Nie obyło się bez odrobiny tła historycznego, które nakreśliła na początek dr Vanessa Au, przedstawicielka lokalnego Departamentu Ochrony Środowiska. Dr Au przypomniała zebranym historię autogazu w Hongkongu, zwłaszcza w kontekście podjętej 10 lat wcześniej decyzji rządu o wymianie wszystkich dieslowskich taksówek na zasilane LPG, co przyczyniło się do wyraźnej poprawy jakości powietrza w tej zatłoczonej azjatyckiej aglomeracji. Głos zabrali również reprezentanci miejscowej branży autogazu, którzy omówili początki sektora w Hongkongu przez pryzmat pierwszych regulacji prawnych z zakresu bezpieczeństwa użytkowania LPG oraz rozwoju infrastruktury (sieci stacji tankowania).
Następnie na mównicę wstąpił Eric Johnson z firmy Atlantic Consulting – stały bywalec tego rodzaju spotkań, którego pamiętamy m. in. z wystąpienia podczas pierwszej edycji konferencji LPG – Wyjątkowa Energia organizowanej przez POGP. Prelegent przedstawił potencjał wciąż drzemiący w autogazie w świetle oficjalnego komunikatu Światowej Organizacji Zdrowia z czerwca 2012, według którego spaliny z silników Diesla zostały uznane za czynnik silnie rakotwórczy. LPG może w wielu sytuacjach zastępować olej napędowy, w ten sposób realnie przyczyniając się do zmniejszenia zachorowalności na nowotwory. Potwierdziły to słowa Sophie Punte, dyrektora wykonawczego Clean Air Initiative for Asian Cities, która przedstawiła plan swojej organizacji w zakresie zmniejszania zanieczyszczenia powietrza w miastach Azji przy pomocy autogazu.
Uczestnicy mieli też okazję wysłuchać przedstawicieli Koreańskiej Organizacji Gazu Płynnego oraz firmy Global Ambient Hi-Technology Systems Inc. z Filipin, którzy opowiadali, odpowiednio, o historii i sukcesie autogazu oraz planach zastąpienia emitujących ogromne ilości spalin dieslowskich „jeepneyów” (trójkołowych pojazdów wykorzystywanych jako taksówki) na napęd LPG w Manili, stolicy Filipin. Zastosowanie gazu skroplonego rośnie także m. in. w Bangladeszu, gdzie niedobory gazu ziemnego skłaniają operatorów stacji CNG do zamykania ich, a kierowców do zwracania się ku LPG. Przedstawiono także sytuację w Indiach oraz – na nieco „gościnnych” zasadach – w Europie. Na tym część konferencyjna się zakończyła.
Nazajutrz, 4 grudnia, zgodnie z planem szczytu, zorganizowano wizytę na największej w Hongkongu stacji tankowania autogazu. Jest to obiekt dedykowany i jeden z największych w swoim rodzaju na świecie – dysponuje 12 dystrybutorami i 24 wężami wydawczymi, przez które przepływa 140 tys. l LPG na dobę, w trybie pracy 24/7. Stacja, choć z pozoru dysponująca znacznym zapasem stanowisk do tankowania, nigdy nie „odpoczywa”, bowiem o każdej porze dnia i nocy znajdują się chętni na tanie i przyjazne dla atmosfery wielkiego miasta paliwo.
Sukces hongkońskiego spotkania pokazuje, że sukces LPG jako zamiennika konwencjonalnych produktów ropopochodnych nie jest chwilowy ani przypadkowy. Jego pozycja jest także nie tylko stabilna, ale wręcz coraz istotniejsza w ujęciu globalnym. Coraz więcej rządów zdaje sobie sprawę z roli, jaką odgrywa autogaz w zmniejszaniu kosztów leczenia chorób cywilizacyjnych, a więc należy się spodziewać, że świadomość ta zapewni naszemu ulubionemu paliwu odpowiednią promocję i dalsze wzrosty popularności. W stwierdzeniu, że LPG to wyjątkowa energia, naprawdę nie ma ani grama przesady.
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl