Amerykańscy stróże prawa nie wiedzą, co to diesel, nie używają też samochodów, które mają pod maską cokolwiek mniejszego niż 3,5-litrowa V-szóstka. Nasz dzisiejszy bohater ma więc między przednimi kołami widlastą „ósemkę” o pojemności 5,7 l, z pół-sferycznymi komorami spalania (Hemi) i systemem odłączania co drugiego cylindra w warunkach niskiego obciążenia jednostki napędowej. O tym jednak więcej w dalszej części artykułu, a teraz przyjrzyjmy się konwersji.
Chargera poddano operacji zmniejszania żołądka w trójmiejskim zakładzie montażu instalacji gazowych Ptak Auto, wykorzystując do tego system Prins VSI 2.0 z precyzyjnymi i niezawodnymi wtryskiwaczami Keihin. Do bagażnika, tuż za tylną kanapę, trafił cylindryczny zbiornik o geometrycznej pojemności 100 l (pojemność użytkowa: 80 l). Mogłoby się wydawać, że przy pojemności silnika, za którą stoi moc 396 KM, konieczne stanie się tankowanie co 300, a w najlepszym wypadku 400 km. A tu niespodzianka!
Okazało się bowiem, że pokaźna jednostka napędowa zadowala się 13-16 l LPG na 100 km. Oczywiście, aby uzyskać takie wyniki, należy wykazać się pewnym umiarem w kwestii wciskania pedału gazu, no i system odłączania cylindrów też robi swoje, ale zaskakujące jest to, że 5,7-litrowa V-ósemka mimo wszystko potrafi okazać się tak oszczędna. Ważne jednak, by silnik otrzymał odpowiedni olej (o specyfikacji 5W20), od którego zależy poprawne działanie układu zmniejszającego apetyt.
Samochód zachowano w dokładnie takim samym stanie, w jakim przypłynął zza Atlantyku. Nadal ma „koguta” na dachu i sprawną syrenę, a jednak bez problemu przeszedł procedurę rejestracji w polskim urzędzie, a napotkani na drodze policjanci chętnie fotografują się z pojazdem swoich amerykańskich kolegów. Z racji nietypowego charakteru auta właściciel stara się nawet o wydanie żółtych tablic, choć młody wiek Dodge'a (rocznik 2011) może stanąć na przeszkodzie tym planom. Tak czy inaczej, Charger będzie ciekawym urozmaiceniem naszego nudnego krajobrazu motoryzacyjnego.
Przypominamy, że dział Montuj u nas tworzycie Wy, użytkownicy portalu gazeo.pl i właściciele warsztatów, w których powstają niecodzienne adaptacje. Zachęcamy do dalszego nadsyłania zgłoszeń niezwykłych samochodów na gaz, np. luksusowych, sportowych czy specjalnych. Pokazujmy razem, że LPG to paliwo, które niczego się nie boi! Czekamy na maile pod adresem redakcji (redakcja@gazeo.pl).
Zobacz stronę producenta:
Prinswczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl