Według wielu wystawców - dostawców instalacji gazowych i zbiorników, którzy pojawili się na tegorocznej, dziesiątej już edycji targów GasShow zainteresowanie gazodieselowskimi układami zasilania wykorzystywanymi w samochodach użytkowych jest bardzo duże. Nie oznacza to jednak, że temat ten zdominował największą imprezę targową branży paliw gazowych.
W wielu rozmowach przeprowadzonych z wystawcami przewijała się tematyka jednoczesnego zasilania silników o zapłonie samoczynnym (Diesla) olejem napędowym i gazem ziemnym, czyli popularnych gazodiesli.
Zwiększająca się popularność tego rozwiązania, szczególnie w oparciu o gaz ziemny wynika z wprowadzonych przez parlament niemiecki uregulowań w sprawie zwolnienia z opłat drogowych pojazdów zasilanych sprężonym i skroplonym gazem ziemnym (CNG i LNG) w okresie od 1 stycznia 2019 r. do 31 grudnia 2020 r. Dotyczy to także pojazdów, w których zastosowano gazodielowskie układy zasilania. Od 1 stycznia 2021 r. będzie obowiązywała obniżona (w porównaniu z pojazdem z silnikiem Diesla Euro 6) stawka opłaty za przejazd.
Niektórzy z przewoźników szacują oszczędności tylko z tytułu braku opłat autostradowych w Niemczech nawet na około 100 tys. zł rocznie. Wartość ta jest oczywiście zależna od przebiegu jaki wykonuje samochód.
Jak wiadomo wielu polskich przewoźników obsługujących trasy międzynarodowe porusza się po terenie Niemiec (tranzytem lub zajmuje się przewozami na terenie naszego zachodniego sąsiada).
Wielu z nich decyduje się na konwersję swoich samochodów na zasilanie gazowe. Jedną w oszczędności jest wspomniany brak opłat drogowych w Niemczech, kolejną stanowi zastąpienie części oleju napędowego znacznie tańszym, paliwem gazowym. Ograniczenie emisji szkodliwych składników spalin przez ciężki transport to kolejna oszczędność, która służy nam wszystkim.
Przede wszystkim właśnie z niemieckich regulacji wynika zwiększająca się popularność instalacji gazodieslowskich wśród polskich przewoźników. Taką opinię wyrażali np. przedstawiciele Elpigazu, firmy, która jest pionierem we wdrażaniu na polskim rynku instalacji gazowych do silników Diesla.
Liczba zapytań o systemy gazodieslowskie w ostatnim okresie zwiększyła się w Elpigazie przynajmniej kilkukrotnie.
Tę samą opinię wyraził Bogusław Skarpetowski z firmy Ska-Tech, który zajmuje się montażem instalacji gazowych, także w pojazdach użytkowych.
Podobną opinię usłyszeliśmy w firmie Vitkovice Milmet, która dostarcza stalowe zbiorniki CNG do zastosowania w pojazdach.
Firma Vitkovice Milmet produkuje bezszwowe butle ze stali nierdzewnej, dedykowane pasjonatom nurkowania.
O gazozdieslowskie układy zasilania zapytaliśmy także właściciela firmy ZEUS, która wraz z producentem instalacji gazowych Scalmax opracowała system Diesel Dual Fuel (DDF) zintegrowany z systemem monitorowania floty INFOSAT3.
Jest to instalacja, która pozwala przewoźnikowi na monitorowanie pracy swoich kierowców, co więcej instalacja jest zdalnie kalibrowana, warsztat zajmuje się jedynie montażem urządzeń gazowego układu zasilania. Kalibrowanie odbywa się za pośrednictwem łączności GPRS.
W ten sposób w czasie rzeczywistej jazdy samochodu dokonywana jest kalibracja zarówno pod kątem specyfiki prowadzenia samochodu przez konkretnego kierowcę jak i pod kątem specyfiki użytkowania pojazdu.
Co więcej konfiguracja pojazdu może być także zdalnie zmieniona, np. gdy samochód ma do pokonania trasę w terenie górzystym. System zasilania gazowego integruje w sobie także asystenta kierowcy, który monitoruje zachowanie prowadzącego pojazd i kontroluje jego jazdę pod kątem minimalizowania zużycia paliwa.
Ciągnik siodłowy DAF o mocy 480 KM przed założeniem asystenta kierowcy zużywał średnio 28 l oleju napędowego na 100 km. Bez instalacji gazowej. Po montażu asystenta kierowcy zużywa 23 l/100 km. Urządzenie to w komplecie z instalacją gazową daje znakomity efekt ekonomiczny. Mamy takie samochody, które zużywają 19 l oleju napędowego i 5 do 6 l gazu. Dzięki temu, że system jest zdalnie sterowany to możemy szkolić warsztaty w dowolnym miejscu na świecie i zdalnie je wspierać. Mieliśmy np. szkolenie dla warsztatu na Teneryfie. Dzięki zdalnemu sterowaniu instalacje są kalibrowane i weryfikowane technicznie przez producenta z Białegostoku. Dzięki temu przewoźnik ma większe oszczędności, a hiszpańscy partnerzy mają duże poczucie komfortu wsparcia online poprzez system telemetryczny ZEUS.
Andrzej Szczerbal, właściciel firmy ZEUS
Z pewnością system zasilania gazowego (LPG) do samochodów z bezpośrednim wtryskiem benzyny Vialle DirectBlue był najbardziej spektakularną nowością na targach GasShow 2019. Instalacja, jak przystało na Vialle, wykorzystuje LPG w fazie ciekłej.
Paliwo w takim stanie skupienia jest podawane wprost do komór spalania przez wtryskiwacze benzynowe silnika. To nie jest nowość. Takie systemy są już na rynku. Nowością jest to, że instalacja DirectBlue jest uniwersalna i może być stosowana w każdym silniku z bezpośrednim wtryskiem benzyny.
Osiągnięto to poprzez wyeliminowanie ingerencji w układ wysokiego ciśnienia benzyny. Nie jest wymagana zatem przeróbka pompy wysokiego ciśnienia ponieważ nie jest ona wykorzystywana do wytwarzania wysokiego ciśnienia LPG. Nie występuje zatem przekazywanie ciepła z pompy wysokiego ciśnienia umieszczonej na głowicy silnika do LPG w stanie ciekłym. Nie ma zatem ryzyka odparowywania LPG w układzie wysokiego ciśnienia.
Pomysł Vialle polega na wykorzystaniu wysokiego ciśnienia benzyny do wytwarzania wysokiego ciśnienia w części systemu wypełnionej LPG w stanie ciekłym. Odbywa się to w opatentowanym module FSU4 (Fuel Selector Unit) wyposażonym w pompę LPG napędzaną ciśnieniem benzyny. Jego zadaniem jest także zmiana zasilania silnika z benzyny na LPG i odwrotnie. FSU4 przekierowuje wybrane przez kierowcę (za pomocą przełącznika) paliwo do wtryskiwaczy silnika.
System zostanie wprowadzony do sprzedaży w kwietniu 2019 r. Jest on w pełni uniwersalny. W tej chwili instalacja jest dostępna do samochodów, których silniki mają jedną pompę wysokiego ciśnienia oraz nie mają wtryskiwaczy pośrednich (w kolektorze dolotowym). Prace rozwojowe, które wyeliminują te ograniczenia trwają.
Bartosz Flekiewicz, Auto Gaz Śląsk
Instalacja Vialle DirectBlue została nagrodzona statuetką INPRO 2019 wręczoną na wieczornym coctailu po pierwszym dniu targów GasShow 2019.
Nie należy zapominać, że Elpigaz oprócz systemów gazodieslowskich, klasycznych układów zasilania LPG i CNG jest także poważnym producentem zbiorników LPG.
Inwestycje, które zrealizowano w 2018 r. w postaci uruchomienia drugiej kompletnej linii produkcyjnej usprawniły produkcję w zakładzie Elpigazu w Gorlicach oraz zwiększyły potencjał produkcyjny firmy.
Już w 2018 r. nastąpił wzrost produkcji zbiorników. Elpigaz wyprodukował ich w zeszłym roku około 100 tys. sztuk.
Europegas kontynuuje i rozwija współpracę z importerem samochodów SsangYong. Na polskim rynku udział w sprzedaży samochodów z instalacjami LPG wśród wszystkich sprzedanych w kraju pojazdów marki Ssangyong wyniósł ponad 40%.
Firma rozwija współpracę z importerem marki SsangYong, który oprócz Polski obsługuje także rynek belgijski, niemiecki, holenderski, szwajcarski oraz luksemburski.
Od niedawna EuropeGAS dostarcza zestawy do konwersji samochodów marki SsangYong na zasilanie gazowe do Belgii. Co ciekawe są to zestawy CNG ze stalowymi zbiornikami firmy Vitkovice Milmet.
Inne zaprezentowane na GasShow 2019 nowości nie były aż tak spektakularne jak nowy system zasilania LPG ale z pewnością warto je odnotować. Prezentujemy je w galerii pod artykułem.
Tegoroczna edycja targów GasShow z pewnością nie była największa w historii tej imprezy. Niestety wielu wystawców zrezygnowało z uczestnictwa w targach lub wybrało organizowaną przez Koalicję na Rzecz Autogazu imprezę Alternative Fuels Technology, która odbędzie się w ramach Poznań Motor Show w dniach 28-31 marca. Branża niestety się podzieliła, co z pewnością nie jest dobrą informacją. Pokazuje to jednak, że formuła GasShow nie do końca wszystkim odpowiadała.
Nie zmienia to jednak faktu, że od 2010 r. branża LPG i paliw metanowych (CNG i LNG) spotyka się na GasShow, targach, które kontynuują wieloletnią tradycję spotkań branżowych w ramach Forum Gazowego, organizowanego od drugiej połowy lat 90. XX w.
Czy podział na dwie imprezy dobrze służy branży? Czas pokaże czy targi Alternative Fuels Technology rozwiną się by konkurować z GasShow. Pierwszy raz będziemy mogli się o tym przekonać już za tydzień.
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl