W Niemczech na dużych stacjach paliw, które mają więcej niż 6 wieloproduktowych stanowisk do tankowania jest obowiązek umieszczania porównania kosztów przejechania 100 km (w euro) z wykorzystaniem poszczególnych paliw dla wybranych segmentów pojazdów.
Obowiązek ten wynika z nowelizacji ustawy o energetyce (EnWG) oraz nowelizacji ustawy o znakowaniu zużycia energii (EnVKG) uchwalonej przez niemiecki Bundestag 25 czerwca 2021 r. Realizuje ona art. 7 ust. 3 dyrektywy 2014/94/UE w sprawie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych (AFID).
Koszty użytkowania pojazdów są obliczane na podstawie średnich cen paliw i nośników energii w kolejnych kwartałach.
Obecne dane bazują na średnich cenach paliw i nośników energii za pierwszy kwartał 2022 r., które wynoszą:
Wyliczeń kosztów użytkowania pojazdów dokonuje się dla trzech najlepiej sprzedających się modeli w segmencie małych samochodów i kompaktów.
W drugiej grupie są samochody klasy średniej i luksusowe.
Obliczenia są wykonywane zgodnie z testem WLTP (Worldwide harmonized Light vehicle Test Procedure), który określa ilość energii wymaganą do poruszania się w.w. samochodów.
Zacytowane dane i wyniki obliczeń pokazują, że LPG cały czas stanowi realną alternatywę dla benzyny. Jest drugim pod względem opłacalności nośnikiem energii w samochodach klasy średniej.
Koszt przejechania 100 km na LPG jest ponad 2-krotnie niższy niż na benzynie, o ponad 1 euro niższy niż na gazie ziemnym i ledwie 54 eurocenty wyższy niż koszt pokonania tego dystansu samochodem średniej klasy zasilanym energią elektryczną.
W klasie samochodów małych i kompaktów, koszty przejazdu 100 km na LPG są najwyższe wśród alternatywnych nośników energii. Jeśli chodzi o energię elektryczną i CNG (sprężony gaz ziemny) to koszt przejechania 100 km na tych paliwach jest o około 1 euro niższy niż na LPG. To niewielka różnica, biorąc pod uwagę parametry użytkowe, choćby zasięg samochodów i dostępność infrastruktury do tankowania LPG w porównaniu do liczby stacji ładowania samochodów elektrycznych. Nie mówiąc już o czasie tankowania LPG w porównaniu do ładowania akumulatorów.
Kolejna aktualizacja porównania kosztów energii dla samochodów osobowych nastąpi po wakacjach, we wrześniu 2022 r.
Przelicz opłacalność instalacji LPG w swoim aucie w Kalkulatorze gazeo.pl
Opłaca się? Zamów wycenę na stronie Wycena instalacji LPG gazeo.pl
Masz już instalację? Szukasz materiałów eksploatacyjnych lub części? Zamów je w nagaz24.pl
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl