Najważniejsze z naszego punktu widzenia tematy, jakie były poruszane podczas panelu I, to aktualne regulacje i modele funkcjonowania gazu ziemnego w Polsce, przemiany europejskiego rynku gazu i jego wpływ na rodzimy rynek, kwestia regulowanych cen gazu w związku z wymogami III Pakietu Energetycznego, perspektywy stopniowej deregulacji cen gazu ziemnego w Polsce. Jeszcze przed rozpoczęciem właściwej debaty, z prezentacją wystąpił dr Dariusz Gulczyński, przedstawiając słuchaczom w ogólnym zarysie temat gazu w Europie - zarówno jeśli chodzi o konsumpcję, jak i o import, dostawców, a także ostatnio popularny temat gazu łupkowego.
Podczas panelu drugiego podejmowano problematykę wykorzystania gazu w polskiej energetyce. Skupiono się przede wszystkim nad korzyściami i zagrożeniami związanymi z wprowadzeniem gazu ziemnego w miejsce węgla oraz starano się przybliżyć planowane projekty inwestycyjne. Podejmowano także kwestię opóźnień w rozpoczęciu inwestycji w nowe bloki gazowe przez dużych inwestorów, a także dyskutowano nad pozycją węgla jako wciąż podstawowego paliwa energetycznego. Jako że temat często dotykał zagadnień inwestycyjnych i finansowania, wykorzystując obecność przedstawicieli GPW uczestnicy rozmawiali nad rolą Giełdy i instytucji finansowych w procesie stabilizacji rynku, mogącego generować środki na rozwój.
Trzeci w kolejności panel paliwowy podejmował głównie takie zagadnienia jak: zmiany w bilansie paliwowym Polski oraz wymagania wobec infrastruktury logistycznej z tego wynikające, wpływ planowanych inwestycji w infrastrukturę przesyłową i magazynową w Polsce, rurociąg Brody - Płock jako realna alternatywa dla rurociągu „Przyjaźń”, rurociąg ON z Białorusi, terminal w Gdańsku, projekty podziemnych magazynów ropy i paliw. Omawiana była też problematyka niezbędnych nakładów inwestycyjnych na infrastrukturę logistyczną, a także projektów mających na celu zapewnienie dywersyfikacji dostaw paliw gazowych. Niewątpliwie wnioski płynące z Kongresu będą wpływać na polską branżę gazowniczą i paliwową w najbliższej przyszłości.
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl