Tym razem tematem jakości LPG zajmuje się Minister Klimatu i to projekt jego rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla gazu skroplonego (LPG) został opublikowany na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji.
Projekt ten został opracowany na podstawie art. 3 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw (Dz. U. z 2019 r. poz. 660, z późn. zm.) zgodnie z którym minister właściwy do spraw energii oraz minister właściwy do spraw klimatu określają, w drodze rozporządzenia, wymagania jakościowe dla LPG.
Polska jest jednym z niewielu, jeśli nie jedynym krajem, w którym jakość LPG na stacjach paliw jest systematycznie kontrolowana, a uchybienia w jej zakresie są zagrożone surowymi konsekwencjami. Wynika to z wymagań Ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw (Dz.U. 2019 poz. 660).
Wprowadzenie w czerwcu 2019 r. nowej wersji normy PN-EN 589:2018 Paliwa do pojazdów samochodowych LPG - wymagania i metody badań wprowadziło zmiany wymagań jakościowych dla LPG w zakresie zawartości siarki.
Maksymalną zawartość siarki w LPG obniżono do 30 mg/kg. Zgodnie z obecnie obowiązującym rozporządzeniem Ministra Energii z dnia 14 kwietnia 2016 r. w sprawie wymagań jakościowych dla gazu skroplonego (LPG) (Dz. U. poz. 540), które zostało opracowane na podstawie poprzedniej edycji w.w. normy PN-EN 589+A1:2012 Paliwa do pojazdów samochodowych LPG - wymagania i metody badań w LPG dopuszcza się zawartość siarki do 50 mg/kg.
Obecnie badanie zawartości siarki w gazie skroplonym LPG jest przeprowadzane metodą ASTM 06667-14. Prowadzone są prace nad normą EN 17178, która w bardziej precyzyjny sposób określa zawartość siarki na poziomie 30 mg/kg w LPG.
Laboratoria zajmujące się jakością LPG w Polsce są akredytowane na badania zawartości siarki zgodnie z metodą ASTM 06667-14 i nie są w stanie badać tego paliwa na zawartość siarki zgodnie z nową metodą wg normy EN 17178.
Ministerstwo klimatu uznało zatem, że pomimo zmiany wymagań jakościowych w zakresie maksymalnej zawartości siarki w LPG, do czasu kiedy laboratoria odpowiedzialne za badania LPG w Polsce powinny posługiwać się metodyką z normy ASTM 06667-14 do momentu kiedy nie będą w stanie wykorzystywać bardziej precyzyjnej metody z normy EN 17178.
Ministerstwo proponuje by projektowane rozporządzenie zmieniające dotychczasowe rozporządzenie Ministra Energii z dnia 14 kwietnia 2016 r. w sprawie wymagań jakościowych dla gazu skroplonego (LPG) weszło w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia. Resort argumentuje to koniecznością dostosowania firm oferujących LPG jako paliwo silnikowe do nowych wymagań.
Jeszcze do niedawna zawartość siarki w LPG wynosiła 100 mg/kg i po zmianie na 50 mg/kg nie było żadnych sygnałów z rynku o zmianie intensywności jego zapachu. Podobnie będzie tym razem, ponieważ związki siarki (merkaptany) służące do nawaniania LPG są jednymi z najbardziej intensywnie "pachnących" związków chemicznych na świecie, co odnotowano w Księdze rekordów Guinessa.
Zapach LPG musi być rozróżnialny i nieprzyjemny oraz wyczuwalny w powietrzu przy stężeniu wynoszącym 20% dolnej granicy wybuchowości.
Poza tym zapach autogazu jest jednym z monitorowanych parametrów tego paliwa, co wynika z wymagań Ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw (Dz.U. 2019 poz. 660).
Zmiany w Projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu zmieniającego rozporządzenie w sprawie wymagań jakościowych dla gazu skroplonego (LPG) nie będą w żadnym stopniu odczuwalne dla kierowców używających tego paliwa do napędu swoich pojazdów.
Zmniejszenie zawartości siarki w autogazie przyczyni się jednak do ograniczenia emisji jej związków w spalinach silników napędzanych tym paliwem. Autogaz stanie się zatem jeszcze bardziej ekologicznym paliwem.
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl