Dostęp do nowoczesnej infrastruktury sieciowej oraz zaawansowanych aplikacji i baz danych okazuje się być niezbędnym warunkiem prowadzenia działalności badawczej na poziomie, odpowiadającym normom światowym i europejskim. Wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom Instytut Nafty i Gazu w Krakowie (INiG) aplikował o środki umożliwiające przeprowadzenie inwestycji infrastruktury informatycznej oraz stworzenie cyfrowych zasobów nauki.
W 2010 r. INiG rozpoczął realizację projektu pt.: „Rozwój infrastruktury informatycznej Instytutu Nafty i Gazu oraz utworzenie informacyjnych zasobów nauki w postaci cyfrowej dla branży naftowej i gazowniczej". Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007-2013, Priorytet 2.: „Infrastruktura sfery B+R", Działanie 2.3.: „Inwestycje związane z rozwojem infrastruktury informatycznej nauki", Poddziałanie 2.3.1 oraz Poddziałanie 2.3.2, na podstawie umowy nr POIG.02.03.00-00-007/10.
Celem głównym projektu jest rozwój infrastruktury informatycznej Instytutu, polegający na zastosowaniu nowoczesnych technologii informatycznych, wspomagających prowadzenie badań naukowych, zarządzanie pracą laboratoriów badawczych oraz stworzeniu cyfrowych zasobów informacyjnych dla branży naftowej i gazowniczej. W ramach poszczególnych etapów projektu zrealizowano następujące zadania:
We współczesnych, prężnie rozwijających się laboratoriach badawczych, w których wymagane jest zarządzanie złożonymi procesami, nadzorowanie badań wielu próbek jednocześnie, śledzenie badań wykonywanych dla wielu projektów badawczych, zapewnienie zgodności ze standardami oraz współpraca wielu jednostek w ramach jednej organizacji wymaga wspomagania poprzez elektroniczny system zarządzania pracą laboratorium. W INiG działają 22 laboratoria akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji (PCA), które na przestrzeni ostatnich lat zaprojektowały i wdrożyły indywidualne programy komputerowe, wspomagające ich pracę. Programy te miały jednak ograniczoną funkcjonalność. Stopień skomplikowania prowadzonych prac w zakładach badawczych jest tak duży, że niezbędne okazało się wdrożenie profesjonalnego systemu do zarządzania laboratorium, jakim jest system typu LIMS. Jest to narzędzie służące m.in. do wspomagania organizacji pracy, tworzenia baz danych m.in. wyników i rodzajów badań, kontrahentów, analizy danych, integracji z aparaturą kontrolno-pomiarową, automatycznego generowania raportów, a także bezpiecznego archiwizowania danych i łatwego ich przeszukiwania. Wdrożenie systemu typu LIMS podniesie konkurencyjność Instytutu i przybliży go do standardów światowych.
Projekt ma charakter ponadregionalny, a jego odbiorcami są ośrodki naukowe branży naftowej i gazowniczej oraz powiązanych gałęzi gospodarki. Realizacja niniejszego projektu przyczyni się do przekształcenia INiG w nowocześnie wyposażony, zinformatyzowany ośrodek badawczy, dostosowany do standardów europejskich i światowych. Poprzez komputeryzację i usprawnienia wybranych procesów, wzrośnie potencjał naukowo-badawczy INiG.
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl