Starania o usunięcie ograniczenia, którego nałożenie podyktowane było w większym stopniu uprzedzeniami i stereotypami niż racjonalnymi argumentami, trwały 15 lat. W końcu jednak stało się – portugalskie Zgromadzenie Narodowe zagłosowało na rzecz likwidacji uciążliwego zakazu i już wkrótce, gdy stosowne prawo wejdzie w życie, samochody zasilane LPG będą mogły do woli korzystać z miejsc postojowych w wielopoziomowych obiektach podziemnych. Przy okazji zniesiono konieczność opatrywania pojazdów na gaz specjalnymi naklejkami, które pozwalały na pierwszy rzut oka zidentyfikować autogaz jako paliwo.
Cały proces zainicjowano pod koniec lat 90. XX w., kiedy to czyniono pierwsze przymiarki do ustanowienia LPG realną alternatywą dla benzyny i oleju napędowego. Inicjatywy te były podejmowane przez APGPL – Portugalską Organizację Gazu Płynnego, jednak przez ponad dekadę spełzały na niczym. Otwarta debata merytoryczna była praktycznie niemożliwa, a urzędnicy trzech resortów zaangażowanych w sprawę – Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwa Gospodarki i Pracy – regularnie torpedowali próby nawiązywania dialogu poprzez kwestionowanie bezpieczeństwa samochodów napędzanych autogazem.
Organizacja APETRO (Portugalska Organizacja Naftowa) podjęła jednak niedawno temat na nowo. Wraz z rozwojem różnych rynków europejskich oraz przetasowaniami na szczytach władzy zmienił się bowiem klimat wokół LPG – nowy rząd widział potrzebę rozwijania przyjaznych środowisku technologii napędu alternatywnego, a więc autogaz szybko wrócił do łask i branża poczuła, że wreszcie może coś „ugrać”. Na to wszystko nałożył się jeszcze ogólny trend zwany SIMPLEX, polegający na upraszczaniu przepisów i procedur oraz ograniczaniu rozrośniętej biurokracji.
APETRO odrobiło swoje lekcje zbierając informacje o podejściu do kwestii parkowania pod ziemią w innych krajach Europy i przystąpiło do rozmów z ustawodawcami. Zasięgnięto również porady firmy konsultingowej, która przygotowała analizę rzeczywistego ryzyka wynikającego z postoju gazowych samochodów na podziemnych parkingach. Aby obraz badania był pełny, porównano samochód z instalacją LPG oraz zwykłego „benzyniaka”. Uzyskano następujące wyniki:
wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl