Jak się jednak okazuje na razie wydanie takiego dokumentu nie jest możliwe, ponieważ nie są opracowane procedury badawcze dla tego rodzaju pojazdów dostosowanych do zasilania LPG. Czyli jak zawsze "diabeł tkwi w szczegółach".
Poniżej przedstawiamy odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury.
Szanowny Panie Redaktorze,
W ustawie z 14 kwietnia 2023 r. o systemach homologacji pojazdów oraz ich wyposażenia wprowadzono możliwość montażu dodatkowej instalacji zasilania gazem w pojazdach kategorii T (ciągniki rolnicze) i C (ciągniki gąsienicowe), po uzyskaniu świadectwa homologacji w tym zakresie.
Ciągniki kategorii T i C zostały uwzględnione w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 września 2023 r. w sprawie homologacji montażu dodatkowej instalacji zasilania gazem pojazdu, poprzez włączenie ich do procedury homologacji sposobu montażu instalacji przystosowującej dany typ pojazdu do zasilania gazem.
Procedury badawcze stosowane przez służby techniczne przy wykonywaniu badań homologacyjnych oparte są na obowiązujących przepisach. W odniesieniu do homologacji sposobu montażu instalacji przystosowującej do zasilania gazem pojazdów kategorii T i C wynikają one z rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 września 2023 r. w sprawie homologacji montażu dodatkowej instalacji zasilania gazem pojazdu (Dz. U. poz. 2001). Zawarte są w nim m.in. odniesienia do regulaminów ONZ nr 67, 110 oraz rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2022 r. poz. 122).
Zakres stosowania regulaminów ONZ nie odnosi się wprost do pojazdów rolniczych, dlatego konieczne jest doprecyzowanie przepisów krajowych w tym zakresie. Także na gruncie międzynarodowym brak jest zharmonizowanych regulacji w tej kwestii. W MI prowadzone są obecnie prace w tym zakresie.
Z poważaniem
Szymon Huptyś, Rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury
Ciągniki rolnicze mogą być zatem zasilane LPG (technicznie od dawna, teraz także formalnie) ale nie można do nich legalnie zamontować instalacji LPG i ich użytkować, ponieważ nie ma przepisów (procedur badawczych), na podstawie których można wydać Świadectwo homologacji sposobu montażu instalacji LPG, które uprawnia właściciela takiego dokumentu do wydawania Wyciągów ze świadectwa homologacji, na podstawie których użytkownicy traktorów poddanych konwersji na zasilanie autogazem powinni dokonać wpisu o zasilaniu LPG do ich dowodów rejestracyjnych.
Czekamy zatem na stosowne przepisy.
Przelicz opłacalność instalacji LPG w swoim aucie w Kalkulatorze gazeo.pl
Opłaca się? Zamów wycenę na stronie Wycena instalacji LPG gazeo.pl
Masz już instalację? Szukasz materiałów eksploatacyjnych lub części? Zamów je w nagaz24.pl
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl