Dementujemy, wszystkie informacje zawarte w tym artykule są nieprawdziwe.
Źródłem wspomnianego artykułu datowanego na 15 grudnia 2019 r. (to ważne w kontekście dalszych rozważań) jest inny artykuł portalu Gazeta Prawna pod tytułem "Od 2020 roku może zdrożeć paliwo lotnicze i gaz LPG" (z 5 grudnia 2019 r.), mówiący o odrzuceniu przez Senacką komisję budżetu i finansów publicznych poprawki, która obowiązek stosowania elektronicznych dokumentów akcyzowych przesuwała w czasie o kolejny rok.
Sytuacja ta oznaczała niepewność dla niektórych branż, m.in. związanych z LPG stosowanym do celów grzewczych, która dotychczas posługiwała się dokumentami papierowymi (zgodnie z wprowadzoną rok temu poprawką).
Mogło to spowodować, że od 1 stycznia 2020 r. m.in. LPG stosowane do celów grzewczych mogło nie mieć zwolnienia z akcyzy. Powtarzamy kolejny raz - LPG stosowane do celów grzewczych!!
Powodem odrzucenia poprawki przez Senat była jej niekonstytucyjność. Senat nie może wprowadzać zmian wykraczających poza projekt przyjęty przez Sejm. Izba Wyższa Parlamentu podjęła zatem inicjatywę ustawodawczą, w której zawarto zapisy z tejże poprawki. Jednak 12 grudnia 2019 r. w Sejmie uchwalono poselski projekt ustawy o tej samej treści, który powinien wejść w życie 31 grudnia 2019 r.
Zatem od pierwszego stycznia 2020 r. nic w zakresie zwolnień z akcyzy m.in. na LPG stosowane do celów grzewczych (zbiorniki i butle) nie powinno się zmienić. Wspomniana ustawa musi przejść przez Senat i zostać skierowana do Kancelarii Prezydenta.
Autorka artykułu z 15 grudnia 2019 r. opublikowanego na portalu BIZNESinfo nie zwróciła uwagi na wszystkie fakty dotyczące opisywanego problemu, a jako zdjęcia głównego do publikacji użyła fotografii przedstawiającej tankowanie pojazdu paliwem LPG, co sugeruje, że opisywane zagadnienie dotyczy branży autogazu. Ponadto opisywana sytuacja została uogólniona do całego rynku LPG, a dotyczyła tylko jego fragmentu czyli LPG stosowanego do celów grzewczych. Autogaz, czyli LPG stosowane do napędu pojazdów, tak jak każde inne paliwo silnikowe jest objęty opłatą akcyzową i w tym zakresie nic się nie zmienia. Ponadto opisywany problem został tak naprawdę rozwiązany 12 grudnia 2019 r. po przyjęciu przez Sejm poselskiego projektu o czym także nie dowiadujemy się z tekstu.
Po publikacji naszego artykułu i kontakcie z portalem BIZNESinfo, na jego stronach opublikowane zostało "Sprostowanie do artykułu dotyczącego gazu LPG", w którym podano wszystkie informacje na temat opisywanego problemu, a w pierwotnym artykule "Bardzo zła wiadomość dla użytkowników gazu LPG. Od 2020 r. może się kompletnie nie opłacać" doprecyzowano podane informacje. W obu artykułach jednoznacznie stwierdzono, że opisywana sytuacja nie dotyczy autogazu, lecz wyłącznie LPG stosowanego do celów opałowych.
Odnosząc się do treści artykułu z dnia 16 grudnia bieżącego roku dotyczącego możliwej podwyżki cen gazu LPG w związku z akcyzą na paliwa, pominęliśmy uchwałę Sejmu z dnia 12 grudnia 2019 r., która przedłuża możliwość realizacji dostaw za pomocą papierowych dokumentów.
W artykule dotyczącym możliwych podwyżek cen gazu LPG, nie uwzględniliśmy przesunięcia przez Sejm RP okresu przedłużenia możliwości dokonywania zamówień za pomocą dokumentacji papierowej.
"12 grudnia 2019 r. Sejm uchwalił ustawę przedłużającą możliwość stosowania papierowego dokumentu dostawy, równolegle z e-DD, do 31 stycznia 2021 r. Ustawa wchodzi w życie z dniem 31 grudnia 2019 r. Celem tej zmiany jest umożliwienie, w okresie przejściowym, dokonywania dostaw wyrobów akcyzowych objętych monitorowaniem w systemie EMCS PL2 również na podstawie papierowego dokumentu dostawy." - możemy przeczytać na stronie Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.
Dodatkowo Czytelników mogło zmylić zdjęcie, które sugerowało, że podwyżki mogą objąć gaz LPG używany w samochodach, a sprawa tyczy się gazu LPG używanego do celów opałowych.
Kasper Starużyk, redaktor naczelny BIZNESinfo
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl