Wymagania
Zbiorniki LPG jako urządzenia ciśnieniowe podlegają obowiązkowi dozoru technicznego, a ich zastosowanie w samochodach powoduje, że są budowane w oparciu o szczegółowe wymagania zawarte w regulaminie homologacyjnym nr 67 EKG ONZ (Europejska Komisja Gospodarcza Organizacji Narodów Zjednoczonych). Dzięki temu nadzór nad zbiornikami LPG jest prowadzony już od etapu ich projektowania, a obowiązek dozoru technicznego zapewnia pełne bezpieczeństwo eksploatowanego już zbiornika.
Zbiornik LPG musi zapewnić możliwość bezpiecznego przechowywania LPG, którego ciśnienie w zależności od temperatury otoczenia może sięgać nawet 2 MPa. W procesie konstruowania przyjmuje się jeszcze wyższe ciśnienie obliczeniowe o wartości 3 MPa.
Materiały
Wymagania regulaminu 67 nakazują wykonywanie samochodowych zbiorników LPG ze stali zgodnych z normą EN 10120. Określa ona wymagania dla stali na urządzenia ciśnieniowe.
Są to stale niestopowe o niskiej zawartości węgla (do 0,2%). Materiały stosowane na zbiorniki LPG z powodzeniem poddają się obróbce mechanicznej (także tłoczeniu). Są to także materiały dobrze spawalne. Obie te cechy są bardzo ważne ponieważ te technologie są wykorzystywane w produkcji zbiorników LPG.
Konstrukcja
Najczęściej spotykane zbiorniki LPG mają kształt toroidalny (dostosowany do montażu w miejscu koła zapasowego) lub walcowy (montowane w przestrzeni bagażowej). Czasami buduje się także zbiorniki o innych kształtach, specjalnie dostosowane do miejsca montażu w samochodzie (np. podwójne walcowe). Z reguły są to jednak zbiorniki przeznaczone dla producentów samochodów na pierwszy montaż w nowych pojazdach.
W zależności od wielkości zbiornika LPG grubość jego płaszcza może wynosić od około 2,5 do 4 mm. Grubość wynika z obliczeń wytrzymałościowych oraz zapisów w regulaminie. Definiuje on obliczeniową metodę określającą minimalną grubość ścianek zbiornika LPG.
Technologia
Oprócz grubości płaszcza i dennic regulamin Nr 67 określa także sposób łączenia poszczególnych elementów zbiorników oraz rodzaj spoin jakie należy stosować w tych połączeniach. Spoiny zbiorników LPG poddaje się kontroli radiograficznej (prześwietla się je). Szczególną uwagę przywiązuje się do wykonywania najbardziej odpowiedzialnych połączeń, czyli mocowania płyty armaturowej i króćca wielozaworu, a także elementów za pośrednictwem których zbiornik jest mocowany do nadwozia.
Testy
Materiał rodzimy zbiornika wraz ze spoinami określonej liczby zbiorników z serii produkcyjnej jest poddawany badaniom wytrzymałościowym na rozciąganie i zginanie. Próbki materiałów są pobierane ze ściśle określonych w regulaminie miejsc. Polega to na wycięciu niewielkich próbek materiału zbiornika oraz spoin i poddaniu ich badaniom pod kątem wytrzymałości na rozciąganie i zginanie na specjalnych stanowiskach laboratoryjnych.
Rozrywanie
Zbiorniki poddaje się także próbom rozrywania pod działaniem ciśnienia hydraulicznego. Ciśnienie w czasie próby musi w odpowiedni sposób narastać, a jego zmiany muszą być rejestrowane w czasie. Określone w regulaminie Nr 67 EKG ONZ minimalne ciśnienie, przy którym może nastąpić rozerwanie zbiornika LPG wynosi 6,75 MPa. W praktyce ciśnienie rozrywające zbiornik jest znacznie większe i osiąga wartości nawet 12 MPa. Ciśnienie robocze panujące w zbiorniku w czasie normalnej eksploatacji nie przekracza 2 MPa.
Rozerwanie zbiornika musi nastąpić po odpowiednim, określonym w regulaminie wzroście jego objętości (od 8 do 20% w zależności od typu zbiornika). Bardzo ważnym wymogiem regulaminowym jest także to, że przy rozerwaniu zbiornika nie może nastąpić jego fragmentacja (nie mogą powstawać odłamki, które mogłyby kogoś zranić).
Zobacz stronę producenta:
STAGwczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl