Dzień otworzy panel regulacyjny, w ramach którego omówione zostaną takie kwestie, jak: regulacje i model funkcjonowania gazu ziemnego w Polsce, przemiany na europejskim rynku gazu ziemnego i ich wpływ na rynek krajowy, regulowane ceny gazu ziemnego na tle III Pakietu Energetycznego czy perspektywy deregulacji cen „błękitnego paliwa” w naszym kraju. Gośćmi tej części Kongresu będą m. in.: Mikołaj Budzanowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, wiceprezes PGNiG Sławomir Hinc i Marek Woszczyk - prezes Urzędu Regulacji Energetyki.
Następnie odbędzie się dyskusja w ramach panelu II, która ma przybliżyć uczestników do odpowiedzi na pytanie o to, czy gaz ma szansę na stałe zagościć w polskiej energetyce. Prelegenci, wśród których znajdą się Zbigniew Rapciak, prezes Polskiego LNG S. A., Ludwik Sobolewski, prezes warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych i wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia Krzysztof Zamasz, przyjrzą się tematowi z następujących perspektyw: wykorzystanie gazu w energetyce - korzyści i zagrożenia, planowane inwestycje w sektorze energetycznym (bloki gazowe czy węglowe), stabilność prawno-regulacyjna a bezpieczeństwo inwestowania, opieszałość w inwestycjach w bloki gazowe, węgiel jako podstawowe paliwo energetyczne oraz stabilizacja rynku i generowanie środków na rozwój jako rola giełdy i instytucji finansowych.
Po godzinnej przerwie na lunch rozpocznie się panel paliwowy. Poruszane w jego ramach kwestie obejmują: zmiany w bilansie paliwowym Polski oraz wymagania wobec infrastruktury logistycznej z tego wynikające, wpływ planowanych inwestycji w infrastrukturę przesyłową i magazynową na Polski rynek (szansa czy zagrożenie dla krajowych koncernów paliwowych), rurociąg Brody - Płock - realna alternatywa dla Przyjaźni, rurociąg ON z Białorusi, terminal w Gdańsku, projekty podziemnych magazynów ropy i paliw (konkurencja pomiędzy różnymi projektami), stan zaawansowania projektów ukierunkowanych na zapewnienie dywersyfikacji dostaw paliw gazowych oraz niezbędne nakłady inwestycyjne na infrastrukturę logistyczną oraz źródła ich finansowania. Ekspertami w tej części będą m. in. Andrzej Magryś, prezes Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego, Halina Pupacz, prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych i prezes firmy GAZ-SYSTEM S. A., Jan Chadam.
Kongres zakończy panel chemiczny, w czasie którego tacy goście, jak dr Michael Hepp (prezes BASF Polska) oraz przedstawiciele polskich zakładów chemicznych: PUŁAW S. A. (Zenon Pokojski), ANWILU S. A. (Tomasz Zieliński) czy POLIC S. A. (Krzysztof Jałosiński). Tematyka obejmuje: politykę państwa wobec integracji sektora chemicznego w Polsce, sytuację globalną - strategie globalnych koncernów europejskich a transakcje kapitałowe na polskim rynku chemicznym, przyszłość sektora w Polsce w kontekście głównych zagrożeń ze strony globalnych graczy i graczy spoza UE, rezultaty dotychczasowych prób integracji sektora chemicznego - oczekiwania a praktyka, integrację w ramach wybranych segmentów biznesowych w Polsce oraz zakładane i rzeczywiście realizowane synergie w ramach integracji sektora chemicznego. Zapowiada się wiele interesujących rozmów!
Przeczytaj relację z tego z kongresu PETROBIZNES 2011.
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl