieczności uciekania się do kosztownej modernizacji lub doposażenia systemów grzewczych, europejskie obszary wiejskie mogą podążać ścieżką niższych emisji CO2. Bio LPG w pełni wykorzystuje istniejącą infrastrukturę paliw alternatywnych nie tylko na rynku nowych samochodów, ale również przyczynia się dekarbonizacji i poprawy jakości powietrza istniejącego taboru.
Polityka europejska i krajowa powinny stwarzać zachęty dla producentów niskoemisyjnych paliw płynnych i gazu odnawialnego do produkcji i waloryzacji bio LPG.
Produkcja bio LPG jest wyjątkową szansą dla UE i regionów specjalizujących się w opracowywaniu
rozwiązań w zakresie gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ). Wszelkie nowe zakłady produkcyjne, wykorzystujące zrównoważone lokalne surowce będą tworzyć nowe lokalne miejsca pracy, przyczyniając się do wzrostu gospodarczego, a zarazem wytwarzając energię odnawialną konieczną do realizacji ambicji w zakresie neutralności klimatycznej.
Liquid Gas Europe zobowiązuje się do przejścia na 100% odnawialny bio LPG do roku 2050.
W ostatnich latach branży LPG udało się skomercjalizować i zwiększyć skalę dystrybucji bio LPG. Branża dostarcza nowe, odnawialne źródło energii dla użytkowników, którzy nie są podłączeni do sieci gazowniczej. Wszystko to za pośrednictwem łatwo dostępnego, dobrze rozwiniętego i przystępnego cenowo łańcucha dostaw.
Wybór elastycznych i niedrogich źródeł energii dla konsumentów na obszarach wiejskich jest nadal
ograniczony. W rzeczywistości wiejskie nieruchomości mieszkalne i niemieszkalne są często starymi lub zabytkowymi budynkami, które trudno poddają się modernizacji w tym zakresie ograniczenia emisji CO2. Nie ma uniwersalnego rozwiązania, które zapewniłoby ogrzewanie po przystępnej cenie, pozwoliłoby uniknąć kosztownej modernizacji i zachować wizualną integralność nieruchomości.
Liquid Gas Europe opowiada się za mieszanym podejściem technologicznym do sektora transportu i technologii grzewczych w domach, przedsiębiorstwach i przemyśle nieobjętych siecią energetyczną. Jest to najbardziej efektywne podejście do redukcji emisji CO2 i zanieczyszczeń powietrza, dziś i w przyszłości, dzięki zastosowaniu bio LPG.
Obecnie autogaz jest paliwem alternatywnym numer jeden w UE, 8 milionów pojazdów napędzającym i dostępnym w 35 tys. stacji paliw. Co więcej, konwersja istniejących pojazdów na autogaz jest tania dla konsumenta i stanowi opłacalne rozwiązanie zmierzające do redukcji emisji w transporcie drogowym w ramach istniejącego taboru. Wszystkie te działania są doskonałą podstawą dla segmentu w celu zwiększenia popytu na bio LPG.
Ambicją branży jest dalsze rozwijanie zarówno popytu, jak i podaży bio LPG poprzez:
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl