W tym celu naukowcy Imperial College w Londynie i fińskiego uniwersytetu w Turku zmodyfikowali genetycznie bakterie E.coli tak, aby produkowały propan. Dzięki manipulacji genami, odpowiedzialnymi za produkowanie lipidów wykorzystywanych do budowy ścian komórkowych, zmuszono bakterie, aby zamiast nich wytwarzały propan.
Taka metoda wytwarzania propanu wydaje się bardzo obiecująca, jednak na razie proces jest mało wydajny. Aby można było wykorzystać ją komercyjnie bakterie musiałyby wytwarzać 1000 razy więcej propanu niż w czasie przeprowadzonych badań.
Pożywką dla bakterii w eksperymencie był cukier. W przypadku zwiększenia wydajności procesu bakterie musiałyby wykorzystywać węglowodany, najpewniej z upraw kukurydzy lub buraków cukrowych, które są źródłami odnawialnymi, nie zanieczyszczającymi atmosfery i nie będącymi źródłem emisji dwutlenku węgla. Jednak ich uprawa wymaga nakładów finansowych. Naukowcy mówią, że ich celem jest wytwarzanie paliwa z powietrza.
Wymaga to modyfikacji genetycznej cyjanobakterii, które są organizmami fotosyntetyzującymi. Oznacza to, że potrzebne związki wytwarzają z zawartego w powietrzu dwutlenku węgla, wody przy udziale energii słonecznej. W ten sposób z produkcji paliwa udałoby się wyeliminować czynniki generujące koszty.
Badania te znajdują się w bardzo wczesnym stadium, jednak jak mówią naukowcy, w ciągu 5-10 lat będzie możliwe opracowanie procesu produkcji na skalę przemysłową.
Badania są finansowane z grantu Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych.
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Drogi Użytkowniku,
W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 roku, ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych lub RODO) chcemy przekazać Ci kilka podstawowych informacji dotyczących przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z korzystaniem ze strony www.gazeo.pl
Administrator danych osobowych
Cele przetwarzania danych:
Przekazywanie danych:
Twoje prawa związane z przetwarzaniem danych osobowych
Wszystkie informacje dostępne są na naszej stronie w zakładce POLITYKA PRYWATNOŚCI:
http://gazeo.pl/gazeopl/twoja-prywatnosc.html