Informacje o wprowadzeniu embarga na import rosyjskich surowców energetycznych i paliw pojawiają się w różnych mediach i są wynikiem zdroworozsądkowych deklaracji polityków (także polskich). Pomimo tych deklaracji proces ten jest jednak prowadzony własnym tempem. W wielu przypadkach wymaga on solidarnej zgody na poziomie Unii Europejskiej (UE). Brak akceptacji niektórych członków UE na wprowadzanie embarga na import z Rosji wielu surowców wynika z ich uzależnienia w tak wielkim stopniu, że podjęcie decyzji o zaniechaniu ich sprowadzania byłby dla wielu z nich wręcz niebezpieczny.
Nie zmienia to faktu, że jest to jedyna metoda na odcięcie reżimu w Moskwie od źródeł dochodów, które są przeznaczane głównie na zbrojenia i zbrojne dyktowanie światu swoich imperialnych planów.
Oczywiście, efektem zmiany kierunku dostaw surowców energetycznych i paliw może okazać się wzrost ich cen na stacjach. To raczej nieuniknione. Ale to tylko jeden z niekorzystnych czynników mających wpływ na ceny paliw, z którym mamy do czynienia w ostatnim czasie.
Projektowana ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego, udostępniona na stronie Rządowego Centrum Legislacji jest poświęcony wyłącznie importowi rosyjskiego węgla i zawiera zapisy zmieniające ustawy: ustawę z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, ustawę z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej oraz ustawę z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego został przedstawiony przez Macieja Wąsika, wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, w ramach I czytania na posiedzeniu Sejmu 6 kwietnia 2022 r.
Wypowiedzi Ministra podkreślają, że projektowana ustawa dotyczy importu węgla.
Za nieprzestrzeganie sankcji będą groziły kary administracyjne i karne. Ustawa wprowadza również zakaz importu rosyjskiego węgla, a także nakładanie kar na podmioty, które będą ten surowiec importowały.
Będzie prowadzona przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji lista podmiotów gospodarczych i osób prywatnych, które wspierają działania W. Putina i A. Łukaszenki. Zostanie ona udostępniona do wiadomości publicznej.
Maciej Wąsik, Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji
Polska Organizacja Gazu Płynnego (POGP) w swoim newsletterze z 6 kwietnia 2022 r. (2 dni po publikacji w artykułu Rzeczpospolitej w sieci) także porusza kwestię projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego, wyraźnie podkreślając, że dotyczy ona importu węgla, co także należy uznać za sygnał tonujący nastroje w branży związanej z LPG.
Polskie embargo na Rosję
29 marca rząd przyjął, a już dzień później do Sejmu trafił projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę. Ustawa jest formą rozszerzenia europejskich sankcji nałożonych na Federację Rosyjską po inwazji na Ukrainę i zawiera przede wszystkim następujące narzędzia:
- możliwość zamrożenia aktywów osób fizycznych i prawnych, które zostaną wpisane na specjalną publiczną listę prowadzoną przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w związku ze wspieraniem agresji na Ukrainę,
- zakaz udzielania zamówień publicznych podmiotom wpisanym na w/w listę,
- zakaz importu węgla z Rosji oraz terytoriów samozwańczych Ługańskiej i Donieckiej Republiki Ludowej wchodzący w życie w momencie uchwalenia ustawy.
Na podmioty naruszające ustawę może zostać nałożona kara administracyjna w wysokości do 20 mln zł.
Wpisaniu na listę prowadzoną przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji mogą podlegać wszystkie podmioty, które Minister lub służby wskazane w ustawie uznają za wspierające rosyjską agresję na Ukrainę.
Kwestia zakazu tranzytu oraz przywozu na terytorium Polski węgla pochodzenia rosyjskiego podlega notyfikacji technicznej w Komisji Europejskiej. Komisja nie komentuje polskich propozycji i oczekuje na przekazanie ustawy do konsultacji.
Polski rząd zapowiada odejście od rosyjskiej ropy oraz gazu do końca 2022 r. Premier Mateusz Morawiecki wezwał także Komisję Europejską do nałożenia podatku na rosyjskie węglowodory - w tym ropę i gaz.
Polska Organizacja Gazu Płynnego
Dziennik Gazeta Prawna sygnalizuje, że import LPG z Rosji, jak to określa, "na razie" nie zostanie zablokowany. Możliwe jest jednak, że plany takiego odgórnego embarga powrócą.
Jest to zgodne z odpowiedzią jaką uzyskaliśmy z Centrum informacyjnego Rządu, w której, co prawda, na temat LPG nie ma ani słowa ale w Założeniach do aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. już LPG jest wymienione (patrz następny akapit).
Szanowny Panie Redaktorze,
Polska od kilku lat przygotowywała się do odejścia od rosyjskich dostaw węglowodorów. Plan derusyfikacji w polskiej gospodarce zakłada odejście od rosyjskiego węgla, gazu i ropy do końca tego roku. Surowce są narzędziem w rękach prezydenta Rosji – narzędziem szantażu, a od lutego także narzędziem, które pomaga rosyjskim działaniom wojennym. Polska wyraziła stanowczy sprzeciw wobec wspierania w ten sposób Rosji. Wzywa wszystkich w Europie, aby poszli w nasze ślady.
Konsekwentna dywersyfikacja źródeł dostaw i zmniejszanie zależności od importu rosyjskiego gazu ziemnego to jeden z głównych priorytetów dla polskiego rządu. Od wielu lat realizujemy tę strategię. Pozwoli ona na zupełne uniezależnienie się od importu z Rosji od 2023 r. Jeszcze w 2015 roku import gazu stanowił 72%, w 2021 roku – 57%. Już od przyszłego roku zupełnie odejdziemy od importu rosyjskiego gazu.
Rząd podejmował konsekwentne decyzje oraz działania dot. budowy i rozbudowy terminala LNG w Świnoujściu oraz budowy gazociągu Baltic Pipe. Jeszcze w tym roku do użytku oddany zostanie właśnie gazociąg Baltic Pipe, który umożliwi – po raz pierwszy w historii – przesyłanie gazu bezpośrednio ze złóż zlokalizowanych w Norwegii na rynki w Danii i w Polsce, a także do odbiorców w sąsiednich krajach Europy Środkowo–Wschodniej. Połączony potencjał obu projektów (terminala LNG w Świnoujściu i gazociągu Baltic Pipe) wpisuje się w tzw. koncepcję bramy północnej. Dzięki temu będziemy mogli importować łącznie ok. 18 mld m³ gazu ziemnego rocznie. W połączeniu z krajowym wydobyciem (na poziomie 4 mld m³) pozwoli nam to na całkowite uwolnienie się od konieczności importu gazu ziemnego z Rosji. W 2023 r. możliwości dostaw gazu do Polski zwiększą się o ponad 50 proc.
29 marca 2022 r. Rada Ministrów przyjęła założenia do aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Rząd dodał zasadniczy filar jakim jest suwerenność. Najważniejsze zmiany to m.in.:
- zwiększenie dywersyfikacji technologicznej i rozbudowa mocy opartych o źródła krajowe;
- dalszy rozwój odnawialnych źródeł energii;
- poprawna efektywności energetycznej;
- dalsza dywersyfikacja dostaw i zapewnienie alternatyw dla węglowodorów;
- wdrożenie energetyki jądrowej;
- rozwój sieci i magazynowanie energii.
Z poważaniem
Centrum Informacyjne Rządu
We wspomnianym dokumencie pt. Założenia do aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. czytamy, że:
Zaktualizowana polityka energetyczna Polski musi uwzględniać również suwerenność energetyczną, której szczególnym elementem jest zapewnienie szybkiego uniezależnienia krajowej gospodarki od importowanych paliw kopalnych (węgiel, ropa naftowa i gaz ziemny) oraz pochodnych (LPG, olej napędowy, benzyna, nafta) z Rosji oraz innych krajów objętych sankcjami gospodarczymi. Chodzi o dywersyfikację dostaw, inwestycje w moce produkcyjne, infrastrukturę liniową i magazynowanie oraz w alternatywne paliwa.
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Jak widać odchodzenie od paliw i surowców importowanych z Rosji jest prowadzone systematycznie od pewnego czasu i zgodnie z Założeniami do aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. będzie kontynuowane. Zakaz importu będzie dotyczył wszystkich surowców (węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego) i paliw (LPG, oleju napędowego, benzyny i nafty) pochodzących z kierunku rosyjskiego. Będzie to jednak proces prowadzony stopniowo. Nawet opisywane wcześniej embargo na węgiel pochodzący z Rosji zacznie działać dopiero za 4 miesiące, za czym wnioskowały Niemcy.
Takie opóźnione działania są oczywiście dużą ułomnością Unii Europejskiej (UE). Zafundowały nam ją europejskie elity polityczne, które dały się zwieść polityce Władimira Putina, traktowanego przez większość krajów europejskich jako partner. Jak już obecnie wiadomo (niektórzy politycy wiedzieli to znacznie wcześniej) było to kardynalnym błędem polityki niektórych krajów UE.
Wiele firm zdecydowało o wstrzymaniu importu gazu płynnego z Rosji, nie czekając na odgórne ustalenia rządzących. Przykładem może być GASPOL, o którego posunięciu pisaliśmy w artykule "GASPOL rezygnuje z rosyjskiego LPG". Trzeba mieć jednak świadomość, że jest to firma, która dysponuje własnym terminalem morskim do przeładunku LPG i może zastąpić w ten sposób dostawy kolejowe z Rosji.
Nie ulega wątpliwości, że należy odchodzić od importu wszelkiego typu rosyjskich dóbr. Trzeba mieć jednak świadomość, że z Rosji pochodzi ponad 60% LPG (nie tylko autogazu) sprzedawanego w Polsce i trzeba ten import zastąpić. Decyzja firmy GASPOL pokazuje, że jest to możliwe i nie wpływa znacząco na rynek. Co więcej, jej przedstawiciele uważają, że nasze 3 terminale morskie z powodzeniem są w stanie zabezpieczyć dostawy tego paliwa do Polski.
Trzeba jednak pamiętać, że w związku z sytuacją w Europie i na świecie ceny wszystkich paliw stają się mało przewidywalne. Wojna za naszą granicą, coraz wyższe stopy procentowe mające zapobiegać inflacji, niestety przełożą się na podwyżki cen i dostępność nie tylko paliw ale wszelkich dóbr konsumpcyjnych.
Chciałoby się powiedzieć, że jakoś to będzie. Niestety to co się dzieje obecnie i to co jeszcze może się stać, to właśnie cena europejskiej polityki "jakoś to będzie" w stosunku do Rosji.
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl