Po pierwsze, w stolicy Belgii znajduje się – po przeprowadzce z Paryża w 2006 r. – siedziba AEGPL, czyli Europejskiej Organizacji Gazu Płynnego. Po drugie, również w Brukseli zbiera się i obradują Parlament Europejski i Komisja Europejska, których to instytucji postanowienia są dla branży LPG niezwykle istotne. Ponadto, skoro posłowie i uczestnicy kongresu są w tym samym mieście, z pewnością łatwiej zaprosić tych pierwszych, by zabrali głos w sprawach ważnych dla tych drugich. I rzeczywiście, 24. edycję Kongresu AEGPL odwiedzili przedstawiciele europejskiej biurokracji, a w całej sprawie jest także polski akcent.
Mowę wstępną wygłosiła bowiem prof. Lena Kolarska-Bobińska, podkreślając ważność LPG i gazu ziemnego dla krajobrazu energetycznego Starego Kontynentu, zwłaszcza w świetle proponowanych zmian legislacyjnych i podatkowych. Polska posłanka zaznaczyła szczególnie mocno rolę, jaką odgrywa skroplony gaz w tych rejonach Europy, do których nie docierają sieci dystrybucji gazu ziemnego. Przewodniczący AEGPL, Ramon de Luis Serrano zwrócił się następnie do całej branży z apelem o innowacyjność i wychodzenie naprzeciw wyzwaniom stojącym obecnie przed wszystkimi nośnikami energii i ich dostawcami.
Po przedmowach rozpoczęła się właściwa dyskusja, w której szybko padło pytanie: Jak zagwarantować konkurencyjność LPG w najbliższych dekadach pomimo rosnącej roli odnawialnych źródeł energii? W toku wymiany zdań osiągnięto wniosek, że w promocji gazu skroplonego należy stawiać na jego niską szkodliwość dla środowiska oraz uniwersalność i łatwość adaptacji do nowych zastosowań. LPG jest nośnikiem energii prostym i tanim w obsłudze i już teraz dysponuje rozbudowaną infrastrukturą dystrybucji. W razie potrzeby, szybko można ją także rozwijać w nowych krajach. W odległej przyszłości propan-butan nie wytrzyma być może konkurencji bezemisyjnych surowców energetycznych, ale w bliższej perspektywie stanowi idealną alternatywę dla oleju opałowego, co zdaniem prelegentów (m. in. Loïca Driebeeka z firmy SHV Energy i Johna Walsha, przedstawiciela UGI Corporation) trzeba mocno podkreślać.
Oczywiście należną część konferencji poświęcono autogazowi. Gaz płynny jako paliwo samochodowe postrzegany jest od dawna jako motor napędowy wzrostu całej branży LPG, choć jednocześnie wskazuje się na potrzebę intensywniejszego działania na rzecz współpracy z producentami samochodów (powstawanie nowych modeli z fabrycznymi instalacjami gazowymi) i rządami krajowymi (stabilna polityka fiskalna, a więc gwarancja długofalowej opłacalności). Potencjał wciąż istnieje, co pokazują zaprezentowane w Brukseli studia przypadków – w Hiszpanii firma Repsol rozwija własną sieć tankowania od 0 stacji w 2010 r. do planowanych 400 w 2014. Przykład Włoch dowodzi zaś, że czynnikiem kluczowym dla rozwoju rynku nie są bezpośrednie dopłaty rządowe, lecz stabilna cena autogazu.
W Europie dominuje jednak przekonanie, że LPG nadaje się najlepiej jako źródło energii dla transportu i ogrzewnictwa. Za Atlantykiem tymczasem rozwija się z powodzeniem nowe zastosowania, takie jak zasilanie gazem kosiarek do trawy, kos, trymerów i sekatorów spalinowych oraz urządzeń do tak popularnego w USA gotowania „pod chmurką”. Po tej stronie Wielkiej Wody powszechnie stosuje się benzynę, energię elektryczną i węgiel drzewny, ale miejmy nadzieję, że zastąpienie ich wszystkich wygodnym, tanim, bezpiecznym i ekologicznym gazem to tylko kwestia czasu.
Kongresowi jak zwykle towarzyszyła wystawa, podczas której swoje najnowsze produkty i usługi prezentowało ok. 100 firm z Europy i całego świata. Zainteresowanie wzmagał fakt zorganizowania ekspozycji w sąsiedztwie przestrzeni, gdzie odbywały się przerwy na lunch, a ponadto wystawcy mieli możliwość szczegółowego przedstawienia wybranych pozycji z własnej oferty podczas przerw w konferencji, na specjalnie przygotowanej w tym celu scenie. Prezentacje nie miały wprost komercyjnego charakteru, służyły jednak wyróżnieniu konkretnych nowych produktów i technologii. Organizatorzy już teraz zapowiadają, że ta inicjatywa będzie rozwijana w przyszłości, ponieważ spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem ze strony branży.
Kongres AEGPL 2012 zgromadził ok. 1200 przedstawicieli sektora i zostawił po sobie wrażenie jednego z najlepiej zorganizowanych i najliczniej obsadzonego delegatami w historii. Prawdziwie wielkie wydarzenie szykuje się jednak za rok, kiedy to w Londynie równocześnie odbędą się trzy niezwykle ważne imprezy sektora LPG: Kongres AEGPL, Światowe Forum WLPGA i konferencja UKLPG (Brytyjskiej Organizacji Gazu Płynnego). Może warto już dziś pomyśleć o rezerwacji wolnego terminu w osobistym kalendarzu na początek października 2013?
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl