Wypowiedź Premiera Mateusza Morawieckiego na temat samochodów zasilanych LPG pojawiła się w wątku dotyczącym zmieniającej się energetyki, w której wszystkie przekształcenia są podporządkowane ochronie klimatu.
Premier w ciepłych słowach odniósł się do branży LPG, która nareszcie została dostrzeżona przez władze i to od razu na tak wysokim szczeblu.
Oddolna inicjatywa, która rodziła się na początku lat 90. XX wieku, jaką była chęć wykonywania konwersji samochodów na zasilanie paliwem alternatywnym, wtedy jeszcze mieszaniną propanu i butanu (nie było jeszcze normy na autogaz), doprowadziły Polskę na czołowe miejsca w światowych rankingach dotyczących tego nośnika energii.
Jesteśmy drugim (po Turcji) krajem na świecie pod względem liczby samochodów zasilanych LPG. Zajmujemy trzecie miejsce na świecie w zakresie liczby stacji tankowania LPG oraz czwarte pod względem konsumpcji autogazu. Trzeba przyznać, że to imponujące wyniki, a szczególnego podkreślenia wymaga fakt, że zostały one osiągnięte bez żadnej pomocy państwa, tylko na zasadach rynkowych w oparciu o działania polskich przedsiębiorców. Doceniło je już ponad 3 mln przedsiębiorczych kierowców, którzy jeżdżąc taniej przyczyniają się także do poprawy jakości powietrza.
W wielu obszarach jesteśmy bardziej ekologiczni niż się wydaje. Około 3 mln Polaków jeździ samochodami na gaz. Rozwijamy program elektromobilności. To procesy, które wymagają wsparcia. Dlatego będziemy proponować kolejne ulgi dla osób, które korzystają z przyjaznych dla środowiska środków transportu. Czysty transport ma być dobry dla przyrody i dobry dla naszych portfeli.
Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej
Po expose Premiera był czas na wystąpienia opozycji. Jednym z nich było przemówienie Adriana Zandberga, w którym jak wszyscy przedstawiciele partii opozycyjnych skrytykował on praktycznie wszystkie słowa Premiera. Słusznie, czy nie słusznie, nie nam to oceniać. Ale czujemy się uprawnieni by odnieść się do słów Pana Zandberga dotyczących branży związanej z autogazem. Miały one być kolejną krytyką słów Premiera. Przy okazji okazały się one także powieleniem jednego z mitów na temat autogazu, który głosi, że gaz nadaje się tylko do starych samochodów.
Z miliona samochodów elektrycznych, o których Pan mówił nie powstał ani jeden. Za to dzisiaj usłyszeliśmy, że nowoczesność i ekologia będzie polegać na tym, że ludzie będą starego Golfa przerabiać na gaz. Tyle zostało tak naprawdę z tych Pana wielkich planów.
Adrian Zandberg, Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy
Jak widać poseł Zandberg chyba nie za bardzo wie jakie samochody obecnie trafiają do warsztatów zajmujących się adaptacją pojazdów na zasilanie LPG, a są to coraz częściej najnowocześniejsze pojazdy wyposażone w silniki z bezpośrednim wtryskiem benzyny, spełniające obowiązujące obecnie surowe normy dotyczące emisji szkodliwych składników spalin, czy też samochody z hybrydowymi układami napędowymi. Oczywiście, że nie są to tylko takie pojazdy. Z pewnością trafiają się jeszcze "stare Golfy" ale tak nie wygląda codzienność w warsztatach LPG.
Bardzo dobrze, że samochody na gaz zostały wreszcie docenione, ale trzeba uczciwie przyznać, że obecne władze nie zrobiły dla branży LPG nic, podobnie zresztą jak wszystkie poprzednie rządy. Często w komentarzach użytkownicy naszego profilu fejsbukowego LPG - dobre paliwo podkreślają, że właściwie to dobrze, że władza nie interesuje się branżą LPG (jak jest dobrze to po co ingerować). Jednak zgodnie z zapisami w ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych LPG jest w niej wymienione jako paliwo alternatywne, co powinno skutkować pewnymi formami wsparcia. Zgodnie jednak z wcześniejszymi deklaracjami przedstawicieli rządu rozwój sektora pojazdów LPG nie będzie wspierany, ponieważ branża autogazu jest już rozwinięta i nie wymaga stosowania żadnych zachęt.
Słowa Premiera świadczą jednak o tym, że sektor LPG jest obecnie dostrzegany przez rządzących. Czy za słowami pójdą jakieś działania? Zobaczymy.
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl