Z punktu widzenia kierowców i warsztatów zajmujących się montażem samochodowych instalacji gazowych oraz właścicieli świadectw homologacji sposobu montażu instalacji przystosowujących pojazdy do zasilania gazem, jednym z ważniejszych przepisów ustawy z dnia 14 kwietnia 2023 r. o systemach homologacji pojazdów oraz ich wyposażenia jest art. 42.
Art. 42. Podmiot dokonujący montażu dodatkowej instalacji zasilania gazem pojazdu jest obowiązany wydać właścicielowi pojazdu wyciąg ze świadectwa homologacji, o którym mowa w art. 31 ust. 3, dla każdego pojazdu, w którym dokonano montażu takiej instalacji. Wyciąg ze świadectwa może być podpisany podpisem odbitym sposobem mechanicznym.
Ustawa z dnia 14 kwietnia 2023 r. o systemach homologacji pojazdów oraz ich wyposażenia
Przepis ten jednoznacznie uznaje możliwość podpisywania podpisem mechanicznym (tzw. faksymile) wyciągów ze świadectw homologacji sposobu montażu instalacji przystosowującej dany typ pojazdu do zasilania gazem albo świadectw homologacji montażu dodatkowej instalacji R115.
Obecnie, kiedy mamy możliwość składania wielu dokumentów on-line w formie elektronicznej wymaganie dokumentów podpisywanych tradycyjnie (długopisem) było swego rodzaju anachronizmem, który niestety był przez niektóre wydziały komunikacji skrupulatnie przestrzegany.
Dochodziło do sytuacji, kiedy pracownicy niektórych wydziałów komunikacji kwestionowali wystawione wyciągi z umieszczonym na nich podpisem właściciela świadectwa homologacji lub jego uprawnionego pracownika w formie wydruku a nie wykonanego odręcznie. Właściciel pojazdu był wtedy zmuszony do ponownej wizyty w warsztacie by otrzymać wyciąg podpisany ręcznie i ponownie udać się do urzędu. W związku z tym, że wyciągi ze świadectwa homologacji wystawiają producenci instalacji lub dystrybutorzy cała operacja rozciągała się w czasie i przysparzała niepotrzebnych problemów właścicielom samochodów, producentom i warsztatom.
Takie podejście wybranych urzędników było tym bardziej niezrozumiałe gdy właściwie wszystkie rejestracje nowych samochodów odbywają się na podstawie wyciągów ze świadectw homologacji wydanych przez producentów pojazdów, które urzędy otrzymują najczęściej w formie czarno-białych kserokopii a widniejący na nich podpis jest skanem (plikiem graficznym wklejanym do dokumentu).
Obecnie, oficjalnie (z mocy przepisów ustawy) taki sposób podpisywania wyciągów jest jak najbardziej legalny i musi być uznawany przez urzędników wydziałów komunikacji w Polsce.
Docierały do nas informacje, że cześć wydziałów komunikacji nie chciała uznawać wyciągów ze świadectw homologacji podpisanych mechanicznie, wymagając oryginałów na papierze. Nowa ustawa homologacyjna (na nasz wniosek) wprowadziła taką możliwość i teraz poprosiliśmy Ministerstwo Infrastruktury o interpretację tych zapisów. Dzięki temu zapisowi wszyscy uczestnicy rynku zaoszczędzą sporo czasu i pieniędzy.
Katarzyna Rutkowska, Przewodnicząca Komisji ds. Autogazu w POGP
Wprowadzenie tego przepisu do nowej ustawy homologacyjnej jest wynikiem aktywności przedstawicieli branży autogazu. Jednym z bardziej aktywnych podmiotów była w tym obszarze firma AC S.A., która jeszcze przed wprowadzeniem nowej ustawy postulowała wprowadzenie takich zmian.
A przecież nie są one czymś nadzwyczajnym, tylko podążaniem za nowoczesnymi technikami stosowanymi także w różnego rodzaju dokumentach. Ministerstwo odkładało wprowadzenie takich zmian, tłumacząc, że nowa ustawa homologacyjna tę kwestię ureguluje.
Poprawki do nowej ustawy odnośnie możliwości stosowania podpis mechanicznego (faksymile) oficjalnie zgłosiła Koalicja na Rzecz Autogazu (KNRA), której przewodniczącą była wtedy Pani Katarzyna Rutkowska, wiceprezes firmy AC S.A.
Pani Katarzyna Rutkowska jest obecnie (od 21 czerwca 2023 r.) Przewodniczącą Komisji ds. Autogazu w POGP i właśnie w jej imieniu 7 lipca 2023 r. poprosiła Ministerstwo Infrastruktury o interpretację tego przepisu (art. 42 ustawy z dnia 14 kwietnia 2023 r. o systemach homologacji pojazdów oraz ich wyposażenia), w odpowiedzi otrzymując pismo od Pani Olgi Tworek, Zastępcy Dyrektora Departamentu Transportu Drogowego Ministerstwa Infrastruktury.
Jak wynika z treści w. w. pisma wyciągi ze świadectw homologacji podpisywane mechaniczne muszą być honorowane przez wydziały rejestracji pojazdów o czym zostały one przez Ministerstwo Infrastruktury poinformowane.
Przelicz opłacalność instalacji LPG w swoim aucie w Kalkulatorze gazeo.pl
Opłaca się? Zamów wycenę na stronie Wycena instalacji LPG gazeo.pl
Masz już instalację? Szukasz materiałów eksploatacyjnych lub części? Zamów je w nagaz24.pl
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl