Wnioski firm związanych z sektorem samochodowych instalacji gazowych (producentów, importerów i związanych z nimi warsztatów zajmujących się montażem takich instalacji) zostały złożone w Biurze Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców 23 listopada 2021 r.
Dotyczyły one wspomnianego na początku projektu ustawy o systemach homologacji pojazdów oraz ich wyposażenia (UC 80) z dnia 3 sierpnia 2021 r.
Poza danymi identyfikacyjnymi podmiotów, które zwracały się do Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, wnioski zawierały także obawy przedsiębiorców przed wprowadzeniem w.w. Projektu.
Przedsiębiorcy branży autogazu obawiali się między innymi o to że:
15 października 2021 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wystosował do Ministerstwa infrastruktury pismo zawierające uwagi do w.w. Projektu przedstawione przez polskich przedsiębiorców, (producentów, dystrybutorów i instalatorów samochodowych instalacji gazowych) oraz zwrócił się z wnioskiem o przedłużenie konsultacji publicznych tego Projektu.
3 listopada 2021 r. Ministerstwo infrastruktury udzieliło odpowiedzi, jednocześnie dziękując za przedstawienie istotnego głosu w sprawie w.w. Projektu.
W odpowiedź Ministerstwa czytamy, że: "(...) procedury homologacji instalacji gazowych w samochodach zachowują aktualny krajowy system homologacji i jednocześnie wprowadzają, w odniesieniu do zainteresowanych podmiotów dodatkową - opcjonalną krajową ścieżkę uzyskania homologacji poprzez tryb przewidziany w regulaminie ONZ nr 115."
Ministerstwo potwierdziło, że po nowym roku obie metody homologacji będą funkcjonować na rynku montażu samochodowych instalacji gazowych równolegle. To przedsiębiorcy będą mogli wybierać sposób w jaki chcą montować instalacje LPG w pojazdach. Dotychczasowa homologacja sposobu montażu pozostaje niezmieniona.
W związku z tym ważność zachowują także wydane świadectwa homologacji sposobu montażu instalacji przystosowującej dany typ pojazdu do zasilania gazem, a dotychczasowe nabyte prawa wynikające z posiadania świadectwa homologacji zachowują ważność.
Niezależnie od przedstawionego stanowiska Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że nadal trwa analiza uwag zgłoszonych w ramach konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych.
To kolejne potwierdzenie, że od 2022 r. nie ulegają zmianie przepisy homologacji samochodowych instalacji gazowych. Zostaje otwarta tylko nowa ścieżka, która pozwala na homologowanie gazowych układów zasilania wg regulaminu 115 ONZ.
Zatem kierowcy mogą spać spokojnie, po nowym roku nic się nie zmienia, nadal można poruszać się samochodami zasilanymi LPG, a cena autogazu po szczycie sezonu grzewczego zapewne zacznie spadać.
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl