Najważniejszą przyczyną wzrostu cen, inflacji i większości kłopotów gospodarczych jest obecna sytuacja w Ukrainie, gdzie cały czas mamy do czynienia ze zbrodniczym atakiem Rosji na suwerenny kraj. To zdanie całego świata, nawet rządów państw, które są położone daleko od naszej części świata.
Wzrosty dotyczą wszystkiego, także nośników energii, których wysokie ceny wpływają na podnoszenie kosztów innych produktów. Wynika to choćby ze wzrostu kosztów transportu, co jest pokłosiem wyższych cen paliw. Wpływają one także na podniesienie kosztów eksploatacji dla indywidualnych użytkowników samochodów.
Swego czasu receptą na klasyczną motoryzację miały być samochody elektryczne, które nie dość, że "ekologiczne" to jeszcze były bardzo tanie w użytkowaniu, szczególnie wtedy gdy ich baterie trakcyjne były ładowane z domowych gniazdek elektrycznych. Teraz przestaje to być opłacalne, szczególnie kiedy większość z nas ma limit 2 000 kWh taniej energii elektrycznej w 2023 r. Po jego przekroczeniu cena prądu ulega radykalnemu podwyższeniu. Więcej na ten temat w artykule "2 000 kWh i czar elektryków pryska".
Dużo bardziej dotknięci podwyżkami cen energii poczują się kierowcy samochodów elektrycznych, którzy ładują je poza miejscem zamieszkania, w komercyjnych punktach.
Operator sieci stacji ładowania samochodów elektrycznych, firma GreenWay Polska ogłosiła podwyżki cen energii elektrycznej na swoich stacjach od 1 listopada 2022 r., co w znacznym stopniu wpłynie na koszty użytkowania samochodów nią napędzanych. Ceny ładowania samochodów elektrycznych będą średnio wyższe o około 20%.
Autorzy raportu wskazują, że w Rumunii ceny energii elektrycznej wzrosły 3-krotnie.
Jak oceniają w swoim raporcie eksperci portalu autobaza.pl, po cytowanych podwyżkach samochód elektryczny o zużyciu energii na poziomie 15-17 kWh na 100 km będzie tak samo kosztowny w użytkowaniu jak samochód benzynowy.
Przedstawiciele portalu wskazują, że kupno samochodu elektrycznego z myślą uzyskiwania oszczędności w użytkowaniu w stosunku do klasycznych aut spalinowych mija się z celem, ponieważ nie wiadomo jakie będą w przyszłości ceny energii elektrycznej. A podwyżki cen na stacjach ładowania innych operatorów to tylko kwestia czasu. Oznacza to, że koszty użytkowania aut elektrycznych zrównają się z eksploatacją aut spalinowych.
Ponadto, najbardziej atrakcyjna forma ładowania auta elektrycznego, czyli z gniazdka domowego, także stanie się niedługo nieopłacalna, szczególnie po przekroczeniu poziomu zużycia ustalonego na 2 000 kWh w 2023 r.. Pisaliśmy o tym w artykule "2 000 kWh i czar elektryków pryska".
Brak nowych samochodów oznacza spadek ich sprzedaży. W związku z tym kierowcy nie wymieniają aut, spada podaż na rynku samochodów używanych a ich ceny rosną. Wszystkie te czynniki w połączeniu z inflacją i rosnącymi kosztami życia powodują, że decyzje o wymianie aut są niestety odkładane na później.
Jest jednak decyzja, która powinna, szczególnie teraz, kiedy żyjemy w bardzo niepewnych czasach, być dla użytkowników samochodów priorytetowa. To decyzja o montażu samochodowej instalacji gazowej, ponieważ w ten sposób koszty użytkowania samochodu związane z paliwem zmniejszają się o połowę.
Przy galopujących cenach klasycznych paliw silnikowych i utrzymującej się na stabilnym poziomie (od połowy września 2022 r.) cenie autogazu, montaż instalacji LPG to jedynie słuszna decyzja. Dlaczego? Wyjaśniamy.
Ekologia musi być tania, bo inaczej nie będzie ekologii. Takie założenie musi przyświecać wszystkim rozwiązaniom proekologicznym, bo inaczej będą one musiały być objęte różnego rodzaju systemami wsparcia. Takie założenie przyświecało także twórcom elektrycznej motoryzacji, niestety w świetle konkretnych ustaleń tak już nie jest. Za to LPG stosowane w samochodach 2-krotnie obniża koszty użytkowania samochodów, niezmiennie od 30 lat, nawet w obliczu tak trudnej sytuacji geopolitycznej z jaką mamy do czynienia teraz.
Przelicz opłacalność instalacji LPG w swoim aucie w Kalkulatorze gazeo.pl
Opłaca się? Zamów wycenę na stronie Wycena instalacji LPG gazeo.pl
Masz już instalację? Szukasz materiałów eksploatacyjnych lub części? Zamów je w nagaz24.pl
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl