Zawarte w artykule dane odnośnie liczby stacji i cen paliw pochodzą z marca 2018 r.
Przekraczamy zachodnią granicę Polski i oto wkraczamy do Eldorado – już nie tylko autostradowego, gdzie można jeździć szybko, bezpiecznie i w dużej mierze nadal za darmo, ale od jakiegoś czasu także autogazowego. Tak, to prawda – po sąsiedzku wyrosła nam niepostrzeżenie nowa potęga LPG, z jeszcze większą liczbą stacji niż w Polsce. Po tamtej stronie Odry jest ich już ok. 6700 i bez problemu można znaleźć je zarówno wzdłuż autostrad (bez konieczności zjeżdżania do tzw. autohofów, czyli punktów obsługi podróżnych), jak i w miastach.
Z własnego doświadczenia wiemy, że jeszcze w 2012 r. w rejonie przygranicznym (po przekroczeniu rubieży w Świecku), na dystansie kilkudziesięciu kilometrów trudno było napotkać obiekt dystrybuujący gaz płynny, a więc na wszelki wypadek można uzupełnić zapasy jeszcze po polskiej stronie. Przezornym polecamy zaplanować trasę z uwzględnieniem konkretnych stacji według listy. Wystarczy kliknąć na region, przez który zamierzamy podróżować, aby uzyskać szczegółowy spis. Potem można jeszcze wyświetlić detale każdego wymienionego obiektu. Można również pobrać listy w formacie PDF.
Warto wiedzieć, że w Niemczech obowiązuje samoobsługowe tankowanie, ale za to nie obowiązuje jednolity standard przyłącza tankującego – trafiają się zawory włoskie, belgijskie (ACME) i holenderskie (bayonet). Nieobeznanym z samodzielnym napełnianiem zbiornika pomogą obrazkowo-opisowe instrukcje, z reguły przygotowane także w języku polskim. Dobrze też mieć ze sobą komplet własnych adapterów wkręcanych w gniazdo w samochodzie. Nie zawsze będą potrzebne, ponieważ wiele dystrybutorów ma po dwa węże z pistoletami różnych typów (zazwyczaj jeden z nich ma złącze włoskie), ale ich zakup to niewielki wydatek, a przynajmniej zyskujemy pewność, że redukcja będzie pasować do konkretnej średnicy gwintu w aucie. Wprawdzie większość stacji ma komplet „przejściówek” do dyspozycji zmotoryzowanych, ale skorzystanie z nich wiąże się często z koniecznością wpłacenia kaucji w wysokości 20 euro (widocznie zdarzało się, że ktoś pożyczał i „zapominał oddać”...).
Z własnymi adapterami czy bez, szkoda byłoby stracić okazję do taniego zatankowania w Niemczech, skoro za litr LPG trzeba zapłacić 0,57 euro, a za taką samą ilość benzyny 1,36 euro. Relacja wynosi zatem 42%, a więc nawet jeżeli gaz okazuje się droższy niż u nas (w przeliczeniu, ok. 2,40 zł/l), to i tak wychodzi dużo taniej niż najtańsza zawieziona w baku z Polski benzyna. Grzech nie skorzystać! Gute fahrt!
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl