Budowana instalacja pozwoli na oddzielenie biopropanu ze strumienia bocznego gazów w procesie produkcji NexBTL. Na instalację do odzyskiwania biopropanu będą składać się także dodatkowe rurociągi i zbiorniki. Łączna wartość inwestycji wyniesie około 60 mln euro.
Zazwyczaj propan będący produktem ubocznym przy rafinacji tłuszczów roślinnych był używany w instalacjach do produkcji wodoru, jako paliwo w kotłach gazowych do wytwarzania pary technologicznej.
Nowa instalacja będzie zdolna do produkcji 30-40 tys. t. biopropanu rocznie. Gaz będzie miał właściwości porównywalne do propanu pozyskiwanego z paliw kopalnych, co pozwoli na jego wykorzystanie tam gdzie dotychczas stosowano LPG z ropy naftowej, przy znacznym ograniczeniu emisji dwutlenku węgla.
Spalanie konwencjonalnego LPG charakteryzuje się zmniejszoną emisją CO2. Przy zastosowaniu biopropanu można obniżyć zawartosć CO2 w spalianch o 50% w stosunku do LPG pozyskiwanego z paliw kopalnych. Jego 10-procentowy dodatek do autogazu obniży emisję CO2 o 20% w porównaniu z silnikami zasilanymi benzyną.
Faza koncepcyjna projektu już ruszyła, a biopropan z rafinerii Neste Oil w Rotterdamie ma trafić do sprzedaży pod koniec 2016 r.
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl