Jedną z najważniejszych czynności w ramach obsługi technicznej pojazdu i jego instalacji gazowej jest wymiana filtrów. Odpowiedni poziom oczyszczenia paliwa, powietrza czy oleju silnikowego w bezpośredni sposób wpływają na kondycję silnika, a każde zaniedbanie w zakresie okresowej wymiany filtrów to skrócenie przebiegu jednostki napędowej. Zanieczyszczenia zawarte we wszystkich mediach silnikowych i paliwie, przedostając się do wnętrza silnika stanowią doskonałe ścierniwo przyczyniające się do znacznie większego, niż w trakcie normalnej eksploatacji, zużycia jednostki napędowej.
Dotyczy to także elementów instalacji LPG, które są chronione przez specjalne filtry służące do oczyszczania paliwa gazowego.
Obecnie najpowszechniejszymi systemami zasilania gazowego są instalacje sekwencyjne, w których występują precyzyjne elementy jakimi są wtryskiwacze LPG i to właśnie one cierpią najbardziej jeśli wymiana filtrów nie jest wykonywana w odpowiednim czasie. Najlepiej stan zanieczyszczenia listwy wtryskowej LPG weryfikują niskie temperatury otoczenia. Powodują one, że oleiste zanieczyszczenia zawarte w listwie tężeją, ograniczając możliwość przemieszczania się jej elementów ruchomych. Takie zachowanie gazowego układu zasilania wynika w dużej mierze z nieterminowej wymiany filtrów LPG.
Wymianę filtrów w instalacji LPG najlepiej powierzyć warsztatowi, który dysponuje odpowiednim doświadczeniem i zapleczem do wykonywania tego typu czynności.
Za jakość paliwa gazowego doprowadzanego do wtryskiwaczy odpowiada głównie filtr fazy gazowej (lotnej) LPG, który w zależności od zaleceń producenta instalacji gazowej wymienia się co 10-15 tys. km. To właśnie ten filtr zatrzymuje najbardziej szkodliwe dla wtryskiwaczy oleiste frakcje, które wytrącają się po zmianie stanu skupienia LPG na gazowy. Można powiedzieć, że jest to najważniejszy filtr w instalacji gazowej i należy go bezwzględnie wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta instalacji.
Filtry fazy gazowej (lotnej) w sklepie Nagaz24.pl - Filtry - Fazy lotnej.
Przyzwyczailiśmy się do filtrów fazy gazowej zamkniętych w aluminiowych obudowach. Są to najczęściej filtry nierozbieralne, choć spotyka się także takie filtry z wymiennymi wkładami.
Coraz popularniejsze stają się filtry wyposażone w odstojniki, które łącząc różne formy filtracji (np. koalescencję z filtracją odśrodkową) zapewniają wysoki poziom separacji zanieczyszczeń. Odstojnik stanowiący dolną część obudowy filtra gromadzi płynne zanieczyszczenia. Zaletą takiego filtra jest to, że może być wykorzystywany wielokrotnie. Wymianie podlega tylko umieszczony wewnątrz wkład filtracyjny. Odstojnik przy każdej wymianie wkładu wymaga tylko wyczyszczenia z zalegających w nim zanieczyszczeń.
Spotyka się także filtry fazy gazowej z wymiennymi wkładami typu spin on (takie jak filtry oleju silnikowego). Wymiana takiego wkładu jest jeszcze prostsza i polega na wykręceniu starego wkładu i zamontowaniu nowego.
Filtry fazy ciekłej nie mają tak bezpośredniego wpływu na wtryskiwacze LPG jak filtry fazy gazowej. Nie oznacza to jednak, że nie należy ich wymieniać. Wkłady filtrujące LPG w stanie ciekłym wymienia się co 20-30 tys. km w zależności od zaleceń producenta instalacji LPG.
Żadne filtry nie są wieczne. Także te stosowane w gazowym układzie zasilania mają określoną zdolność do zatrzymywania zanieczyszczeń. Wyraża ją zdolność wchłaniania zanieczyszczeń przez wkład filtracyjny. Wielkość ta określa masę odseparowanych przez filtr cząstek, którą jest on w stanie wchłonąć do osiągnięcia zadanej...
... określającej moment wymiany filtra. Różnica ciśnień rośnie wraz ze zużyciem filtra i wynika z zmniejszenia porowatości materiału filtracyjnego (w porach gromadzą się odseparowane zanieczyszczenia).
Filtry fazy ciekłej w sklepie Nagaz24.pl - Filtry - Fazy ciekłej.
Każdy z filtrów ma określoną pojemność, która podaje ile zanieczyszczeń mogą one zatrzymać. Postanowiliśmy sprawdzić ile zanieczyszczeń zebrały filtry, które są prezentowane w jednym z warsztatów jako przykład zaniedbań w zakresie obsługi instalacji gazowych jakich dopuszczają się użytkownicy. Pewnie każdy warsztat miałby bardzo wiele do powiedzenia w tej kwestii.
Dlaczego kierowcy doprowadzają filtry w samochodach do takiego stanu? Można przypuszczać, że bierze się to z niewiedzy, świadomego lub nieświadomego zaniedbania.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii przy artykule.
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl