W najbliższej przyszłości bio LPG, rozumiany również jako bio propan i bio propan-butan, może stać się istotnym paliwem alternatywnym, pozycjonującym się jako zielone paliwo w okresie przejściowym związanym z dekarbonizacją gospodarki. Fakt, iż do jego produkcji wykorzystuje się odpady w różnej formie, wpisuje się w koncepcję zrównoważonego rozwoju. W najbliższych latach Unia Europejska będzie dążyć do stopniowej redukcji emisji dwutlenku węgla we wszystkich sektorach gospodarki, m.in. w motoryzacji. Bio LPG stanowi odpowiedź na plany Brukseli. Warto dodać, że temat bio LPG był dwukrotnie poruszany w postaci oddzielnych artykułów w poprzednich Raportach Rocznych POGP.
W niniejszym artykule zamieszczono przetłumaczony wyciąg z dokumentu przygotowanego przez Liquid Gas Europe pt. "Bio LPG - a renewable pathway towards 2050". Celem opracowania jest prezentacja ekologicznych właściwości bio LPG i możliwości jego wykorzystania zgodnie z planami Unii Europejskiej dotyczącymi osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.
Drop-in biopaliwa, których skład chemiczny jest identyczny ze współczesnymi obecnymi, konwencjonalnymi paliwami
Bio LPG to paliwo gazowe typu drop-in produkowane ze źródeł biologicznych, a potencjalnie także z odnawialnej energii elektrycznej i CO2. W większości przypadków bio LPG jest wytwarzany jako produkt uboczny, mniejszy produkt wyjściowy w procesie wieloproduktowym. Jest ono identyczne pod względem zastosowania i wydajności jak konwencjonalny gaz płynny, a jego emisja CO2 jest obecnie niższa o 80%. W dłuższej perspektywie, w zależności od rozwoju nowych procesów produkcyjnych, bio LPG może potencjalnie stać się neutralny pod względem emisji CO2. Może być stosowany w czystej postaci lub w postaci mieszanki w tych samych zastosowaniach - od pojazdów po kotły. Oznacza to, że gdy będzie on dostępny w wystarczającej ilości, wszyscy użytkownicy urządzeń zasilanych LPG będą mogli płynnie przejść na bio LPG.
Obecnie tylko jeden proces produkcyjny jest skomercjalizowany w Europie - bio LPG jako produkt uboczny hydrorafinowanego oleju napędowego z olejów roślinnych (HVO) lub jego odmiany - hydroprocesowanych estrów i kwasów tłuszczowych (HEFA), którego efektem jest zrównoważone paliwo lotnicze. Sama europejska zdolność produkcyjna HVO/HEFA nie wystarczy do dostarczenia ilości bio LPG, aby wypełnić zobowiązania branży do 2050 r. Aby dostarczyć ilości bio LPG wymagane przez przemysł, potrzebne są dodatkowe ścieżki produkcyjne.
Dostępnych jest kilka innych obiecujących technologii produkcji bio LPG. Ścieżki te nie są jednak obecnie gotowe i dostępne na warunkach komercyjnych. Ich rozwój od etapu badań i rozwoju do skali demonstracyjnej wymaga jeszcze czasu i środków. Aby dalej rozwijać technologie produkcji bio LPG, potrzebny jest przewidywalny i atrakcyjny klimat inwestycyjny. Obawy branży LPG pogłębia ogólny brak świadomości wśród producentów i decydentów na temat roli, jaką bio LPG może odegrać w transformacji sektora energetycznego.
Ambicją UE jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Europejska branża LPG jest zaangażowana we wspieranie tego ambitnego celu. Aby to osiągnąć:
Europejska branża LPG wierzy, że LPG i bio LPG, jako czysto spalające się, uniwersalne i zasobooszczędne paliwa gazowe, są doskonale przygotowane do natychmiastowego osiągnięcia tych celów, zwłaszcza na obszarach wiejskich i w transporcie drogowym.
Bio LPG jest efektywnym kosztowo rozwiązaniem dla dekarbonizacji w segmentach takich jak m.in. transport, przemysł, wytwarzanie ciepła i gotowanie na obszarach wiejskich. Wprowadzony na rynek w 2018 r., jest dostępny na rynku europejskim w niewielkich, ale rosnących ilościach.
W 2018 r. szacowano, że zużycie markowego bio LPG, czyli produktu dostępnego na rynku wyraźnie oznaczonego jako taki, kształtowało się na poziomie około 100 tys. ton rocznie. Pozostała część produkowanego bio LPG, kolejne 100 tys. ton rocznie, jest dziś wykorzystywana wewnętrznie jako paliwo procesowe. Czasami bio LPG jest również wprowadzany na rynek bez oznaczenia jako taki. Niemniej jednak, dostępne ilości wciąż rosną. Obecnie w Europie produkcją bio LPG zajmują się następujące podmioty:
Mniej niż 1% biogazu produkowanego w Europie jest wtłaczany do sieci gazowej. Większość biogazu jest obecnie produkowana w odległych lokalizacjach, które w przyszłości raczej nie będą mogły dokonywać wtłaczania biometanu. Można przypuszczać, że znaczne ilości biogazu nadal będą odłączane od sieci. Konwersja na bio LPG i dystrybucja z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury LPG byłaby w wielu przypadkach najbardziej atrakcyjna ekonomicznie, gdyby proces przekształcania biogazu w bio LPG został skomercjalizowany. Proces ten jest obecnie realizowany przez kilku dostawców technologii.
Bio LPG przyczynia się do zmniejszenia śladu węglowego w przypadku ogrzewania budynków mieszkalnych poza siecią, lokalnych przedsiębiorstw przemysłowych i wiejskich. Na obszarach wiejskich LPG i bio LPG odgrywają większą rolę w ogrzewaniu zasilanym gazem w połączeniu z systemami wykorzystującymi odnawialne źródła energii cieplnej i systemami hybrydowymi. Bio LPG może przekształcić istniejące budynki wiejskie w przyszłościowe domy wykorzystujące łatwo dostępne, sprawdzone i niedrogie rozwiązania grzewcze. Rozwiązania grzewcze wykorzystujące LPG oferują również społecznościom wiejskim możliwość inwestowania we wspólne małe sieci LPG.
Na podstawie istniejących, autorytatywnych scenariuszy i prognoz, Atlantic Consulting stwierdza, że europejski rynek LPG może stać się w 100% odnawialny do 2050 r.
W ciągu najbliższych 30 lat europejskie zapotrzebowanie na niechemiczny LPG spadnie o 25-50% w porównaniu z obecną wielkością około 16 milionów ton. Spadek ten można wyjaśnić ogólnymi tendencjami w europejskim zapotrzebowaniu na energię do 2050 r.
Zużycie energii finalnej spadnie o blisko jedną trzecią. Niemal równie gwałtownie wzrośnie elektryfikacja, wypierając głównie paliwa płynne w transporcie oraz ogrzewaniu i chłodzeniu pomieszczeń. Zużycie paliw gazowych zmniejszy się, ale nie tak gwałtownie jak paliw płynnych. Paliwa stałe w większości znikną.
Przyszłe zapotrzebowanie, które powinno wynosić 8-12 mln ton LPG, może być w całości zaspokojone przez bio LPG produkowane w Europie z następujących źródeł:
Prognoza ta nie uwzględnia możliwości wyparcia przez LPG paliw konkurencyjnych, a tym samym zdobycia udziału w rynku. Komisja Europejska przewiduje jednak, że zapotrzebowanie na olej opałowy i węgiel w ogrzewaniu budynków spadnie o blisko 70% w latach 2020-2030. Dalszą dekarbonizację potrzeb grzewczych obszarów wiejskich, komercyjnych i przemysłowych można by osiągnąć stosując LPG.
Można sobie wyobrazić, że w perspektywie krótko- i średnioterminowej LPG mógłby zastąpić olej opałowy i węgiel w domach, przedsiębiorstwach i przemyśle poza siecią energetyczną, ze względu na niższy ślad węglowy i niższą emisję zanieczyszczeń powietrza. Aby jednak konsumenci byli w stanie zaakceptować i uczestniczyć w dalszej transformacji energetycznej, muszą mieć dostęp do odnawialnych źródeł energii po przystępnej cenie.
W perspektywie krótko- i średnioterminowej oczekuje się, że ilości bio LPG będą pochodzić głównie z biorafinacji lipidów, konwersji biogazu i gazyfikacji biomasy. Komisja Europejska przewiduje, że technologia power-to-x zacznie przenikać na rynek europejski dopiero po 2030 roku. Oznacza to, że aby zapewnić odpowiedni poziom dostaw bio LPG do 2050 r., branża LPG potrzebuje do sukcesu wszystkich dostępnych technologii produkujących zrównoważone odnawialne paliwa gazowe i ciekłe.
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl