Pojemność zbiornika LPG podana w jego dokumentach (tzw. paszporcie) i na tabliczce znamionowej jest większa niż ilość rzeczywiście możliwego do zatankowania autogazu. Z czego to wynika?
Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa.
Z uwagi na zmienną temperaturę otoczenia, LPG w zbiorniku zmienia swoją objętość. Aby mu to zapewnić zbiorniki są większe w stosunku do możliwej do zatankowania ilości LPG.
Objętość stosowanych w samochodach zbiorników LPG jest większa o 20% niż ilość paliwa, którą można do nich zatankować.
Innymi słowy zbiornik LPG można zatankować do 80% pojemności wynikającej z jego wymiarów. Jest to także podane w paszporcie zbiornika i na tabliczce znamionowej. Znajduje się tam rubryka - stopień napełnienia 80%.
Dzięki pozostawieniu 20-procentowej poduszki gazowej płynna mieszanina propanu i butanu ma miejsce by zwiększać swoją objętość wraz ze wzrostem temperatury, a ciśnienie w zbiorniku jest utrzymywane na odpowiednim poziomie bez względu na temperaturę.
O właściwy poziom paliwa w zbiorniku dba zawór 80%. Działa on przy tankowaniu i jest on jednym z kilku zaworów wchodzących w skład tzw. wielozaworu montowanego w każdym samochodowym zbiorniku LPG. W momencie osiągnięcia 80% pojemności przerywa on tankowanie.
Warto znać ilość paliwa jaką maksymalnie można zatankować do zbiornika, aby wiedzieć czy zawór 80% działa prawidłowo.
Zatankowanie do pełna zbiornika LPG to co innego niż np. zatankowanie do pełna zbiornika benzyny. W przypadku autogazu oznacza to właśnie osiągnięcie 80% jego pojemności geometrycznej.
Aby ją obliczyć wystarczy odczytać pojemność zbiornika z jego paszportu lub tabliczki znamionowej i pomnożyć tę wartość przez 0,8. Wynik jest ilością LPG jaką możemy zatankować do zbiornika.
Zarówno zbyt mała jak i zbyt duża ilość zatankowanego LPG świadczy o nieprawidłowym działaniu zaworu 80%. Wymaga to interwencji serwisu i jest związane koniecznością demontażu wielozaworu. Trzeba pamiętać, że udając się do warsztatu w celu usunięcia takiej usterki zbiornik LPG musi być pusty.
O to dlaczego nie można zatankować zbiornika LPG do pełna zapytaliśmy także eksperta z firmy AC S.A., która jest producentem instalacji gazowych STAG.
Zobacz stronę producenta:
STAGwczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl