Ministerstwo Gospodarki w projekcie ustawy prawo energetyczne proponuje znieść koncesje na obrót wszystkimi paliwami. Jednocześnie pojawiają się infomacje o stworzeniu odrębnego rejestru firm zajmujacych się obrotem paliwami ciekłymi oraz również koniecznością ponoszenia specjalnych opłat. Oznacza to praktycznie zmianę nazewnictwa i niewiele więcej.
W odniesieniu do LPG pojawiły się niesprawdzone informacje, że Ministerstwo Gospodarki proponuje wyłączyć spod regulacji obrót gazem plynnym o wartości do 10 tys. euro rocznie. Tymczasem według aktualnych przepisów taki limit już istnieje. Moim zdaniem prace nad tematem koncesjonowania, a właściwie kontrolowania obrotu paliwami, powinny być dalej prowadzone przy szerokich konsultacjach społecznych. Uważamy za wskazane przeprowadzenie kompleksowej analizy w celu urealnienia przepisów w związku z np. funkcjonowaniem składów podatkowych czy też elektronicznym systemem kontroli obrotu jak również rozważenie przykładowych progów i rodzaju obrotu.
Podmiot sprzedający 3 butle z gazem dziennie jest zobowiazany ubiegać się o koncesję i musi wypełniać te same dokumenty co importer np. 0,5 mln ton paliwa rocznie. Powstaje pytanie czy rzeczywiście jest to normalna sytuacja.
Andrzej Olechowski, dyrektor POGP
Prace nad tymi przepisami są już zaawansowane. Znajdują się one na etapie konsultacji społecznych. Zniesienie koncesji na obrót LPG jest dobrym rozwiązaniem. Problem w tym, jak to w szczegółach zostanie przeprowadzone.
Problematyczny może być tryb wykreślania firm z rejestru. Czy będzie to tożsame w skutkach z utratą koncesji obecnie? Dmuchamy na zimne, by przez niedoprecyzowanie przepisów nie tworzyć szarej strefy.
Widzę tu pewne ryzyko związane ze zjawiskiem szarej strefy w obrocie paliwami. Musimy jako branża mieć gwarancję, że podmioty nie spełniające wymogów, które w normalnych warunkach utraciłyby koncesję i nie mogłyby operować na rynku przez wykreślenie z rejestru, będą de facto ponosić taką samą sankcję, jak w przypadku utraty koncesji. Na przykład nie spełnienie wymagań jakościowych jest przedmiotem postępowania Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i w skrajnym przypadku może prowadzić do utraty koncesji przez firmę, która dostarcza gaz złej jakości. A jak będzie to wyglądało w sytuacji, gdy nie ma koncesji? Pozostaje pytanie, czy wykreślenie takiej firmy z rejestru byłoby widoczne dla urzędów administracji państwowej, dla rynku? To jest kwestia, na którą trzeba zwrócić szczególną uwagę.
Marcin Zawisza, prezes Orlen Gaz
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl