Dlaczego uderzenie w tył?
Chcieliśmy jak najwierniej odzwierciedlić to, co dzieje się na polskich drogach. Naszą decyzję potwierdzają policyjne statystyki: ponad 30% ogólnej liczby wypadków i kolizji zgłoszonych policji to najechania na stojący samochód lub uderzenie w tył innego auta. Rocznie zgłaszanych jest ponad 120 tys. tego typu kolizji, co oznacza, że codziennie policja notuje ponad 330 tego typu zdarzeń! Jeśli przyjąć, że 15% aut wyposażonych jest w instalację LPG, oznacza to, że codziennie w 50 kolizjach biorą udział auta zasilane LPG. Jedno co 30 minut! Tyle w kwestii policyjnych statystyk z 2014 roku. A do ilu pomniejszych kolizji nie wzywa się policji?
Z drogowymi zdarzeniami mają także do czynienia strażacy, więc oddajmy im głos w sprawie:
Kolejnym argumentem na rzecz tego typu zderzenia była możliwość sprawdzenia przy okazji jednego uderzenia wytrzymałości zbiornika LPG oraz działania instalacji LPG w różnych sytuacjach krytycznych (uderzenie przodem oraz w tył auta).
Dlaczego Opel Astra II?
To bardzo popularny i ceniony za trwałość samochód, przedstawiciel segmentu C, czyli niższej klasy średniej. Oferowano aż sześć odmian nadwoziowych oraz silniki benzynowe i Diesla o pojemnościach 1,2, 1,4, 1,6, 1,8, 2,0 oraz 2,2 l.
Silniki Opla dobrze znoszą konwersje na LPG, a po naszych drogach nadal jeżdżą tysiące egzemplarzy Astry G (czyli drugiej generacji).
Nadal są one chętnie kupowane jako auta używane i nadal wyposaża się je w instalacje LPG. Astrę II ceni się także za niskie ceny części i serwisu.
Dobór i montaż zbiorników
Przed testem postawiliśmy sobie dwa cele:
1. sprawdzić, co dzieje się ze zbiornikiem toroidalnym zamontowanym w miejscu koła zapasowego w trakcie uderzenia w bagażnik oraz
2. sprawdzić, jakie siły działają na zbiornik walcowy (zamontowany w aucie uderzającym), z racji sposobu montażu bardziej narażony na wyrwanie z mocowań podczas zderzenia.
Montaż obu zbiorników (marki STAKO) przeprowadzony został w typowy sposób, zgodnie z zaleceniami producenta. Żaden z elementów montażowych nie był w jakikolwiek sposób wzmacniany czy dostosowywany do czekającej go próby.
Instalacja LPG
W ramach konwersji na zasilanie LPG zastosowano typowy (także wzięty ze sklepowej półki, a nie przysłany przez producenta) system marki STAG. Na pasie przednim (bardzo narażonym na uszkodzenie podczas kolizji) w komorze silnikowej samochodu uderzającego zamontowano reduktor-parownik STAG R02 wraz z elektrozaworem zintegrowanym z filtrem fazy ciekłej gazu. Obok akumulatora zamocowana została centrala QBOX Basic sterująca systemem LPG. Jak w każdej instalacji LPG, także i tu znalazł się czujnik ciśnienia i temperatury, który w naszym teście odegra kluczową rolę. Zawory tankowania w obydwu samochodach zamontowano pod tylnymi zderzakami.
Prędkość
Astra po podczepieniu liny ciągnącej rozpędzona została do 54 km/h. Jak na uderzenie w tył auta, jest to dużo. Dlaczego?
Do najechania na tył auta dochodzi najczęściej w miastach, na zatłoczonych ulicach i pomiędzy światłami. Wtedy, nawet jeśli prędkość pojazdu w trakcie jazdy jest wyższa, tuż przed uderzeniem następuje faza awaryjnego hamowania i wytracania prędkości.
Dlatego postanowiliśmy wykonać próbę przy relatywnie wysokiej prędkości, by uzyskać bardziej miarodajne wyniki.
Jaki był wynik testu? O tym w kolejnym artykule o teście zderzeniowym samochodów z instalacjami LPG.
Zobacz stronę producenta:
STAGwczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl