Temat pozostaje nierozwiązany od lat. Istniejące jeszcze w czasach „przedautogazowych” przepisy przeniesiono na LPG i rozbudowano w międzyczasie tak bardzo, iż w którymś momencie zaczęło się wydawać, że samoobsługi – powszechnej w krajach UE – nie da się wprowadzić w Polsce. Wydane w 2011 r. rozporządzenie o zbiornikach ciśnieniowych i ich obsłudze potwierdziło istniejący stan rzeczy, a dwa odpowiedzialne za postęp prac nad uruchomieniem samodzielnego tankowania autogazu resorty – Ministerstwo Gospodarki oraz Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej – wzajemnie zrzucały na siebie odpowiedzialność za opóźnienia, między wierszami twierdząc przy tym, że ze względów bezpieczeństwa i tak nic nie da się zrobić. Czy na pewno?
Podczas spotkania w Ossie mieli okazję wypowiedzieć się przedstawiciele obydwu ministerstw, głos zabierali także reprezentanci Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN), Transportowego Dozoru Technicznego (TDT) oraz szeroko pojętej branży paliwowej (m. in. Statoil i Polska Izba Paliw Płynnych) i gazowej. Przedstawiono, w formie prelekcji, historię i stan obecny ram prawnych wokół kwestii samoobsługi, po czym – na wniosek Marcina Szpondera z POPiHN – zrezygnowano z dalszych prezentacji na rzecz merytorycznej i konstruktywnej dyskusji. Słusznie, bowiem suche opowiadanie nie prowadzi do żadnych zmian. Od kilku lat powtarzają się głosy mówiące, co należałoby zrobić, a jednak nic się nie dzieje. Postulat przyjęto więc z entuzjazmem i rozpoczęła się rozmowa.
Trzeba przyznać, że urzędnicy ministerialni zostali nieco przyparci do muru – musieli wytłumaczyć się z dotychczasowej opieszałości i zaproponować realne sposoby działania na przyszłość, najlepiej jak najbliższą. Orzeczono bowiem zgodnie, iż tak naprawdę nie ma żadnych istotnych barier na drodze do uruchomienia samoobsługowego tankowania autogazu w naszym kraju. W obecności uczestników konferencji, przedstawiciele obydwu zainteresowanych resortów umówili się na spotkanie „w sprawie”, które ma odbyć się w siedzibie Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej 13 lipca 2012 r., a więc już bardzo niedługo. Trzymamy za słowo i obiecujemy upewnić się, czy złożone w Ossie zobowiązanie zostało wypełnione (tzn. czy do spotkania faktycznie doszło i jakie są jego postanowienia). Po raz pierwszy od dawna widać światełko w „samoobsługowym” tunelu, jednak wstrzymajmy się jeszcze od świętowania. Najpierw musimy się przekonać, że cokolwiek z tego wyjdzie, a potem jeszcze odczekać na rzeczywiste udostępnienie możliwości samodzielnego tankowania autogazu. W polskiej rzeczywistości legislacyjnej może to jeszcze swoje potrwać, ale niech urzędnicy resortowi mają świadomość, że branża się niecierpliwi i patrzy im na ręce. Trzymamy kciuki za koniec tej telenoweli (i każdej innej, przy okazji, również) i czekamy na namacalne efekty!
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl